Wydrukuj tę stronę
wtorek, 12 styczeń 2021 12:07

Czy myśliwce przyszłości będą miały drugiego pilota robota jak Luke Skywalker R2-D2?

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czy myśliwce przyszłości będą miały drugiego pilota robota jak Luke Skywalker R2-D2? Foto: Pixabay License / gromit15

Pilotowi przyszłego samolotu myśliwskiego VI generacji Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych mógłby pomagać drugi pilot robot. Czy przybrałby on postać R2-D2 jak w filmie „Gwiezdne Wojny”, czy byłby raczej zintegrowanym systemem elektronicznym, samouczącym się i reagującym jak prawdziwy człowiek na ekstremalne sytuacje podczas działań bojowych w powietrzu?

Will Roper, zastępca Sekretarza Sił Powietrznych ds. Zakupów, technologii i logistyki potwierdził, że nowy myśliwiec zbudowany w ramach programu dominacji powietrznej nowej generacji (NGAD) Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych będzie miał na pokładzie wspomaganą przez sztuczną inteligencję drugiego pilota. Szczegóły samolotu są nadal tajne. „Spodziewam się, że stanie się to w roli pilota, drugiego pilota, jak w roli Luke'a Skywalkera, gdzie R2-D2 zdobędzie instynkt, tak jak piloci mają dziś instynkt skradania się, kiedy ich drugi pilot radzi sobie dobrze, lub może dobrze się spisać i przekaże mu więcej sterów. I pilot robot będzie miał podobny instynkt, kiedy nie będzie działał dobrze, i odda stery z powrotem człowiekowi ”- powiedział Roper, a o czym napisał portal eurasiantimes.com.

Pilot musi samodzielnie śledzić czujniki podczerwieni, systemy ostrzegania o zagrożeniach i radar. Wszystko to staje się niemożliwe do opanowania, ponieważ podczas bitwy powietrznej pilot musi również ocenić możliwości wroga w powietrzu, jego mocne i słabe strony podczas lotu. Właśnie dlatego jest absolutnie konieczne, aby myśliwiec szóstej generacji miał na pokładzie drugiego pilota wspomaganego sztuczną inteligencją, czytamy w publikacji.

Źródło informacji: eurasiantimes.com, aviation24.pl

Czytany 668 razy

Artykuły powiązane