Pod koniec czerwca niemiecka 23. Brygada Piechoty Górskiej była gospodarzem piątej edycji wielonarodowych ćwiczeń bliskiego wsparcia powietrznego (CAS) pod nazwą Mountain Hornet w południowo-wschodnich Niemczech.
Wojska górskie, siły ochrony obiektów oraz dowództwa szturmowe sił powietrznych (JTAC) brały udział w symulowanych walkach na Reiteralpe niedaleko Berchtesgaden podczas ćwiczeń Mountain Hornet. W ramach ćwiczeń ćwiczono obronę Sojuszu w terenie alpejskim wspólnie z siłami międzynarodowymi.
Almost 300 participants from #NATO Allied and Partner Nations 🇨🇦🇨🇿🇩🇰🇫🇮🇸🇪🇸🇮🇺🇸&🇦🇹came together to train Close Air Support tactics, techniques and procedures in the multinational exercise Mountain Hornet hosted by
— NATO Air Command (@NATO_AIRCOM) July 5, 2024
🇩🇪Mountain Infantry Brigade 23
Read more: https://t.co/xcfGTjOhw5 pic.twitter.com/gFxNWB1Itk
Fikcyjny scenariusz ćwiczeń przewidywał przekroczenie granicy niemieckiej przez siły wroga i rozpoczęcie ataku. Siły sojusznicze przygotowywały się do odparcia ataku w Alpach. Piechota górska, ochrona sił i JTAC zgrupowane w Joint Fire Support Teams, podczas wspinaczki na Reiteralpe, ściągnęły na siebie ogień wroga, przygotowały swoje pozycje obronne i odepchnęły wroga.
Wojska lądowe natychmiast się ukryły i rozpoczęły działania obronne, ustalając pozycje i lądowisko dla śmigłowców w celu zaopatrzenia w warunkach bojowych, które wymagały stałego, wszechstronnego nadzoru. Podczas scenariusza siły wroga rozpoczęły ataki w celu odbicia Reiteralpe, a siły broniące się przeprowadziły wymianę ognia. Wezwali wsparcie z powietrza, które zostało dostarczone przez Eurofightery i koordynowane przez JTAC, które zapewniają łączność między załogą lotniczą a wojskami lądowymi.
Oprócz rakiet powietrze-ziemia, Eurofightery miały wyrzutnie laserowe, które mogą precyzyjnie wykrywać cele za pomocą współrzędnych przekazywanych pilotom odrzutowców przez JTAC. Dla załogi podejście do Reiteralpe było wyzwaniem i musieli starannie zaplanować lot w górzystym terenie przez doliny i szczyty, aby szybko i niezauważenie dotrzeć do celu. Po zaktualizowaniu końcowych informacji o podejściu z JTAC przez radio, załoga była świadoma pozycji sił sojuszniczych i wrogich i przystąpiła do skutecznego atakowania celów.
Ćwiczenie Mountain Hornet pozwoliło międzynarodowym JTAC na współpracę podczas scenariuszy CAS z niemieckimi załogami lotniczymi w trudnych warunkach w górzystym terenie. Uczestnicy zwiększyli interoperacyjność, pracując nad wspólnymi taktykami, technikami i procedurami Wspólnego Wsparcia Ogniowego na poziomie taktycznym.
Źródło informacji: NATO / redag. aviation24.pl