26 lutego 2024 r. pięć samolotów Eurofighter Niemieckich Sił Powietrznych wylądowało w bazie lotniczej Lielvarde na Łotwie, gdzie w nadchodzących miesiącach będą wspierać wzmocnione działania NATO w zakresie kontroli powietrznej państw bałtyckich. Po raz pierwszy NATO wykorzystuje Lielvarde do misji Baltic Air Policing, a Niemcy dostarczają na potrzeby tej misji myśliwce przechwytujące.
„Nie możemy się doczekać tej misji, po raz pierwszy NATO wykorzystuje Lielvarde do misji Baltic Air Policing, a my dostarczymy myśliwce na potrzeby tej misji” – powiedział podpułkownik Swen Jacob, dowódca niemieckiego oddziału.
„Teraz, gdy samoloty przybyły, nasz oddział jest gotowy do ostatecznej inspekcji w Lielvarde przez Centrum Połączonych Operacji Powietrznych NATO (CAOC) z Uedem. Od piątku będziemy dostępni do realizacji misji. Ściśle zintegrowani z Państwem Gospodarzem, Łotwą, naszymi kolegami z Belgii i Francji rozmieszczonymi na Litwie oraz kontrolerami lotniczymi w CAOC i regionalnymi Centrami Kontroli i Raportowania, zademonstrujemy zaangażowanie NATO w zbiorowe odstraszanie i obronę” – dodał.
W związku z pracami na pasie startowym w bazie lotniczej Ęmari w Estonii misja NATO tymczasowo przenosi się na Łotwę i od 1 marca niemieckie Eurofightery będą gotowe do startu, aby chronić niebo nad Morzem Bałtyckim. Wzmocnią one zdolności NATO w zakresie ochrony powietrznej, które belgijskie F-16 i francuskie Mirage 2000-5 zapewniają w Szawlach na Litwie.
Oprócz myśliwców Eurofighter niemiecki wkład w natowski Baltic Air Policing obejmuje mobilne Centrum Kontroli i Raportowania, które utworzono w Ęmari w Estonii. Jednostka ta jest zintegrowana z siecią nadzoru i kontroli powietrznej w regionie.
Odkąd Estonia, Łotwa i Litwa przystąpiły do Sojuszu – sojusznicy NATO wspólnie zapewniają integralność terytorialną bałtyckich państw członkowskich. Przez dwie dekady misja Baltic Air Policing i wszyscy sojusznicy biorący udział w tej misji wysyłali mocny sygnał zaangażowania, spójności i solidarności NATO.
Źródło informacji: Biuro Spraw Publicznych Dowództwa Powietrznego NATO