czwartek, 14 wrzesień 2017 10:56

Relacja z XVIII Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego Kontakty 2017. Ikariada nad Narwią.

Napisane przez Biuro Zawodów
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pamiątkowe zdjęcie pilotów i gości w ujęciu znakomitego Studia Fotograficznego Foto Gabs z Łomży, towarzyszącego Mistrzostwom nieprzerwanie od 18 edycji Pamiątkowe zdjęcie pilotów i gości w ujęciu znakomitego Studia Fotograficznego Foto Gabs z Łomży, towarzyszącego Mistrzostwom nieprzerwanie od 18 edycji

- Brr, zimno i mokro, a mamy lecieć… - niepokoiła się w środę, 6 września, Dominika Jurkiewicz z Torunia. W piątek o ósmej pułap chmur w Łomży na wysokości 50 -70 m, mżawka. - Musiałem wylądować w Szorcach, nie dało się lecieć. Znad Biebrzy poszła mgła, prawie zero widoczności - zadzwonił kilka minut później Zbyszek Kędziora, który wystartował w Brodach.

Około dziesiątej chmury podniosły się na jakieś 150 m, od wschodu zaczęły przebijać się pierwsze od kilku dni promienie słońca. Dwie godziny później na lądowisku nad Narwią zapanowało lato. Tak oto otworzyło się „niebiańskie okienko” pięknej, słonecznej, upalnej wręcz pogody prawie do zachodu słońca w niedzielę! Jakby na czas Mistrzostw, zaplanowanych właśnie od piątkowego do niedzielnego popołudnia, 8 - 10 września.

Pasja
- Po huraganie na Mistrzostwach Europy, które były trzy tygodnie temu na Węgrzech, moja motolotnia ma uszkodzony wózek i skrzydło. Nie zdążyłem jej naprawić na „Kontakty” i nie przyleciałem, ale nie mogłem u was nie być - zameldował się samochodem Konrad Ziębakowski z Radomia, który w ubiegłym roku w Łomży wywalczył Mistrzostwo Polski w Przelocie przez Bramkę w klasie motolotni.
Sympatia i pasja, jaką wzbudzają w pilotach zawody w Łomży sprawia, że kilometry nie stanowią żadnych przeszkód! Piloci motoparalotni Artur Skiba, Paweł Gołębiowski oraz Wiesław Grzesiak przyjechali do Łomży z Koszalina. Rudolf Zieliński przyleciał swoim samolotem z Ostrawy. Stanisław Pietruskievicius przyciągnął swoją motolotnię na specjalnym wózku z Wilna! Sylwester Kruk spod Garwolina w piątek od świtu czekał na swoim lądowisku na warunki, które pozwoliłyby na start. Po daremnym wyczekiwaniu, postanowił przyjechać samochodem. Z córką Kasią dotarł do Łomży około godziny 18.00. Widząc, że aura się poprawiła, a kolejne motolotnie, samoloty i wiatrakowce lądują nad Narwią, postanowił wrócić do domu, by w sobotę rano przylecieć motolotnią. W sobotę Sylwek i Kasia Kruk po porannym przylocie jedli już śniadanie w Łomży ze wszystkimi pilotami.

Na serek Stingiem
Sobotni poranek piloci spędzili na specjalnie przygotowanych dla nich atrakcjach.
- Silosy na mleko oraz zmechanizowana produkcja robią niesamowite wrażenie - opowiadał po wizycie w OSM Piątnica Ryszard Chilczuk, który przyleciał sprawdzić na faktach, skąd biorą się tak smakowite serki, niezwykle „wypasionym” samolotem ultralekkim Sting.
Gdy Ryszard zachwycał się mleczną technologią, w tym samym czasie w innej grupie wyłonił się strzelec wyborowy! Okazało się, że towarzyszące pilotom żony mają sokoli wzrok i nie dały panom żadnych szans, a najlepszą z najlepszych została Olga Rogacewicz z Radomia, która na łomżyńskie zawody przybyła pierwszy raz. Drugie miejsce zajęła Mirka Górska, trzecie Kasia Brzostowicz (obie z Warszawy). Inni ścigali się na gokartach, pozostali wybrali pokoje zagadek i...mieli nie lada problem z rozwiązaniem czyhających tam tajemnic. Najlepiej poradziła sobie grupa Ciszkowcy/Kłębek, którzy z pokoju Kanibala wydostali się...4 sekundy przed końcem czasu!

kontakty mistrzostwa mikrolotyFoto: organizator

kontakty mistrzostwa mikrolotyPrzyszły pilot. Fot. Bolesław Godlewski

kontakty mistrzostwa mikrolotyTriumfatorzy w klasie motoparalotni, członkowie Kadry Narodowej Adam Pupek i Piotr Kozikowski z Łomży

kontakty mistrzostwa mikrolotyNajlepsi w klasie wiatrakowców (od lewej): mistrz świata i Europy Alek Dernbach (Warszawa) z nawigatorką Klaudią Laskowską (Krosno), Irek Krajewski (Białystok) i Marcin Majsterek (Warszawa) z nawigatorką Dominiką Jurkiewicz (Toruń)

kontakty mistrzostwa mikrolotyAdam Pupek i Piotr Kozikowski w „błyskotliwym” locie. Fot. Bolesław Godlewski

W niebo!
Po oficjalnym otwarciu Mistrzostw, którego dokonali redaktor naczelny „Kontaktów” Władysław Tocki i wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, wójt wzniósł się w niebo wiatrakowcem, pilotowanym przez mistrza świata i Europy Alka Dernbacha z Warszawy.
- Dotąd latałem tylko wielkimi samolotami pasażerskimi, teraz pierwszy raz leciałem wiatrakowcem. Piątnica jest zwartą miejscowością, ale może się rozwijać. Z góry widać dużą przestrzeń do zagospodarowania między ulicą Włościańską, a drogą krajową na Białystok. Tam trzeba zbudować drogi poprzeczne i będziemy mieć dużą przestrzeń na tworzenie nowych działek. Przy okazji zauważyłem jedno dzikie wysypisko śmieci. Od lat jestem sympatykiem Mistrzostw, organizowanych przez „Kontakty” na piątnickich łąkach. Będziemy je nadal wspierać, będę pomagał w tym, co niezbędne i konieczne. Do lądowiska zbudowaliśmy drogę i każdego roku przed zawodami ją odkrzaczamy, naprawiamy, żwirujemy, bo deszcze ją niszczą. Lotniska w Piątnicy budować na razie nie będziemy, bo... trzeba mierzyć siły na zamiary - mówił na gorąco po wylądowaniu Krzysztof Kozicki.
Wkrótce potem podniebną rywalizację rozpoczęli piloci wiatrakowców, motolotni i samolotów, a po nich motoparalotni w konkurencji wymagającej wielkiej precyzji, czyli w celności lądowania.
Tuż przed zmrokiem w niebo wzbiła się motoparalotnia z Adamem Pupkiem i Piotrem Kozikowskim z Łomży w widowiskowym locie między pylonami z warkoczem biało-czerwonego dymu i ognistej racy. Tak „błyskotliwe” zakończenie sobotniego dnia było jednocześnie zaproszeniem na niedzielę.
Niedzielny poranek przywitał wszystkich gorącym słońcem i bezwietrzną pogodą. Już o 6.00 rano w powietrze wzbili się motoparalotniarze, by rozegrać konkurencję nawigacyjną zakończoną celnością lądowania. Po nich do boju stanęły motolotnie, wiatrakowce i samoloty ultralekkie. W Mistrzostwie Polski w Przelocie przez Bramkę wystartowało 12 załóg. W porywistych podmuchach kunsztem pilotażu wykazał się Zbyszek Kędziora z Białegostoku, który przeleciał przez „bramkę” szerokości 10 m i bezapelacyjnie został tegorocznym Mistrzem Polski w kategorii samolotów ultralekkich i motolotni. Wśród wiatrakowców zwyciężyła załoga Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz, wiatrakowcowy wicemistrzowie Europy sprzed trzech tygodni, którzy w tej konkurencji startowali pierwszy raz w życiu!

Lot dzieci i obiektywu
Łomżyńskie zawody to nie tylko zmagania dla pilotów. W trakcie Mistrzostw rozegrany został konkurs na najdłuższy lot modelem szybowca, w których wzięło udział 66 dzieci. Puszczony przez Damiana Biernackiego szybował aż 23 metry! Drugie miejsce w sobotę zajęła jego siostra Kasia Biernacka, a trzecie Jakub Chojnowski. Wszystkie dzieci otrzymały upominki, a troje zwycięzców nagrody.
Grand Prix w Konkursie Fotograficznym pt. „Lot” na zdjęcie z Mistrzostw zdobył Tomasz Roszkowski i w nagrodę poleciał wiatrakowcem.  

18 lat
Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” w tym roku osiągnęły pełnoletność, ale tych osiemnastu edycji nie byłoby, gdyby nie pasja, serce i praca naszych przyjaciół, którzy co roku przygotowują te zawody. Szczepan i Mirosława Grodzcy z synem Marcinem, Zbyszek Pieciak z synem Julkiem, Sylwester Szczepanik, Andrzej Udwald, Stanisław Kojro z córką Klaudią i synem Kamilem (oboje szkolą się na pilotów motolotni), Jerzy Kononiuk, Marian Knopkiewicz, Dariusz Molczyk, Adam Krajewski, Adam Pupek, Andrzej Męczkowski, Zbyszek Kędziora, Artur Mazurek, Maciej Zagłoba - bez Was nie byłoby Mistrzostw, dzięki Wam są one zawsze dopięte na ostatni guzik! W imieniu „Kontaktów” oraz pilotów z całej Polski bardzo Wam dziękujemy!
Kłaniamy się także naszym, nieprzerwanie od 18 edycji, sponsorom: prezesowi Prefbetu Śniadowo Jerzemu Michalakowi i prezesowi OSM Piątnica Zbigniewowi Kalinowskiemu.

Wyniki XVIII Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego „Kontakty 2017”:

Klasyfikacja generalna XVIII Mistrzostw w klasie motolotni, ulm, wiatrakowców:
1. Alek Dernbach i Klaudia Laskowska
2. Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz
3. Zbyszek Kędziora

Klasyfikacja generalna XVIII Mistrzostw w klasie motoparalotni:
PF1 (start z nóg):
1. Jacek Ciszkowski
2. Robert Trypuz
3. Jarosław Pałdyna
PL2 (start z wózka)
1. Adam Pupek/ Piotr Kozikowski
2. Dariusz Brzostowicz/ Przemysław Kalinowski
3. Piotr Domański/ Adam Giela

Mistrzostwa Polski w Przelocie przez Bramkę:
Klasa wiatrakowców:
1. Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz
2. Irek Krajewski
3. Alek Dernbach i Klaudia Laskowska
Klasa motolotni i ulm
1. Zbyszek Kędziora
2. Janusz Tichoniuk
3. Leszek Wiktorski

Źródło informacji: Dominika Tocka / Biuro zawodów / Tygodnik „KONTAKTY”

Czytany 2441 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 wrzesień 2017 12:46

Artykuły powiązane

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach ...
Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 14 Grudnia 2019    |    Wydarzyło się: 1903 – Wilbur Wright na samolocie Flyer I pokonał w 4 sekundy dystans 34 metrów. Oficjalnie za pierwszy w historii lot samolotem uznaje się próbę jego brata Orvilla z 17 grudnia. 1962 - W katastrofie samolotu Lockheed Constellation pod brazylijskim Manaus zginęło 50 osób. 1977 - Dokonano oblotu radzieckiego śmigłowca transportowego Mi-26. 2013 – Na Księżycu wylądowała chińska sonda Chang’e 3 z łazikiem Yutu. 1972 – W trakcie misji Apollo 17 Harrison Schmitt i Eugene Cernan jako ostatni do tej pory ludzie stąpali po powierzchni Księżyca. 1962 - NASA: sonda Mariner 2 jako pierwszy ziemski obiekt zbliżyła się do Wenus. Urodził się 1896 – Jimmy Doolittle, amerykański pilot wojskowy, generał (zm. 1993).

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top