Wizyta syna dowódcy eskadry dywizjonu 302 była możliwa dzięki wspólnej inicjatywie i zaangażowaniu miłośników polskiego lotnictwa wojskowego, krzewiących lotnicze tradycje w Wielkiej Brytanii oraz dowódcy 3. eskadry lotniczej wraz z jego podwładnymi.
Witold Aleksander Łanowski (ur. 8 czerwca 1915 we Lwowie, zm. 16 września 1993 w Londynie) był kapitanem pilotem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W 1935 roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W 1938 roku został mianowany na stopień podporucznika. W kampanii wrześniowej wykonał jeden lot bojowy w obronie Dęblina. W kwietniu 1943 ukończył kurs dla dowódców eskadr i trafił do Dywizjonu 302 jako dowódca eskadry A. W okresie II wojny światowej służył także w 308 „Krakowskim" dywizjonie myśliwskim oraz 317 „Wileńskim" dywizjonie myśliwskim. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.
Uczestnicy wizyty zostali zapoznani z historią bazy, a także jednostek lotniczych, których tradycje kultywuje 31. BLT. Z dużym zainteresowaniem gości spotkała się wizyta na Sali Tradycji 31. BLT oraz w hangarze z samolotami historycznym, którymi od lat opiekuje się bazowa grupa ARCHEO. To kawał historii lotnictwa wojskowego będący interesującym punktem wizyt w 31. BLT.
Więcej zdjęć: LINK
Jednym z punktów wizyty była także możliwość poznania możliwości dostępnych symulatorów wykorzystywanych w szkoleniu pilotów F-16. Przedstawiono także podstawowy sprzęt i indywidualne wyposażenie ratunkowe pilotów.
Ciekawym nawiązaniem do charakteru wizyty była możliwość poznania historii powstania i możliwości wykorzystania samolotu wielozadaniowego F-16. Żołnierze GOT na prezentację samolotu wystawili F-16, który posiada okolicznościowe malowanie nawiązujące do tradycji lotniczych dywizjonu 302. Dla obecnych w czasie wizyty miłośników dywizjonu 302 oraz wszystkich związanych z jego historią była to nie lada gratka przebywania przy samolocie F-16 z historycznym oznaczeniem WX.
Wizyta w 31. BLT syna dowódcy eskadry dywizjonu 302 dla wszystkich uczestników i organizatorów była pozytywnym wydarzeniem o charakterze wizerunkowo – historycznym, ukazującym zarówno aktualny obraz funkcjonowania bazy lotniczej F-16, z jednoczesnym nawiązaniem do kart historii okresu II wojny światowej.
Źródło informacji: 31.BLT
Tekst: mjr Krzysztof Terzyk
Zdjęcia: plut. Michał Ratajczak