fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Ujęcie z filmu pokazującego spadający Tu-22M zestrzelony nad Rosją: - Źródło" Materiał X osadzony w publikacji
Ujęcie z filmu pokazującego spadający Tu-22M zestrzelony nad Rosją: - Źródło" Materiał X osadzony w publikacji

Ministerstwo Obrony Ukrainy oficjalnie potwierdziło zestrzelenie rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-22M3, który nad ranem wystrzelił w kierunku Ukrainy kolejne pociski manewrujące. Na początku nie było jasne w jakich okolicznościach rozbił się bombowiec, szczególnie, że znajdował się 300-400 km od granicy Rosji z Ukrainą.

Na filmach umieszczonych w mediach społecznościowych można zobaczyć jak Tu-22M3 spada w płaskim korkociągu. Widać też płonący jeden z elementów bombowca. Jeżeli byłaby to prawda, to jest to pierwsze notowane zestrzelenie Tu-22 w konflikcie zbrojnym.

Teraz władze wojskowe Ukrainy piszą na X: - "Ukraińskie Siły Powietrzne zestrzeliły wrogi bombowiec strategiczny Tu-22M3, którego Rosja użyła do ataków na ukraińskie miasta."

Samolot Tu-22M, znany również jako Backfire, to radziecki / rosyjski samolot bombowy średniego lub dalekiego zasięgu. Jest przeznaczony do wykonywania uderzeń bombowo-rakietowych na cele naziemne rozmieszczone w strefie operacyjnej przeciwnika.

Co do uzbrojenia, Tu-22M3, obok kierowanych i niekierowanych bomb, może być uzbrojony m.in. w pociski manewrujące Ch-15 o zasięgu do 150 km, Ch-22 (zasięg do 500 km), a także nowe pociski Ch-47M2 Kindżał o zasięgu do 2000 km. Pociski manewrujące mogą zostać wyposażone w głowice nuklearne.

Zasięg operacyjny samolotu Tu-22M3 wynosi do 7000 km2. Prędkość maksymalna różni się w zależności od modelu, dla Tu-22M3 wynosi 2300 km/h.

Na początku lat 60. XX wieku w Związku Radzieckim zaczęto prace nad nowym modelem naddźwiękowego bombowca, następcy Tu-22. Pierwszy z pięciu prototypów serii “145” oblatano 30 sierpnia 1969 roku.

Rosja wyprodukowała łącznie 497 samolotów Tu-22. Nie są znane dokładne liczby sprawnych samolotów bombowców tego typu, ale szacuje się, że może to być od 40-50 sztuk.

Źródło informacji: wikipedia, wp.tech, aviation24.pl

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User