Trwają ćwiczenia NATO, gdzie prezentowana jest wysoka zdolność do integracji wspólnych zaawansowanych możliwości uderzeniowych na morzu. NATO przejęło operacyjną kontrolę nad wieloma grupami lotniskowców i grupami uderzeniowymi w celu odstraszania i obrony Sojuszu.
Podczas tej iteracji, Neptune Strike (NEST) obejmuje wkłady Albanii, Bułgarii, Danii, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Norwegii, Holandii, Polski, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA. Jest to pierwszy NEST Szwecji od momentu przystąpienia do Sojuszu.
Turcja, mimo że nie podlega pod operacyjną władzę NATO, po raz pierwszy bierze udział z grupą uderzeniową, w tym siłami desantowymi.
Dodatkowo, NATO dowodzi na pokładzie jednostki pływającej, aby zademonstrować swoją zdolność do rozmieszczenia samowystarczalnych mobilnych elementów dowodzenia - gdziekolwiek, o każdej porze.
Również po raz pierwszy, francuska marynarka wojenna przekazała władzę nad lotniskowcem Charles de Gaulle i jego jednostkami podległymi pod dowództwo NATO na czas trwania ćwiczeń NEST.
Główne cele NEST to ćwiczenie zdolności NATO do utrzymania swobody nawigowania i manewrów, zabezpieczania strategicznych węzłów morskich, prowadzenia działań odstraszających i czujności oraz zwiększania interoperacyjności między sojuszniczymi a partnerami narodami poprzez misje integracji powietrznej i lądowej, aby zwiększyć zdolności NATO do prowadzenia operacji w wielu domenach na wielu Wspólnych Obszarach Operacyjnych (JOA).
Podczas NEST, NATO kontroluje jednostki operujące na całym Morzu Śródziemnym i Adriatyckim, ale także jednostki powietrzne, które latają nad Europą (przeprowadzając tankowanie w powietrzu), jednocześnie przeprowadzając ćwiczenia na Morzu Bałtyckim i na poligonach w Polsce i Rumunii.
Operacje wielodomenowe obejmują wszystkie powiązane działania morskie, powietrzne, lądowe, kosmiczne i cybernetyczne w celu łączenia ich odpowiednich zdolności, aby osiągnąć przewagę na polu bitwy.
Neptune Strike (NEST) to długo planowana aktywność przeprowadzana zgodnie z międzynarodowymi prawami i standardami, która odbywa się od 26 kwietnia do 10 maja.
Źródło informacji: NATO, redag. aviation24.pl