Psy są pomocne na lotnisku w wielu sytuacjach. Sprawdzają pasażerów i bagaż podręczny w punktach kontroli bezpieczeństwa, również w samolocie jeśli ktoś zgłosi podejrzaną paczkę lub incydent.
Kiedy pies znajdzie zapach, kieruje przewodnika w kierunku źródła, a następnie ustalonym „znakiem” daje sygnał przewodnikowi, że coś znalazł. Jeśli kiedykolwiek obserwowałeś psa węszącego na lotnisku, być może zauważyłeś, że działa on w ciszy, bez zbędnego szczekania. Jego przewodnik też często nie wydaje żadnych poleceń.
Chyba będzie nagroda... Klatka z filmu: Beagle Brigade at Hartsfield Jackson Airport / Autor: Atlanta Channel / Youtube
Psy już od dawna pomagają w wykrywaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, dużej ilości gotówki, nielegalnych pamiątek z egzotycznych wakacji oraz dużej ilości mięsa.
Na lotnisku w Amsterdamie już kilka lat temu został zatrudniony pies rasy beagle o zobowiązującym imieniu Sherlock. Głównym zadaniem Sherlocka było odnalezienie właściciela przedmiotu znalezionego przez pracowników lotniska. W celach promocyjnych linia KLM udostępniła film z jego pracy.
Lotnisko w Krakowie zatrudniło czworonożnego terapeutę dla zestresowanych pasażerów. Zen, Owczarek border collie, odstresuje każdego kto boi się latać. Najchętniej jednak bawi się z dziećmi.
Poznajcie nowego pracownika @KrakowAirport ? Border collie wabiący się Zen z #AkademiaBiałyPies będzie pomagał pasażerom w redukowaniu stresu związanego z podróżą samolotem ✈️Zen będzie pracował w strefie odlotów przez okres wakacyjny :) #flyKRK #PROSTOzKRAKOWA pic.twitter.com/yklh6RfB4c
— Kraków Airport (@KrakowAirport) June 19, 2019
Na koniec skupimy się na poważnej sprawie. Otóż specjalnie przeszkolone psy potrafią nawet zdiagnozować osoby chore np. na malarię, chorobę Parkinsona a nawet Covid-19. Udowodniono, że choroby układu oddechowego zmieniają zapach ciała a wyszkolone psy są w stanie wyczuć tą zmianę u zakażonych.
Pierwszym krokiem w szkoleniu takiego psa jest zebranie próbek ludzkiego zapachu od osób zdrowych oraz osób które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Osoby biorące udział w badaniu nosiły maski przez kilka godzin. Następnie maski były przekazywane psom, aby zapamiętały różne zapachy.
Każdy wyszkolony pies może potencjalnie „zdiagnozować” do 250 osób na godzinę.
Podróżnym przybywającym na lotnisko w Helsinkach już oferowany jest test na Covid-19 który trwa 10 minut a wykonuje go pies. Kilka psów próbujących „wywęszyć” Covid-19 rozpoczęło pracę na fińskim lotnisku w ramach programu pilotażowego, którego celem jest wykrywanie infekcji za pomocą potu zebranego na chusteczkach od przylatujących pasażerów. W ciągu ostatnich miesięcy międzynarodowe lotniska wprowadziły różne metody wykrywania wirusa u podróżnych, w tym badania śliny, kontrole temperatury i wymazy z nosa. Jednak naukowcy z Finlandii twierdzą, że używanie psów może okazać się tańsze, szybsze i skuteczniejsze. Po odebraniu bagażu pasażerowie przybywający z zagranicy proszeni są o wytarcie szyi w celu pobrania próbek potu i pozostawienie chusteczek w pudełku. Za ścianą trener psów stawia pudełko, a pies zabiera się do pracy. Psy mogą wykryć pacjenta zakażonego koronawirusem w 10 sekund.
Publikacja: EEB / Aviation24.pl
Źródło: Kraków Airport, KLM, diag-nose.com, cnn.com, nytimes.com