fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Biało-czerwona flaga wyniesiona przez balon stratosferyczny w rzeszowskim PCI - Foto: PCI
Biało-czerwona flaga wyniesiona przez balon stratosferyczny w rzeszowskim PCI - Foto: PCI

Podczas obchodów Święta Niepodległości na Podkarpaciu, ponad dziesięciometrowa biało-czerwona flaga, wyniesiona przez balon stratosferyczny, stała się symbolem innowacyjnego podejścia do uczczenia rocznicy polskiej niepodległości. Ta niezwykła forma celebracji została zainicjowana przez Podkarpackie Centrum Innowacji, podkreślając kreatywność i zaangażowanie regionu we wspieranie patriotycznych tradycji.

Balon wzniósł się na wysokość 50 metrów, natomiast sama długość flagi to ponad 10 metrów. Realizacja tej niezwykłej misji jest możliwa dzięki zaangażowaniu grupy SuperCluster - konstruktorów, których projekt związany z przygotowaniem misji stratosferycznych, nabrał rozpędu podczas pierwszej podkarpackiej edycji hackathonu NASA Space Apps Challenge w 2021 r. Zespół zajął wtedy drugie miejsce.

Sygnał do startu dał Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który wcześniej zaznaczył, że spojrzenie na patriotyzm przybiera dziś wiele form. 

 
- Patriotyzm to nie tylko hołd dla dorobku naszych przodków, ale także troska o przyszłe pokolenia. Jej symbolem jest dziś nasz wzrok skierowany ku niebu, ku biało-czerwonym barwom. Podkarpackie Centrum Innowacji to nasza kuźnia talentów, to miejsce, w którym młodzi ludzie mają przestrzeń do eksperymentowania i swobodnego kreowania nowych rozwiązań. Misje stratosferyczne to ich pierwszy krok w kierunku sektora kosmicznego, branży wpisanej w strategię rozwoju naszego województwa - powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Polska flaga nad PCI
 
Liderami grupy Supercluster są Kamil Ziółkowski i Hubert Gross. Kamil Ziółkowski jest doktorantem Politechniki Rzeszowskiej, który specjalizuje się w awionice. Rozwija system autopilota dla balonów stratosferycznych. Wspólnie z Hubertem Grossem jest współtwórcą startupu inkubowanego przez ESA BIC Poland. Jest także członkiem zarządu Innspace oraz uczestnikiem badań nad łazikami marsjańskimi, komunikacją satelitarną i transportem lotniczym. Hubert Gross jest absolwentem Lotnictwa i Kosmonautyki PRz, spec. pilotaż. Laureat wielu międzynarodowych konkursów projektowania dronów i łazików. Prezes zarządu Innspace - zrzeszającego studentów i młodych profesjonalistów zaangażowanych w innowacyjne projekty z sektora kosmicznego. Znalazł się na liście „25 under 25” magazynu Forbes oraz McKinsey&Company w kategorii „Nauka”.

Flaga będzie zdobić świąteczny krajobraz miasta do zmroku.

Źródło informacji i zdjęć: PCI / modyf. Aviation24.pl

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User