Agencja Uzbrojenia: W Gdyni zameldował się Saab 340 AEW - samolot wczesnego wykrywania i ostrzegania wyposażony w radar ERIEYE. Agencja Uzbrojenia w ub. roku kupiła dwa samoloty za kwotę ok. 52 mln EUR. Już za kilka miesięcy do Polski przyleci kolejna maszyna.
Samolot Saab 340 AEW (Airborne Early Warning) jest modyfikacją popularnego samolotu cywilnego Saab 340. Został zaprojektowany do pełnienia roli systemu wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej. Jego głównym zadaniem jest wykrywanie, identyfikowanie i monitorowanie obiektów powietrznych na dużej przestrzeni. Saab 340 AEW wyposażony jest w radar umieszczony na górze kadłuba, co umożliwia skanowanie przestrzeni powietrznej wokół samolotu. Może wspierać zarówno operacje obronne, jak i cywilne, zapewniając wczesne wykrywanie niebezpiecznych sytuacji powietrznych.
Saab posiada również systemy komunikacyjne, które umożliwiają współpracę z innymi platformami powietrznymi i naziemnymi. Saab 340 AEW może być wykorzystywany do monitorowania sytuacji kryzysowych, zapewniania wsparcia przy operacjach poszukiwawczych i ratunkowych oraz kontrolowania przestrzeni powietrznej.
Pierwszy z dwóch!
— Agencja Uzbrojenia (@AgencjaUzbr) March 6, 2024
W #Gdynia ⚓️ zameldował się Saab 340 AEW - samolot wczesnego wykrywania i ostrzegania wyposażony w radar #ERIEYE. #AgencjaUzbrojenia w ub. roku kupiła dwa samoloty za kwotę ok. 52 mln EUR.
Już za kilka miesięcy do 🇵🇱 przyleci kolejna maszyna. pic.twitter.com/cqt2kKxDrX
Samolot tego typu może przebywać w powietrzu do 6 godzin i osiąga pułap do 7600 metrów. Zasięg wykrywania większych obiektów, takich jak np. myśliwce, wynosi około 400 km. Radar, ze względu na swoją konstrukcję i obudowę, emituje wiązkę radarową skierowaną na boki (burty samolotu). Najmniej monitorowana jest przestrzeń do przodu i z tyłu samolotu, dlatego najbardziej optymalnym torem lotu dla monitorowania wymaganej przestrzeni jest lot ze skierowaną burtą samolotu do tej strefy.
Zasięg działania radaru Saab 340 AEW / Grafika: mater. pras. producenta
Aktywny radar dopplerowski z fazowanym układem fazowym Erieye, może zacząć działać zaledwie 3 minuty po starcie i zapewnia efektywny obszar obserwacji o powierzchni 500 000 km².
Źródło informacji: Aviation24.pl, Saab, Agencja Uzbrojenia