Daleka Północ i region Arktyki są ważnymi priorytetami dla NATO. Budowanie współpracy w dziedzinie powietrznej było ważnym celem NATO i inicjatywą norweskiego szefa lotnictwa, generała dywizji Rolfa Follanda.
W marcu 2023 r. szefowie sił powietrznych krajów nordyckich określili swój zamiar posiadania zunifikowanej obrony powietrznej. Obejmowało on również wiele ćwiczeń Agile Combat Employment i szkoleń między Norwegią, Danią, Finlandią i Szwecją, zwiększając interoperacyjność i współpracę. Ponadto pomysł Nordyckiego Centrum Operacji Powietrznych przeszedł do regionu Arktyki ze Zjednoczonym Królestwem, Stanami Zjednoczonymi i Kanadą.
„Dzięki solidnemu wsparciu naszych sojuszników, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada, kraje nordyckie: Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja zapewniają wiarygodne odstraszanie militarne w imieniu NATO w regionie Dalekiej Północy” – powiedział generał dywizji Rolf Folland.
Zaawansowana współpraca między nordyckimi sojusznikami umożliwia integrację w całej Skandynawii. Na poziomie strategicznym Norwegia obejmuje NATO Air Policing na rozległych obszarach Morza Północnego, Danii, Szwecji i Finlandii. Norwegia sprawuje również nadzór nad wybrzeżami Morza Bałtyckiego. Bliska współpraca regularnie występuje, gdy nordyccy sojusznicy są powiadamiani o konieczności przeprowadzenia misji Air Policing.
Przykładami są szwedzkie i duńskie połączone misje oraz fińskie i szwedzkie połączone misje Baltic Air Policing. Norwegia jest ściśle zintegrowana ze Szwecją na wschodzie, Zjednoczonym Królestwem na zachodzie i Danią na południu.
Niedawno, wspólnym wysiłkiem, duńskie i szwedzkie myśliwce Quick Reaction Alert przechwyciły rosyjski samolot wojskowy w przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim. Duńskie i szwedzkie samoloty działały pod własnym dowództwem narodowym przez cały czas. Ten incydent był pierwszym przypadkiem współpracy Danii i Szwecji w taki właśnie sposób.
Innym przykładem jest udział fińskich sił powietrznych z pięcioma myśliwcami wielozadaniowymi F/A-18 Hornet w pierwszej fazie lotu Fighter Weapons Instructor Course 24, wraz z norweskimi F-35: ćwiczenia w Norwegii od 10 lipca do 2 sierpnia 2024 r. FWIC to międzynarodowe szkolenie odbywające się co dwa lata, obejmujące fazę teoretyczną i dwie fazy lotu. Organizacja szkolenia jest dzielona między Norwegię i Holandię.
Region Arktyki ma istotne znaczenie strategiczne, dotyczące m.in. szlaków morskich, dostępu do zasobów, ochrony klimatu i roszczeń terytorialnych.
Na Dalekiej Północy NATO zwiększa swoją obecność i czujność, a Sojusz nadal powstrzymuje agresję państw zewnętrznych i chroni wspólne wartości i interesy.
Źródło informacji: NATO , redag. Aviation24.pl