fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Norweski F-35 stacjonujący w jednym z podziemnych hangarów - Foto: Royal Norwegian Air Force
Norweski F-35 stacjonujący w jednym z podziemnych hangarów - Foto: Royal Norwegian Air Force

Królewskie Norweskie Siły Powietrzne nadal rozwijają koncepcje operacyjne, zwiększając zdolność przetrwania myśliwców w walce i na ziemi. W połowie czerwca myśliwce F-35 wylądowały w bazie lotniczej Bardufoss, gdzie do użytku zostały przywrócone hangary i obiekty wewnątrz góry, które były nieaktywne przez 40 lat.

W związku z pogarszającą się sytuacją w polityce bezpieczeństwa i wojną na Ukrainie Siły Powietrzne muszą stać się bardziej zdecydowane. Potężne myśliwce stealth to nie wszystko. W sytuacji wojennej samoloty są narażone na ziemi. Z jednej strony znacznie zwiększamy obronę powietrzną dla bazy Evenes i bazy lotniczej Ørland - to część naszego długoterminowego planowania - wyjaśnił generał brygady Strand. “Z drugiej strony Siły Powietrzne muszą być w stanie rozproszyć swoje myśliwce i operować z kilku innych lotnisk i stacji lotniczych, zarówno w Norwegii, jak i w krajach nordyckich, jeśli kryzys lub wojna tego wymagają” - dodał.

“To oznacza, że musimy korzystać z dostępnych obiektów górskich w celu ochrony. W ramach koncepcji krajowego rozkładu operacyjnego Norwegii wykorzystujemy całą bazę lotniczą w Bardufoss. Przede wszystkim chodzi o przygotowanie, a w dłuższej perspektywie może to prowadzić do większej aktywności krajowej i sojuszniczej w tym regionie” - zakończył generał brygady Strand.

Baza lotnicza Bardufoss otwarta w 1938 roku to najstarsza działająca baza lotnicza w Norwegii, podlegająca 131 Skrzydłu Lotniczemu Norweskich Sił Powietrznych. “Bardufoss jest również używany jako lotnisko cywilne; doskonale nadaje się do odegrania prominentnej roli w koncepcji rozkładu operacyjnego” - powiedział pułkownik Eirik Stueland, dowódca 131 Skrzydła Lotniczego. - “Cała idea rozproszenia zdolności polega na możliwości korzystania z dostępnych lotnisk w całym regionie nordyckim; w Bardufoss, dzięki istniejącej infrastrukturze, będziemy mogli odegrać większą rolę w fazie początkowej mobilizacji” - dodał, podkreślając, że obiekt górski może być również wykorzystywany do sojuszniczych działań.

Agile Combat Employment (ACE) to koncepcja NATO mająca na celu wzmocnienie odporności i zdolności przetrwania operacji powietrznych sojuszników. Wykorzystuje i łączy już istniejące bazy lotnicze z tymczasowymi bazami operacyjnymi w celu rozmieszczenia zdolności i generowania mocy bojowej poprzez rozproszenie zasobów.

Źródło informacji: NATO / redag. aviation24.pl

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User