Wydrukuj tę stronę
piątek, 24 kwiecień 2020 18:19

Program komputerowy OZYRYS do wyznaczania obciążeń zewnętrznych samolotów.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Program komputerowy OZYRYS do wyznaczania obciążeń zewnętrznych samolotów. Grafika: Michał Imiołek

Narzędzie obliczeniowe OZYRYS to możliwie prosty pakiet niezależnych od siebie programów służących do szybkiego wyznaczania wybranych obciążeń zewnętrznych samolotu, przeznaczony zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów.

Pakiet ma budowę modułową, co oznacza, że każdy z programów (modułów) wchodzących w jego skład nie tylko może być uruchamiany oddzielnie, ale i jest tworem w pełni samoistnym. Wszystkie bez wyjątku programy wchodzące w skład pakietu działają w trybie konsoli tekstowej, nie posiadają zatem powszechnie dzisiaj spotykanej postaci graficznej, co dotyczy zarówno bloków wprowadzania danych jak i bloków prezentacji wyników (dane i wyniki zapisywane są także pod postacią tworzonego w tym celu pliku tekstowego). Ponieważ taki sposób prezentacji obliczeń w niektórych przypadkach jest mało czytelny (np. przebieg wybranych momentów czy sił tnących skrzydła) do pakietu dołączono specjalne arkusze wyników, umożliwiające zestawienie otrzymanych wielkości w postaci wykresów.

Pakiet obliczeniowy OZYRYS składa się obecnie z następujących programów (modułów):

- PROGRAM PIERWSZY: Rozkład Cz w funkcji rozpiętości wg Schrenka;

- PROGRAM DRUGI: Zginanie normalne skrzydła wolnonośnego;

- PROGRAM TRZECI: Zginanie styczne skrzydła;

- PROGRAM CZWARTY: Środek sił poprzecznych kesonu jednoobwodowego;

- PROGRAM PIĄTY: Środek sił poprzecznych kesonu dwuobwodowego;

- PROGRAM SZÓSTY: Skręcanie skrzydła;

- PROGRAM SIÓDMY: Warunki równowagi podłużnej;

- PROGRAM ÓSMY: Obciążenia podczas lądowania wg CS–VLA.

UWAGA! W zamyśle pakiet ma być rozbudowywany!

Integralną częścią pakietu OZYRYS jest stosowna instrukcja obsługi, pod postacią drukowanej książki w formacie A4 (stron 66), zawierająca nie tylko liczne ilustracje, ale i konkretne przykłady obliczeń!

WYMAGANIA SPRZĘTOWE: komputer z systemem Microsoft Windows 64 bit

Zasada działania programów pakietu OZYRYS oparta została na metodyce rachunkowej wyłożonej w książce Michała Imiołka pt. PROJEKTOWANIE SAMOLOTÓW KOMPOZYTOWYCH. WYBRANE ZAGADNIENIA W UJĘCIU SZCZEGÓŁÓWYM. Podręcznik ten w zamyśle stanowi wskazane uzupełnienie pakietu, i to nie tylko jako źródło stosownych wiadomości, co też i ze względu na fakt, że zamieszczone w instrukcji przykłady obliczeń dotyczą tzw. samolotu poglądowego, opisanego szczegółowo w książce.

Pakiet obliczeniowy OZYRYS nie jest narzędziem certyfikowanym, a powstał jako owoc prywatnych poczynań autora. Mimo to pakiet jest tworem pełnowartościowym, gdyż – zważywszy chociażby na przystępną cenę – służyć może np. przy optymalizacji konkretnego projektu płatowca, w koniecznym do tego ciągu iteracji, pozwalając dobrać odpowiednią geometrię stosownych zespołów, czy ich części nośnych, zależnych częstokroć od przebiegu obciążeń, którym podlegają. Oznacza to, że w przypadku gdy (z uwagi chociażby na względy formalne) konieczne będzie skorzystanie z oprogramowania „profesjonalnego”, jego użycie ograniczy się jedynie do spełnienia funkcji dowodowej, w związku z czym czas (a zatem i koszty) niezbędne do przeprowadzenia tej „pracy zleconej” wypadną możliwie niewielkie.

WIĘCEJ INFORMACJI:

KUŹNICA TECHNIKI AERONAUTYCZNEJ i KOMPOZYTOWEJ „DRACO” Tytusa Liwiusza Burattiniego

https://sites.google.com/view/kuznica-draco

Pakiet OZYRYS dostępny jest na portalu aukcyjnym ALLEGRO, pod poniższym linkiem:

https://allegro.pl/oferta/ozyrys-obciazenia-zewnetrzne-samolotu-9200854389

Na ALLEGRO dostępna jest także książka PROJEKTOWANIE SAMOLOTÓW KOMPOZYTOWYCH. WYBRANE ZAGADNIENIA W UJĘCIU SZCZEGÓŁOWYM.

Źródło informacji: Michał Imiołek

Czytany 1369 razy

Artykuły powiązane