piątek, 07 grudzień 2018 08:51

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. W grudniu również 90-lecie polskich linii lotniczych.

Napisane przez Givt
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Źródło zdjęcia: Pixabay.com / Licencja: CC0 Creative Commons Źródło zdjęcia: Pixabay.com / Licencja: CC0 Creative Commons

7 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. Jak mocno lotnictwo zmienia świat? W grudniu 1903 roku – 115 lat temu – odbył się pierwszy kontrolowany lot silnikowy. Wtedy podróż z Warszawy do Nowego Jorku zajmowała ponad tydzień, dziś dotrzemy tam w niecałe 10 godzin. W tym miesiącu upływa też 90 lat od powstania pierwszych polskich państwowych linii lotniczych, działających dziś jako PLL LOT.

Idea

Pomysłodawcą wydarzenia jest ICAO, Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego, która w 1992 r. wystąpiła z wnioskiem o ustanowienie tego święta – jego celem jest promocja transportu lotniczego i podkreślanie jego znaczenia dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Pierwsze obchody odbyły się 7 grudnia 1994 r., w 50. rocznicę podpisania Konwencji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego oraz utworzenia ICAO. Dwa lata później ONZ oficjalnie ogłosiła 7 grudnia Międzynarodowym Dniem Lotnictwa Cywilnego. Co pięć lat Rada ICAO określa motyw przewodni tego święta – tegoroczna edycja to ostatni rok hasła „Working Together to Ensure No Country is Left Behind” (w wolnym tłumaczeniu: „Współpraca na rzecz zapewnienia, że żaden kraj nie będzie sam”).

Na początku były balony

Zaczęło się od balonów. Pierwszy lot sterowalnym balonem odbyli bracia Montgolfier w 1783 roku. Baloniarstwo było ekskluzywnym sportem i formą wypoczynku do końca XIX wieku i gdy wydawało się, że przyszłość latania to właśnie balony, inżynierowie ponownie zaczęli zwracać uwagę na możliwość wykorzystania skrzydeł. Istotną rolę odegrał w tym sir George Cayley, wykonując próby lotów latawców i wykazując, że do wzniesienia człowieka w powietrze potrzebna jest odpowiednia siła nośna. Samoloty, które obserwujemy dziś na niebie wywodzą się właśnie z jego modelu szybowca z 1804 roku.

Kolejną niezwykle istotną dla narodzin lotnictwa osobą był Niemiec Otto Lilienthal, uważany za „pierwszego prawdziwego lotnika”. Pod koniec XIX w. udało mu się odbyć kilka lotów na szybowcach własnej konstrukcji i pobudzić masową wyobraźnię, prowokując próby samolotowe wśród innych pasjonatów latania. Coraz częściej próbowano też wyposażać latające konstrukcje w silniki. Właściwy okazał się dopiero silnik spalinowy.

Narodziny samolotów

Pierwszy kontrolowany lot silnikowy odbyli dwaj amerykańscy bracia Orvill i Wilbur Wright, na słynnym

„Kitty Hawk” – w grudniu 1903 roku ledwie 40-metrowy lot dwupłatowca okazał się rewolucją w rozwoju lotnictwa. W Europie promotorem silnikowych samolotów był Francuz Louis Bleriot, który w 1909 r. przeleciał nad kanałem La Manche, pokonując tym samym odległość 41 km. Jego samolot, Bleriot typ XI, stał się pierwszym produkowanym na szerszą skalę.

Dalej, szybciej, lepiej

XX wiek stał się dla lotnictwa okresem wielkiego rozwoju i rekordów. W 1929 r. rekord prędkości pobił brytyjski samolot Supermarine S6, osiągając blisko 530 km/h. W latach 20 i 30 ubiegłego wieku swoje początki ma wiele współczesnych komercyjnych linii lotniczych. Przewozy pasażerskie najszybciej zdobywały popularność w Stanach Zjednoczonych. Tam znana do dziś firma Boeing w latach 30 zbudowała swój model 247 – pierwszy pasażerski samolot świata.

W 1970 r. Boeing 747 zabiera na pokład ponad 200 pasażerów i na długie lata zajmuje pozycję największego pasażerskiego samolotu świata. W 2005 r. odbywa się prezentacja kolejnego największego samolotu pasażerskiego świata, Airbusa A380, mogącego pomieścić 853 osoby. Trzy lata później Airbus rozpoczyna testy silników na biogaz i inne paliwa ekologiczne. Przyszła wersja A380-900 ma być o ok. 30% oszczędniejsza od obecnej i zabierać do 900 pasażerów.

11 lat temu, w 2009 r., odbył się pierwszy oblot Boeinga 787 Dreamliner – jego kadłub i skrzydła wykonano w większości z materiałów kompozytowych. Dwa lata później pierwszy Dreamliner trafił do eksploatacji w japońskich liniach All Nippon Airways. W 2012 r. taką maszynę zakupił LOT, a swój pierwszy rejs wykonała do Nowego Jorku.

Po ponad stu latach komercyjne lotnictwo generuje prawie 750 mld dolarów przychodu rocznie. Codziennie na pokładach samolotów linii lotniczych podróżuje ponad 8 mln ludzi. IATA szacuje, że lotnictwo komercyjne zapewnia ok. 57 mln miejsc pracy na całym świecie, a jego udział w globalnym PKB to 2,7 biliona dolarów. W Polsce lotnictwo generuje ok. 3,8% PKB. Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak otwarte niedawno Istanbul New Airport czy planowany w Polsce Centralny Port Komunikacyjny jasno sygnalizują, że lotnictwo cywilne nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.

Sprawa polska

W połowie 1922 r. powstała oparta o kapitał niemiecki spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: „Polska Linja Lotnicza Aerolloyd”, wspierana finansowo przez rząd, który zgodził się także na korzystanie z infrastruktury lotnisk wojskowych i wojskowej służby meteorologicznej. Aerolloyd stworzyli przedsiębiorcy Ignacy Wygard, Bronisław Dunin-Żuchowski i Kazimierz Unruch – udziałowcy Towarzystwa Akcyjnego „Fanto”, spółki zajmującej się wydobyciem ropy naftowej. Linia lotnicza miała zapewnić szybki transport między polami naftowymi w Drohobyczu i Borysławiu a portami bałtyckimi. Mając do dyspozycji sześć Junkersów F.13, linia uruchomiła 5 września połączenie na trasie Wolne Miasto Gdańsk – Warszawa – Lwów. Rok później zakupiono kolejne samoloty, które latały na trasie Kraków – Warszawa.

W 1925 r. zainaugurowano pierwsze polskie połączenie zagraniczne: Warszawa – Kraków – Wiedeń, zaczęto też latać na trasie między Krakowem a Lwowem, a Aerolloyd zmienił nazwę na „Polska Linia Lotnicza Aerolot SA”. W tym samym roku z inicjatywy Związku Lotników Polskich w Poznaniu powstaje „Aero” (Towarzystwo Komunikacji Powietrznej Aero Spółka Akcyjna), które otwiera pierwszą w Poznaniu regularną linię lotniczą – na trasie do Warszawy.

W 1928 r. zlikwidowano wszystkie prywatne firmy lotnicze w kraju i 29 grudnia połączono „Aero” z „Polską Linią Lotniczą Aerolot”, tworząc państwowo-samorządowe przedsiębiorstwo „Linje Lotnicze LOT Sp. z o. o.”. W 1929 r. wybrano w konkursie znak graficzny przedsiębiorstwa autorstwa warszawskiego artysty Tadeusza Gronowskiego – jego stylizowany żuraw w locie pozostaje symbolem LOT do dziś. Dodano też przymiotnik „polskie” do nazwy firmy.

W 1930 r. PLL LOT przyjęto do Stowarzyszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego IATA, a 1 kwietnia linia uruchomiła swoje pierwsze połączenie międzynarodowe – z mokotowskiego lotniska można było polecieć do Bukaresztu. Cztery lata później przewoźnik przeniósł się do siedziby na nowo wybudowanym lotnisku na Okęciu, gdzie powstał port lotniczy z odpowiednim zapleczem technicznym. W 1938 r. nastąpiła kolejna zmiana w nazwie przedsiębiorstwa – według nowych zasad pisowni polskiej przewoźnik nosił od tej chwili nazwę „Polskie Linie Lotnicze LOT”.

Najbezpieczniej

Lotnictwo to od dawna najbezpieczniejszy środek transportu – statystyki pokazują, że z roku na rok ta sytuacja jeszcze się poprawia. Według IATA, w ubiegłym roku na 1 milion lotów przypadało zaledwie 1,08 wypadku (1,68 w 2016 r.). W 2017 r. w wypadkach w wypadkach związanych z lotnictwem cywilnym na całym świecie zginęło 79 osób. Dla porównania, w samej tylko Polsce w wypadkach drogowych zginęło w tym czasie 2831 osób.

O bezpieczeństwie lotów decyduje kilka czynników – samoloty są systematycznie kontrolowane pod kątem usterek technicznych i serwisowane po każdym rejsie. Obowiązuje też tzw. zasada redundancji, która oznacza, że każdy system istotny dla bezpieczeństwa jest zdwojony, a niekiedy nawet posiada więcej niż jeden system zastępczy. Przy jego awarii samolot jest nadal w pełni sprawny i może bezpiecznie dotrzeć do celu lub, w najgorszym przypadku, do najbliższego lotniska. Dla bezpieczeństwa podróży powietrznej nie bez znaczenia jest też wybór floty oferowanej przez przewoźnika, dlatego linie lotnicze stale inwestują w nowy sprzęt.

O spokój pasażerów dbają także ludzie posiadający odpowiednie kwalifikacje i praktykę zawodową. Ich edukacja jest szczegółowo zaplanowana, dotyczy to zarówno pilotów i załogi, jak też mechaników i osób odpowiedzialnych za kontrolę lotów.

Wzmożony ruch – nie zawsze punktualnie

Rosnąca popularność transportu lotniczego ma też inne konsekwencje. Przede wszystkim większe obciążenie lotnisk sprawia, że wzrasta ryzyko opóźnienia bądź odwołania lotu, czy też zgubienia nadanego bagażu. Statystyki pokazują, że z opóźnieniem wylatuje około jednej czwartej samolotów w Unii Europejskiej, z czego ponad 6% opóźnionych jest o dwie godziny lub więcej. Mniej więcej 5% lotów zostaje odwołanych, a problemy z bagażem zdarzają się w przypadku 10% podróży lotniczych. Oznacza to całkiem sporą liczbę poszkodowanych podróżnych, których przed szkodą chroni odpowiednie prawo.

- W przypadku opóźnienia lotu o ponad 3 godziny, pasażer ma prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro, w zależności od długości lotu. W razie odwołania lotu, podróżujący może też domagać się zwrotu kosztów biletu lub przekierowania go na inny lot – przypomina Emilia Żuchowska, Radca Prawny w GIVT, platformie technologicznej pomagającej podróżnym w uzyskiwaniu odszkodowań za zakłócone loty. – O odszkodowanie można się też ubiegać w przypadku, gdy linia lotnicza odmówi pasażerowi wejścia na pokład samolotu. Przewoźnik ma też obowiązek zaopiekować się pasażerem – zapewnić mu posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania, umożliwić wykonanie dwóch rozmów telefonicznych i przesłania dwóch wiadomości e-mail. W przypadku, gdy wylot nastąpi następnego dnia, powinien też zapewnić pasażerowi nocleg w hotelu, wraz z transportem do tego miejsca i z powrotem – wyjaśnia ekspertka.

Pasażerom linii lotniczych przysługują także: prawo do zmiany planu podróży,  do zwrotu części ceny biletu za umieszczenie w niższej klasie, jak też do złożenia skargi na przewoźnika oraz, co równie istotne, prawo do informacji o swoich prawach.

Źródło informacji: Givt

Czytany 1435 razy

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do pracy, z wyjątkiem jednego, śpiącego gieroja… Gieroj się nie spieszy, bo wie że nie ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie Litwinka w roku 1923 były świadkami ważnego wydarzenia związanego z historią polskiego ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego ratownictwa górskiego. W czasie pełnienia ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show - zapowiedział wiceminister obrony ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji i Patrolowego w Komendzie Miejskiej ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego zbudowanego przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Bezzałogowa konstrukcja ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, twórca i pierwszy dowódca legendarnego myśliwskiego Dywizjonu 303, który wsławił się ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. "Nie powierzamy naszego bezpieczeństwa wyłącznie ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym razem to materiał filmowy z przygotowań tego nowatorskiego samolotu odrzutowego ...

Najczęściej czytane

Gru 14, 2019
LPR pozyska do swojej lotniczej floty dwa zupełnie nowe małe odrzutowe samoloty Learjet 75 Liberty. 13 grudnia 2019 r. w Centrali Lotniczego ...
Gru 11, 2019
Choć 100-lecie polskiego lotnictwa obchodziliśmy w zeszłym roku, to właśnie teraz 12 grudnia 2019 roku Narodowy Bank Polski wpro­wadza do obiegu ...
Gru 06, 2019
6 grudnia 2019 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbyła się 123 Promocja Oficerska. Wśród zaproszonych gości ...
Gru 09, 2019
W 8. Bazie Lotnictwa Transportowego odbył się lot pożegnalny generała brygady pilota doktora Mirosława Jemielniaka, byłego dowódcy 3. Skrzydła ...
Gru 03, 2019
Lotnisko Strachowice niedługo stanie się niezwykle ważnym miejscem na wojskowej mapie. Właśnie w tym miejscu powstanie baza transportowa Sił ...
Gru 10, 2019
Kapitan pilot Mieczysław Medwecki jest pierwszym poległym polskim lotnikiem i zarazem pierwszym poległym lotnikiem państw walczących z III Rzeszą w ...
Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o wartości 34 miliardów dolarów na produkcję i dostawę 478 samolotów F-35 po ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany nowy silnik wyposażony w innowacyjną chłodnicę przepływu powietrza z ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, która trwa w tym sezonie od 27.10.2019 do 28.03.2020. W najnowszym rozkładzie ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max Bögl Polska pracuje już przy nowym odcinku drogi startowej. Równolegle trwają też ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot techniczny został wykonany przez bardzo doświadczoną załogę. Za sterami zasiadł ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach nad bezpiecznym powrotem 737 MAX do eksploatacji." - informuje koncern lotniczy ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w tym roku przypada 100-Lecie Lotnictwa Polskiego oraz 100-Lecie Niepodległości ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga 737-800, który znajduje się w warszawskim AirPoint. Teoretycznie wszystko wygląda ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy 2017. Organizatorzy Krzysztof Sondej i Maciej Stroiński wraz z gościem specjalnym ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat swoim tańcem w tunelu aerodynamicznym, popularyzując i zwracając uwagę na nową, ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze miasteczko Kazimierz nad Wisłą. Jednak nie udaliśmy się tam tylko w celach ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm partnerskich z przyjemnością zapraszamy na briefing prasowy poświęcony możliwościom, ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 19 Stycznia 2020    |    Wydarzyło się: 1940 – Otwarto Port lotniczy Dublin. 1946 - Odbył się pierwszy lot amerykańskiego eksperymentalnego samolotu odrzutowego Bell X-1. 1950 – Dokonano oblotu kanadyjskiego myśliwca Avro Canada CF-100 Canuck. 1960 - 42 osoby zginęły w Ankarze w katastrofie samolotu Sud Aviation Caravelle należącego do skandynawskich linii SAS. 1975 – Palestyńscy terroryści ostrzelali na paryskim lotnisku Orly izraelski samolot pasażerski; rannych zostało 20 osób. 2006 - 42 słowackich żołnierzy zginęło, a jeden został ranny w katastrofie samolotu wojskowego An-24 w północnych Węgrzech. 1965 – Rozpoczęła się bezzałogowa amerykańska misja kosmiczna Gemini 2. 1918 - Urodził się Tadeusz Góra, polski generał, pilot, szybownik (zm. 2010).

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, może go zaspokoić sięgając po ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i opowiadania przedstawione w niniejszej książce, zostały zapisane przeze mnie już ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe elementy sukcesu w eksploracji kosmosu. Po lądowaniu na Księżycu na wiele lat ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród nas coraz mniej. Wypowiedzi tych, którzy pozostali jeszcze przy życiu, zebrał ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodziliśmy w tym roku co najmniej setkę różnych ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. "Dotykając nieba. Śpiewnik pieśni i piosenek lotniczych", w czwartek 6 grudnia 2018 ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita daremnie oczekiwała obiecanej jej lotniczej pomocy zachodnich aliantów, jest w ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku. To także ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego przykazania. Już nie musisz jej kraść! Tom Wolfe, Najlepsi. Kowboje, którzy ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz samych pokazach lotniczych zorganizowanych w ramach Air Show Radom 2018. Ponieważ ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia lotu atlantyckiego Ludwika Idzikowskiego i 30-lecia MiGa-29, Niebo bez Granic ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , W-3W/W-3WA Sokół, Mi-14 i Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, Mi-17, Mi-24 oraz Mi-2. Samoloty ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim Okęciu wylądował nowy nabytek LOT-u Dreamliner B787-9. Przyleciał wprost z Everett, ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś możecie zobaczyć co działo się podczas konferencji prasowej tego oszałamiającego ...
Top