fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Zdjęcie ilustracyjne / Foto: PAŻP
Zdjęcie ilustracyjne / Foto: PAŻP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła 15 kwietnia 2024 r. nową aplikację mobilną DroneTower, która od teraz jest oficjalnym systemem teleinformatycznym do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem (Check-In).

Nowa darmowa aplikacja DroneTower, której twórcą i jedynym właścicielem jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest dostępna do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store. Aplikacja w kilku krokach, w łatwy i intuicyjny sposób pozwala m.in. na sprawdzenie warunków lotu w wybranej lokalizacji, daje możliwość zgłoszenia przez operatora/pilota bezzałogowego statku powietrznego (BSP) zamiaru wykonania lotu (Check-In), prowadzania niewerbalnej dwustronnej komunikacji z kontrolerem ruchu lotniczego w przypadku wykonywania lotów w strefie kontrolowanej lotnisk, informowania o sytuacjach awaryjnych oraz przypomina o kończącym się czasie Check-In’u, a także dostarcza informacji o innych, zgłoszonych lotach BSP wykonywanych w najbliżej okolicy. Tym samym dotychczasowe, przejściowe rozwiązanie checkin.pansa.pl zostało wycofane z działania operacyjnego i będzie wykorzystywane tylko w sytuacjach awaryjnych. Nowa aplikacja jest intuicyjna i komfortowa w obsłudze.

Aplikacja DroneTower jest kolejnym udostępnionym przez PAŻP źródłem obrazowania polskiej przestrzeni powietrznej, zawiera informacje zarówno o stałych, jak i elastycznych strefach - tych aktywnych, jak i nieaktywnych. Korzystanie z aplikacji wymaga założenia konta w systemie PansaUTM. Aplikacja DroneTower jest częścią systemu PansaUTM, dlatego umożliwia operatorom dostęp do utworzonych przez siebie misji i ich aktywację w momencie Check-In’u.

– Dziś drony są obecne w całym naszym życiu - w rolnictwie, budownictwie, kolejnictwie. Dzisiaj dron stanowi o naszym bezpieczeństwie, o informacjach, o szybkim przepływie tych informacji i ich dokładności. Sprawnie funkcjonujący rynek dronowy wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie naszej gospodarki. Uruchomienie tej aplikacji było koniecznością, bardzo nam zależało, żeby to był produkt nasz, własny, polski, kontrolowany przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Czasy mamy niespokojne, czasy w których dzisiaj żyjemy wymagają ścisłego powiązania i z bezpieczeństwem i z gospodarką, dlatego zdecydowaliśmy się na korzystanie z aplikacji, która jest naszą własnością – ocenił Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

– Cieszymy się, że na nadchodzący sezon dronowy, użytkownicy BSP zyskali nowe narzędzie – aplikację mobilną DroneTower, która pozwoli im nie tylko wypełniać swój obowiązek zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem, ale przede wszystkim dzięki dwustronnej, niewerbalnej komunikacji z wieżą oraz poprzez zobrazowanie przestrzeni powietrznej, zwiększy bezpieczeństwo jej wszystkich użytkowników. DroneTower wraz z szeregiem nowo wytworzonych rozwiązań i systemów wspierających loty dronów, które planujemy wprowadzić na rynek – już wkrótce stworzy kompleksowy i spójny ekosystemu dronowy w Polsce. W planach na najbliższe miesiące mamy dalszy rozwój i wprowadzenie kolejnych funkcjonalności w aplikacji DroneTower. Chcemy zrobić to wspólnie ze środowiskiem dronowym – powiedział Maciej Włodarczyk, kierownik Ośrodka Bezzałogowych Statków Powietrznych w PAŻP.

W pierwszej kolejności planowane jest dodanie do aplikacji informacji pogodowych, a następnie wprowadzenie funkcjonalności sugerowanych przez środowisko BSP. W najbliższych tygodniach udostępniony zostanie nowy moduł systemu PansaUTM – Geozones, służący do wnioskowania o strefy geograficzne dla podmiotów uprawnionych. Wkrótce DroneTower zostanie zintegrowany z usługami elektronicznymi dla BSP realizowanymi przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Na mocy Wytycznych Nr 15 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 1 czerwca 2023 r., każdy lot BSP w polskiej przestrzeni powietrznej powinien się odbyć po poinformowaniu PAŻP o zamiarze wykonania lotu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez Agencję. Oznacza to, że każdy lot BSP należy poprzedzić dokonaniem formalnego Check-In’u w aplikacji DroneTower. Instrukcja obsługi DroneTower, jak i zasady wykonywania lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej znajdują się na stronie pansa.pl w zakładce Drony.

Dodatkowo w ostatnich tygodniach w ramach realizowanego przez PAŻP, we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury, projektu „Usługi cyfrowe dla BSP” uruchomiony został nowy portal o nazwie Krajowy System Informacji Dronowej (KSID), pozwalający na realizacja spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów, uzyskiwanie uprawnień na różnego rodzaju operacje, dostęp do informacji na temat zezwoleń ULC czy możliwość zarządzania cyfrowego swoimi podstawowymi danymi.

Od lat rynek dronowy w Polsce jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią przemysłu lotniczego, co znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbie wykonywanych operacji BSP. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ćwierć miliona operatorów BSP. Dane z systemu PansaUTM pokazują, że w 2023 roku liczba aktywnych, unikalnych użytkowników systemu wyniosła ok. 47 700. Zgłosili oni łącznie 668 786 operacji BSP poprzez utworzenie tzw. Check-In’u. To ponad dwa razy więcej niż liczba załogowych operacji VFR obsłużonych przez informatorów FIS, która w analogicznym okresie wyniosła ponad 275 000. Podręcznik użytkownika aplikacji DroneTower dostępny jest na stronie pansa.pl.  

Źródło informacji: PAŻP

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User