Wydrukuj tę stronę
czwartek, 07 marzec 2019 13:02

Bezzałogowy XQ-58A Valkyrie wykonał swój pierwszy lot.

Napisane przez US Air Force
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
XQ-58A Valkyrie XQ-58A Valkyrie Foto: US Air Force

Jak informuje amerykańska baza lotnicza Arnold, bezzałogowy demonstracyjny samolot XQ-58A Valkyrie zakończył swój inauguracyjny lot 5 marca 2019 r. w Yuma Proving Grounds w Arizonie. Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych współpracowało z Kratos Unmanned Aerial Systems w celu opracowania tej nowatorskiej konstrukcji.

Celem inicjatywy Air Force Research Laboratory (LCAAT) jest szybsze projektowanie i budowa UAS poprzez opracowywanie lepszych narzędzi do projektowania oraz rozwijania i wykorzystania komercyjnych procesów produkcyjnych w celu skrócenia czasu i kosztów budowy.

Opracowany XQ-58A w celu operowania bez konieczności posiadania pasa startowego, samolot zachowywał się zgodnie z oczekiwaniami i zakończył lot po 76 minutach. Od pomysłu i zamówienia do pierwszego lotu testowego minęło 2,5 roku. XQ-58A ma w sumie pięć planowanych lotów testowych w dwóch fazach z celami obejmującymi ocenę funkcjonalności systemu, wydajności aerodynamicznej oraz systemów uruchamiania i odzyskiwania.

"XQ-58A to pierwszy przykład klasy UAV, która jest określana przez niskie koszty zaopatrzenia i koszty operacyjne, a jednocześnie umożliwia zmianę zdolności bojowych" - powiedział Doug Szczublewski, menedżer programowy AFQ XQ-58A.

Źródło informacji: https://www.arnold.af.mil/News/Article-Display/Article/1777757/xq-58a-valkyrie-demonstrator-completes-inaugural-flight/

Czytany 1445 razy

Artykuły powiązane