czwartek, 19 wrzesień 2019 19:58

Mikroloty, makro wrażenia. Jubileuszowe zawody w Łomży.

Napisane przez Kontakty
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mikroloty, makro wrażenia. Jubileuszowe zawody w Łomży. Foto: Kontakty 2019

Zmagania pilotów rozpoczęły się już w piątek, 13 września, z... naturą w czasie lotu do Łomży. Mistrzowie Europy Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz (wiatrakowcowa kadra narodowa), którzy lecieli z Warszawy, musieli z powodu ulewnego deszczu lądować na przygodnej łące 10 km przed Łomżą.

Przeczekali nawałnicę i dolecieli. Szybownika i instruktora samolotowego Bartłomieja Pruchniewicza spod Siedlec, 28 km przed Łomżą powitał silny i porywisty wiatr z deszczem. Zawrócił i postanowił schronić się na lotnisku Ostrów Mazowiecka Grądy. Niestety, nad lotniskiem zlokalizowanym w środku lasu przechodziła właśnie ściana deszczu. Lądowanie mogło być zbyt ryzykowne dla ultralekkiego samolotu Mobi Dick i Bartek postanowił wrócić do domu. Nie doleciał. Wylądował 5 km przed własnym lądowiskiem z powodu… braku paliwa. Rudolf Zieliński z Bogumina w Czechach odłożył przylot (516 km) na sobotę i tego dnia bez międzylądowania, po 2 godzinach 12 minutach lotu zameldował się na łomżyńskim lądowisku nad Narwią. Inni, jak ekipa z Grójca Sławomir Czupryński i Marek Baczyński oraz Artur Siwiński i Michał Kozłowski (samoloty ultralekkie) oraz Grzegorz Jabłoński (motolotnia), Alek Dernbach z nawigatorką Klaudią Laskowską z Chrcynna (wiatrakowiec) i inni trafiali w „okienko” i dolatywali do nas bez przygód.

Mieszkańcy Łomży i okolicznych miejscowości jak co roku ściągali na XX Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego Kontakty 2019 nad Narew całymi rodzinami. Z zapartym tchem obserwowali walkę lotniczych mistrzów, barwnie i ze znawstwem relacjonowaną przez pilota paralotni, samolotu i wiatrakowca Maćka Olszewskiego z Ełku, który w tym roku ponownie wcielił się w rolę komentatora kosztem własnych sportowych ambicji.

kontakty 2019

kontakty 2019

- Gdy tu jechałem, trochę wątpiłem, czy zawody dojdą do skutku. Ale Łomża to jest Łomża. Tu się zawsze lata!- żartował Konrad Ziębakowski z Radomia, znakomity pilot i instruktor motolotniowy, przyjaciel łomżyńskich zawodów, obserwując w sobotę popisy kolegów w konkurencji na celność lądowania najpierw motolotni, samolotów i wiatrakowców, a pod koniec dnia motoparalotni z napędem silnikowym. Zadanie pilotów polegało na wzbiciu się na 300 m i po wykonaniu pełnego kręgu, wylądowaniu w wyznaczonym przez sędziów punkcie (decku). Klasą błysnęli tu Zbyszek Pieciak (w klasie motolotni/ulm) oraz Irek Krajewski (w klasie wiatrakowców) i załoga aktualnych mistrzów świata Adam Pupek i Piotr Kozikowski (w klasie paralotnie z napędem) z Łomży zdobywając pierwsze miejsce.

Zmieniające się w mgnieniu oka warunki w powietrzu sprawiły, że przy podchodzeniu do lądowania w bardzo trudnej sytuacji znalazł się ubiegłoroczny zwycięzca Mikrolotowych Mistrzostw Stanisław Pietruskievicius z Wilna (Litwa). Poradził sobie i choć twardo wylądował bez kolizji, gdyż jest znakomitym, doświadczonym pilotem. Potem, jak zawsze uśmiechnięty, stwierdził: – W takiej sytuacji nigdy dotąd nie byłem!

Niedzielny poranek przywitał nas słońcem i porywami wiatru. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy zrezygnowali z rozegrania Mistrzostw Polski w Przelocie przez Bramkę. Kierownik sportowy Zbigniew Kędziora zamienił je na niezwykle widowiskową konkurencję „bramkę zrywną”. Polega na przelocie na wysokości 2 m nad dwiema taśmami, rozciągniętymi na szerokość 4 m. Piloci mieli za zadanie zerwać taśmę górną, nie naruszając drugiej, która była 50 cm niżej. I tu bezkonkurencyjny spośród motolotni oraz samolotów ultralekkich był Zbigniew Pieciak, a spośród wiatrakowców załogi Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz oraz Piotr Gajewski i Maciej Marszałek.

Bardzo mnie cieszy, że tak wielu pilotów z Polski chce do nas przylatywać. Mistrz świata i Europy Alek Dernbach był z nami już dwudziesty raz, byli piloci z Litwy i z Czech. Przyjechała po raz pierwszy sześcioosobowa grupa z Białorusi zobaczyć, jak to wygląda, by za rok wystąpić w zawodach. Była motoparalotniowa kadra narodowa, która zdobyła niedawno złoty medal mistrzostw świata w slalomie. To niezwykle ujmujące, że z roku na rok nad naszym niebem lata coraz więcej skrzydeł – mówi dyrektor Biura Mistrzostw Dominika Tocka.

Wielokrotny motolotniowy, samolotowy, wiatrakowcowy mistrz Polski, Europy i Świata pilot i instruktor we wszystkich tych klasach Alek Dernbach z Chrcynna, niekwestionowany autorytet w lotniczym środowisku, jest w historii łomżyńskich Mistrzostw pilotem szczególnym: jako jedyny startował we wszystkich dwudziestu edycjach!

Tak szczególnymi dla Mistrzostw ludźmi są także współtwórca sportowej odsłony Mistrzostw, w każdych dyrektor sportowy, pilot i instruktor Zbyszek Kędziora z Białegostoku oraz emanacja ducha wspólnoty i koleżeństwa pod polskim niebem, skoczek spadochronowy, pilot, instruktor Leszek Mańkowski z Krakowa. „Kontakty” i piloci uhonorowali ich symbolicznymi śmigłami.

kontakty 2019Dominika i Władek dumni z odznaczeń

kontakty 2019To dzięki nim co roku odbywają się Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego KONTAKTY / pierwszy rząd od prawej: Adam Pupek, Irek Krajewski, Maciej Olszewski, Zbyszek Kędziora, Artur Mazurek. Drugi rząd od prawej: Dariusz Molczyk, Jerzy Konowałek, Szczepan Grodzki, Marian Knopkiewicz, Elżbieta Bączek, Stanisław Kojro, Zbyszek Pieciak, Adam Krajewski, Leszek Mańkowski.

Aeroklub Polski docenił wieloletnią popularyzację lotnictwa sportowego w Polsce i uhonorował Dominikę Tocką brązową odznaką „Za zasługi dla Aeroklubu Polskiego”, a Władysława Tockiego złotą odznaką i tytułem „Zasłużonego działacza lotnictwa sportowego”. Natomiast Rada Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego nadała zespołowi redakcyjnemu i skupionym wokół „Kontaktów” przyjaciołom Medal Rady Seniorów Lotnictwa. Nie zapomnieli o nich, co niezwykle ujmujące, piloci z Łomży, w pamiątkowym grawertonie.

Przez 20 edycji Mistrzostw przewinęło się pod łomżyńskim niebem dziesiątki pilotów. Byli z nami, odeszli: Jurek Baran z Warszawy (zginął śmiercią lotnika), Tadeusz Cichoń z Warszawy (zginął śmiercią lotnia), Waldek Iwaniuk z Kętrzyna, Olek Korycki z Suwałk, Krzysztof Kruczyk z Ostrołęki (zginął śmiercią lotnika), Natalia Kruczyk z Ostrołęki, Piotr Krupa z Rzeszowa (zginął śmiercią lotnika), Zbyszek Krzywiki z Białegostoku, Grześ Krzyżanowski z Radomia (zginął śmiercią lotnika), Karol Kubit z Bydgoszczy (zginął śmiercią lotnika), Włodek Lichomski Piotrkowski Łomży, Marek Piotrowski z Łomży, Marian Pusz z Łomży, Lech Szubiński z Łomży, Roman Szymański z Białegostoku, Zbigniew Wiktorski z Ostrołęki.

Pomyślmy o nich sekundę...

Wyniki XX Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego KONTAKTY 2019

Mikrolotowi Mistrzowie Podlaskiego:

I miejsce – Zbigniew Pieciak z Łomży

II miejsce – Piotr Gajewski i Maciej Marszałek z Warszawy

III miejsce – Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz z Warszawy

Motoparalotniowi Mistrzowie Podlaskiego:

I miejsce – Adam Pupek i Piotr Kozikowski z Łomży

II miejsce – Łukasz Radzewicz z Czarnej Białostockiej

III miejsce – Artur Mazurek z Łomży

Relację przygotowała: Katarzyna Dominiczak

Zdjęcia: Andrzej Stanisawski, FotoGabs, Adam Pupek , Jarosław Walijewski

Czytany 819 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 wrzesień 2019 17:08

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Gru 14, 2019
LPR pozyska do swojej lotniczej floty dwa zupełnie nowe małe ...
Gru 11, 2019
Choć 100-lecie polskiego lotnictwa obchodziliśmy w zeszłym roku, to ...
Gru 06, 2019
6 grudnia 2019 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom ...
Gru 09, 2019
W 8. Bazie Lotnictwa Transportowego odbył się lot pożegnalny generała ...
Gru 03, 2019
Lotnisko Strachowice niedługo stanie się niezwykle ważnym miejscem na ...
Gru 10, 2019
Kapitan pilot Mieczysław Medwecki jest pierwszym poległym polskim ...
Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 17 Stycznia 2020    |    Wydarzyło się: 1949 – 20 osób zginęło w katastrofie brytyjskiego samolotu pasażerskiego Avro 688/689 Tudor u wybrzeży Bermudów. 1963 – Dokonano oblotu brytyjskiego samolotu transportowego Short SC.7 Skyvan. 1966 – Zderzenie dwóch amerykańskich samolotów wojskowych nad hiszpańską wioską Palomares. W wyniku kolizji z bombowca B-52 wypadły 4 nieuzbrojone bomby wodorowe. 1847 – Urodził się Nikołaj Żukowski, rosyjski naukowiec, twórca współczesnej aerodynamiki i hydrodynamiki, pionier lotnictwa (zm. 1921).

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top