Wydrukuj tę stronę
piątek, 08 styczeń 2021 12:28

Chińskie myśliwce J-20 nie będą latać z rosyjskimi silnikami.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Chengdu J-20 na Air Show China w 2016 roku. Chengdu J-20 na Air Show China w 2016 roku. Foto: Alert5, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Jak informuje portal South China Morning Post, Chiny zaprzestaną używania rosyjskiego silnika, który jest obecnie zamontowany w chińskim myśliwcu stealth nowej generacji J-20.

Konstruktorzy samolotu zastępią go ulepszonym silnikiem własnej produkcji. Jak można przeczytać na portalu, jeden z ekspertów wojskowych, że krajowa wersja silnika o nazwie WS-10C, to zmodyfikowana wersja silnika WS-10 i jest równie dobra jak rosyjskie silniki AL-31F.

„Nie jest możliwe, aby Chiny polegały na rosyjskim silniku, ponieważ Rosja poprosiła Chiny o zakup większej liczby myśliwców Su-35 w zamian za umowy na zakup silników AL-31F” - powiedział informator, który zażądał anonimowości, czytamy na chińskim portalu. - „Kluczowym problemem jest, poza przewagą większego zasięgu bojowego, radar, system nawigacji i inne komponenty elektroniczne Su-35, które są gorsze od chińskich samolotów, takich jak myśliwiec J-16”.

Chiny były pierwszym zagranicznym klientem, który kupił samoloty Su-35. Wydały 2,5 miliarda dolarów na zakup 24 ciężkich jednomiejscowych myśliwców wielozadaniowych Suchoj Su-35, otrzymując ostatnie egzemplarze pod koniec 2018 roku.

Źródło informacji: South China Morning Post

Czytany 717 razy

Artykuły powiązane