W roku 2023 zanotowano rekordową liczbę niebezpiecznych incydentów związanych z oślepianiem pilotów samolotów przez lasery. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) przyjęła w zeszłym roku aż 13 304 raporty od pilotów, co oznacza wzrost o imponujące 41% w porównaniu z rokiem 2022.
Świecenie laserem w kierunku samolotów stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa, a różne rodzaje laserów o dużej mocy mogą poważnie zaszkodzić pilotom, z których wielu kieruje samolotami przewożącymi setki pasażerów. Od momentu, gdy FAA zaczęła gromadzić dane na temat incydentów "laserowych" w 2010 roku, piloci zgłosili 313 przypadków obrażeń.
„FAA zobowiązuje się do utrzymania najbezpieczniejszego systemu transportu lotniczego na świecie. Celowanie laserem w samolot stanowi znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa, narażając wszystkich na pokładzie oraz na ziemi” – podkreślił administrator FAA, Michael Whitaker.
Osoby, które używają laserów w USA w sposób niebezpieczny w stosunku do samolotów, mogą być obarczone karą od FAA w wysokości do 11 000 dolarów za każde naruszenie oraz do 30 800 dolarów za wielokrotne incydenty związane z laserami. Ponadto, osoby łamiące te zasady mogą być poddane sankcjom karnym nałożonym przez federalne, stanowe i lokalne organy ścigania.
„Podobnie jak w przypadku wielu przestępstw, istnieje potrzeba edukacji, działań informacyjnych i współpracy ze społeczeństwem, aby zaradzić temu zagrożeniu. Zachęcamy do zgłaszania przypadków oślepiania laserem do FAA za pośrednictwem naszej strony internetowej lub lokalnych organów ścigania” – dodał Whitaker.
Źródło informacji: FAA , redag. aviation24.pl