Wydrukuj tę stronę
wtorek, 05 luty 2019 09:09

RAF otworzył nowy ośrodek szkoleniowo-badawczy wysokich przeciążeń.

Napisane przez GOV.UK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Pixabay.com / Licencja: Pixabay License Foto: Pixabay.com / Licencja: Pixabay License

Projekt o wartości 44 milionów funtów został stworzony specjalnie dla pilotów w Royal Navy i Royal Air Force do symulacji lotu samolotami takimi jak Hawk, Typhoon czy najnowszy samolot F-35 Lightning. Piloci mogą doświadczyć przeciążeń do 9G - dziewięć razy więcej niż normalne przyciąganie grawitacyjne Ziemi - i nauczyć się korzystać ze specjalistycznego wiernie odwzorowanego kokpitu, aby pomóc poradzić sobie z jego obsługą w silnym stresie. Wirówka może przyspieszyć do 9G w ciągu jednej sekundy i obracać do 34 razy na minutę.

Nowy obiekt rewolucjonizuje trening wysokich przeciążeń, ponieważ piloci nie są po prostu przywiązani do urządzenia i narażeni na działanie siły G, ale są w stanie "latać" tak, jak w symulatorze lotu, gdy pilot manewruje samolotem i w trakcie tego oddziaływuje na niego silne przeciążenie.

Szef sztabu lotniczego Air Staff, Sir Stephen Hillier powiedział: - "Cieszę się, że nasz nowy obiekt szkoleniowy został dzisiaj otwarty i że możemy rozpocząć tę zmianę w sposobie szkolenia naszych pilotów. Poprzez wystawianie naszych pilotów Typhoon, Lightning i Hawk na działanie wysokich sił w całkowicie dostosowanym środowisku, znacząco zwiększamy bezpieczeństwo w powietrzu i znacząco zwiększamy naszą skuteczność operacyjną. Dziś to stanowi kolejny ważny kamień milowy w imponującym programie modernizacyjnym RAF."

Piloci korzystają z kokpitu, który symuluje ich normalny samolot, umożliwiając im prowadzenie wielu scenariuszy treningowych z walki powietrze-powietrze w celu radzenia sobie z zagrożeniami trafienia rakietami.

Urządzenie będzie również wykorzystywane do testowania nowego sprzętu używanego na pokładach szybkich samolotów odrzutowych i przez ich pilotów. Zapewni to również, że testy zostaną przeprowadzone w łagodnym środowisku, zanim zostaną przetestowane podczas lotu na żywo.

Nowy obiekt w RAF Cranwell jest wykorzystywany przez pilotów samolotów odrzutowych przechodzących przez UK Military Flying Training System. Piloci powtórzą trening co najmniej co 5 lat, aby być zawsze na bieżąco w technikach wykorzystywanych podczas lotu z tak dużymi przeciążeniami. Nawet 300 załóg samolotów będzie co roku trenować na wirówce.

39-tonowa wirówka została wyprodukowana przez UK Thales. Thales pomagał szkolić załogę RAF od 1930 roku, dostarczając ponad 300 złożonych symulatorów na 60 różnych platformach.

Źródło informacji i zdjęć: GOV.UK / Zdjęcia dostępne pod linkiem: https://www.gov.uk/government/news/new-fast-jet-training-takes-off

Czytany 2166 razy

Artykuły powiązane