Wydrukuj tę stronę
niedziela, 18 październik 2020 10:53

Trwa budowa modelu Biało-czerwonej Iskry nr 5, która uległa katastrofie 11 listopada w 1998 roku.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(1 głos)
TS-11 Iskra nr 5 w biało-czerwonym malowaniu. TS-11 Iskra nr 5 w biało-czerwonym malowaniu. Źródło grafiki: rys: Tomasz Łaz Monografia TS-11 Iskra Aeromax nr.1 / Niebo bez granic
Od roku w pracowni aerografu Przemysława Drozda powstaje model TS-11 Biało-czerwonej Iskry nr 5. Jedyny taki istniejący model w imponującej skali 1:7 przekazany został nam w darze przez członka fan-clubu BCI kolegę Rafała Bożka, informuje fundacja Niebo bez Granic.
Model Iskry przeznaczony był do ekspozycji w postaci makiety pomnika lotniczego upamiętniającego katastrofę, w której w Święto Niepodległości 1998r. zginęli w Soplicowie major pilot Tomasz Pajórek i major pilot Mariusz Oliwa.

"Na temat projektu pomnika wypowiadałem się już tutaj mnóstwo razy i będę to robił konsekwentnie póki taki pomnik w Otwocku nie powstanie. Obiecałem to pilotom i słowa dotrzymam. - mówi Filip Idzikowski - Uchwała Rady Miasta jest, pozyskaliśmy płatowiec ale czekamy na finalne rozstrzygnięcia w tej sprawie, które do Święta Niepodległości znajdują się po stronie Władz Miasta Otwocka."

Rekonstrukcji i remontu modelu po raz kolejny podjął się nieodpłatnie Przemek Drozdz pracowni aerografu w Otwocku Wielkim. Przemek ma już za sobą remont większego ale mniej precyzyjnego modelu BCI dla Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz niesamowite malowanie hełmu dla 23 Baza Lotnictwa Taktycznego.

iskra nr 5 pajórek oliwa
 
iskra nr 5 pajórek oliwa
 
Na hełmie oprócz samolotów Eskadry Kościuszkowskiej od 1918r. znajduje się również BC Iskra nr. 5. Pajórka i Oliwy.
 
Filip Idzikowski również za pośrednictwem facebook prosi o pomoc: - "Pytanie do modelarzy:Czy ktoś z modelarzy jest w stanie pomóc odtworzyć kabinę, elementy usterzenia i przetłoczenia poszycia tej pięknej Iskierki? Mamy wielką nadzieję, że Nasza/Wasza Iskra będzie faworytem wielu konkursów modelarskich w całej Polsce, sławiąc w ten sposób naszych bohaterów. Mamy nadzieje, że w podupadającym bardzo Muzeum Ziemi Otwockiej, w Soplicowie nieopodal miejsca gdzie zginęli nasi piloci powstanie wystawa o lotnictwie a może coś więcej. Przypuszczam, że do wsparcia lotników, społeczeństwa, modelarzy i wszystkich ludzi dobrej woli nie trzeba będzie namawiać. Zwłaszcza w czasie gdy wirus wchodzi nam do głów."
 
Z ostatnich informacji, jakie uzyskaliśmy, na wezwanie Filipa Idzikowskiego zareagowało już dużo osób, również zajmujących się modelarstwem lotniczym.
 
Źródło informacji i zdjęć: Niebo bez Granic
Czytany 1712 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 październik 2020 13:47

Artykuły powiązane