Wydrukuj tę stronę
czwartek, 17 wrzesień 2020 09:57

Trwa zbiórka pieniędzy na upamiętnienie pilota Alka Dernbacha.

Napisane przez Komunikat prasowy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Trwa zbiórka pieniędzy na upamiętnienie pilota Alka Dernbacha. Grafika: Organizatorzy Zbiórki

19 listopada ubiegłego roku świat mikrolotowy stracił najwybitniejszego współczesnego pilota mikrolotowego w Polsce – Alka Dernbacha.

Alojzy Dernbach był najbardziej utytułowanym polskim pilotem lotniowym, motolotniowym, samolotowym i wiatrakowcowym. Wiele lat był członkiem Aeroklubu Warszawskiego oraz Mikrolotowej Kadry Narodowej. Przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1980 r. od lotni. Dwa lata później był już Mistrzem Polski, a w 1989 r. ustanowił rekord Polski w przelocie, pokonując na lotni 102 km.

Był siedemnastokrotnym Mistrzem Polski w klasie motolotni, dwukrotnym Mistrzem i Wicemistrzem Świata, raz brązowym medalistą. Jako aktualny Wicemistrz Świata w klasie wiatrakowców GL-2, w sierpniu 2019 roku z Klaudią Laskowską obronił tytuł Mistrzów Europy w 15. Mikrolotowych Mistrzostwach Europy na Litwie.

Startował we wszystkich dotychczasowych World Air Games. W 1999 roku był wicemistrzem Olimpiady Lotniczej.

Alojzy Dernbach był drugim Polakiem uhonorowanym przez FAI Dyplomem Colibri. Ponadto został wyróżniony brązową oraz złotą odznaką Aeroklubu Polskiego, w 2001 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Alojzego Dernbacha Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2004 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego odebrał Flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Za Zasługi dla Lotnictwa został odznaczony Medalem Ministra Obrony Narodowej w 2002 roku.

Niewątpliwie swoimi osiągnięciami Alek Dernbach wpisał się w historię lotnictwa polskiego, ponieważ był nie tylko znakomitym zawodnikiem, ale również instruktorem setek pilotów. Swoją postawą, wyjątkową inteligencją i naturalnym talentem inspirował do rzetelnej nauki latania, a także pokazywał, jak dużo pokory i cierpliwości potrzeba, by być dobrym pilotem.

Alek był człowiekiem pełnym miłości do latania i ludzi, zawsze gotów pomóc, doradzić i wytłumaczyć. Mądry, dobry i szlachetny, był dla nas nauczycielem, mentorem i przyjacielem.
19 listopada 2019 roku na swoim macierzystym lotnisku w Chrcynnie zginął śmiercią pilota.

Z jego śmiercią w polskim lotnictwie ultralekkim skończyła się epoka niepokonanego Mikrolotowego Mistrza. Takiego Mistrza nie można zapomnieć. Dlatego społeczność pilotów mikrolotowych, sympatycy lotnictwa lekkiego, uczniowie, przyjaciele i najbliżsi Alka Dernbacha pragną Go upamiętnić symbolicznym pomnikiem oraz muralem pamięci na Jego macierzystym lotnisku w Chrcynnie. W tym celu trwa zbiórka pieniędzy – wesprzyj zbiórkę.

Wpłaty darowizn należy wpłacać na konto:
Aeroklub Polski
Bank BGŻ 19 2030 0045 1110 0000 0253 5440
Tytułem: Upamiętnienie Alka Dernbacha

Uroczyste odsłonięcie Miejsca Pamięci Alka Dernbacha planowane jest w dniu pierwszej rocznicy jego tragicznej śmierci, czyli tj. 19. listopada br.

Źródło informacji: Organizatorzy Zbiórki / Aeroklub Polski

Czytany 1250 razy

Artykuły powiązane