Wydrukuj tę stronę
niedziela, 03 maj 2020 12:47

Ojciec i syn na motolotni pobili rekord świata lotu na odległość 783,9 km.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Colin Fargher (55 lat) i jego syn Louis (19 lat) Colin Fargher (55 lat) i jego syn Louis (19 lat) Foto: FAI

FAI oficjalnie ratyfikowało światowy rekord długości lotu na motolotni, który pobili Colin Fargher (55 lat) i jego syn Louis (19 lat). Motolotnią Skypper Nuvix LOR 75, pokonali oni bez lądowania odległość 738,9 km.

Rekordowy lot, który przejdzie do historii, odbył się w dniu 19 września 2019 r. z Vesoul do Querlarn Plobannalec Lesconil we Francji i trwał prawie osiem godzin.

– Od dawna marzyłem o wielkim locie. Pamiętam, gdy byłem dzieckiem, moi rodzice budzili mnie, bym oglądał, jak Neil Armstrong ląduje na Księżycu w 1969 roku. Potem czytałem książki i oglądałem filmy o wielkich pionierach lotnictwa. Odwiedziłem nawet zachodnią Irlandię, miejsce, gdzie Alcock i Brown dokonali nieprzerwanego lotu przez Atlantyk w 1919 roku – mówił Colin Fargher.

rekord motolotnia
Daty mają szczególne znaczenie dla Colina Farghera, a zwłaszcza rok 2019. – Nadeszła 50. rocznica pierwszego lądowania na Księżycu. Pomyślałem więc, że to czas, aby wykorzystać inspirację, którą moi rodzice dali mi lata temu. Wiedziałem, że wraz z moim synem Louisem mieliśmy umiejętności i doświadczenie, mieliśmy dobry sprzęt. Zacząłem więc przygotowywać maszynę, wykonywaliśmy loty testowe i trenowaliśmy nawigację – powiedział Colin Fargher.

Jak podkreślają autorzy rekordu przygotowanie i czekanie okazały się najtrudniejszymi elementami tego projektu. – Przez całe lato czekaliśmy, ale pogoda we Francji była bardzo gorąca, często wietrzna i burzliwa. Dopiero pod koniec pierwszego tygodnia września, sytuacja zaczęła wyglądać lepiej. Prognozy mówiły o obszarze wysokiego ciśnienia nad Skandynawią i lekkimi wschodnimi wiatrami w północnej Francji. Na początku następnego tygodnia byliśmy prawie pewni, że będziemy mieć dobre warunki na weekend 14 i 15. Wtedy postanowiliśmy spróbować.

Colin został pilotem w 1986 roku. W 1998 roku rozpoczął szkolenie paralotniowe, a po przeprowadzce do Francji w 2008 roku nauczył się latać również na motolotni. Louis zaczął latać na paralotni w lipcu 2018 r. Z ojcem lata na motolotni, ale nie jest jeszcze wykwalifikowanym pilotem.

Foto: Fargher / FAI
Źródło informacji: Aeroklub Polski

Czytany 1448 razy

Artykuły powiązane