- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
AROBS Polska weźmie udział w pracach nad europejskim pojazdem do serwisowania satelitów i usuwania kosmicznych śmieci. Firma opracuje jednostkę sterującą precyzyjnymi operacjami na niskiej orbicie okołoziemskiej.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Po prawie ośmiu miesiącach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), czterej astronauci bezpiecznie powrócili na Ziemię, kończąc kolejną misję na orbicie okołoziemskiej. Misja ta tradycyjnie, nie tylko przyczyniła się do postępu nauki, ale także wzmocniła międzynarodową współpracę w dziedzinie kosmosu, choć "trochę" się wydłużyła.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Mediolanie we Włoszech firmy Axiom Space i Prada po raz pierwszy zaprezentowały projekt skafandra kosmicznego Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU) , który zostanie wykorzystany w misji Artemis III agencji NASA. Ta informacja brzmi jak zapowiedź sequela słynnego przeboju kinowego "Diabeł ubiera się u Prady", jednak nią nie jest. To rzeczywistość.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Lądowanie Super Heavy to coś niesamowitego, mamy do czynienia z wyjątkową technologią. SpaceX jest na dobrej drodze do regularnych lotów Starship-a – powiedział w rozmowie z PAP dr Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN, komentując manewr związany z piątym lotem megarakiety Starship.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
W połowie wieku ludzkość może się pojawić na Marsie, a u progu kolejnego – zasiedlić go. Taki scenariusz sprawia, że edukacja kosmiczna zyskuje na znaczeniu. Nowa rzeczywistość będzie wymagała przeniesienia ziemskich technologii i wiedzy ekspertów z różnych dziedzin do kosmosu. Potrzebni będą nie tylko inżynierowie i astronauci, lecz także m.in. architekci, biolodzy, kucharze czy hydraulicy.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaproponuje budowę europejskiego systemu dostarczającego informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego - powiedział PAP dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher. Jego zdaniem polskie rozwiązania w tym obszarze są inspirujące.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
W ostatnich miesiącach polski sektor kosmiczny odnotował spektakularne sukcesy, m.in. udany test rakiety Bursztyn i umieszczenie na orbicie satelity EagleEye - uważa Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Dodał, że teraz wyzwaniem dla Polski jest określenie głównych kierunków rozwoju tego sektora.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Trzeci europejski moduł serwisowy (ESM-3) dla misji Orion opuszcza zakłady Airbusa w Bremie i zmierza do Centrum Kosmicznego NASA im. Kennedy’ego na Florydzie, gdzie zostanie zmontowany i przetestowany wraz z modułem załogowym. Szykowana właśnie trzecia misja programu NASA Artemis będzie pierwszym powrotem człowieka na Księżyc od czasu lotu statku Apollo 17 w 1972 roku.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Awaria kapsuły Starliner to tylko zaburzenie w działalności stacji kosmicznej. Astronauci to profesjonaliści i poradzą sobie ze zmianą w misji - mówi w rozmowie z PAP dr Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Manewr, który doda prędkości sondzie JUICE w drodze do Jowisza, to pierwsza tego typu operacja w historii – wyjaśnił Jędrzej Baran z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). Sonda przeleci między Ziemią a Księżycem w nocy z poniedziałku na wtorek.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Pełne uruchomienie satelity EagleEye nastąpi w dopiero w ciągu kilku tygodni - powiedział PAP dr Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Największy jak dotąd i najbardziej zaawansowany polski satelita znalazł się w nocy z piątku na sobotę na orbicie okołoziemskiej.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Wdrożenie systemu tankowania na orbicie okołoziemskiej umożliwi wydłużenie czasu eksploatacji obecnych satelitów nawet o 20 lat. Przełoży się to na znaczne obniżenie kosztów operacyjnych dla operatów satelitarnych, wydłuży czas wykorzystania satelitów, co w efekcie zmniejszy liczbę kosmicznych śmieci.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
5 sierpnia br. polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dr Sławosz Uznański rozpoczyna praktyczną część szkolenia przygotowującego do polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Misja planowana jest na 2025 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Gdyby możliwe było tankowanie na orbicie, wówczas w pełni funkcjonalne satelity nie musiałyby być wycofywane z eksploatacji z powodu braku paliwa. Kompleksowego opracowania wszystkich niezbędnych elementów takiej usługi podjęły się dwa centra Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa i polska spółka PIAP Space.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98%, została przetestowana w docelowej konfiguracji i osiągnęła pułap 101 km. Tym samym data 3 lipca 2024 roku przejdzie do historii polskich dokonań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych. W testy rakiety zaangażowana była Polska Agencja Kosmiczna, która współfinansowała to przedsięwzięcie.