Wydrukuj tę stronę
wtorek, 21 maj 2019 08:10

Polak zajął drugie miejsce w mistrzostwach świata papierowych samolotów.

Napisane przez Redbull.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polak zajął drugie miejsce w mistrzostwach świata papierowych samolotów. Foto: © Joerg Mitter/Red Bull Content Pool

Tomek Chodyra uległ Ukraince w Światowym Finale Red Bull Paper Wings 2019. W Światowym Finale Red Bull Paper Wings 2019, który w miniony weekend odbył się w Salzburgu wystartowało 176 pilotów papierowych samolotów z 58 krajów. Zawody w Hangarze 7 były zwieńczeniem wielkiego, międzynarodowego turnieju obejmującego 437 imprez kwalifikacyjnych, w których udział wzięło ponad 52 tysiące uczestników.

Polskę reprezentowali mistrzowie w tej dyscyplinie: Tomasz Chodyra (zdobywca tytułu mistrza w 2012 i wicemistrza świata w 2009 i 2015), Karol Gut (zdobywca 9. miejsca w 2015 r.) oraz Dawid Sobarnia – najmłodszy zawodnik polskiej kadry. Najlepszy z Polaków był Tomek Chodyra, który zajął 2. miejsce w kategorii akrobacji.
 
Tomek wygrał rundę kwalifikacyjną, a w swoim występie nawiązał do znanych na całym świecie zawodów Red Bull Air Race. Zdobył 27 punktów na 30 możliwych i pewnym krokiem zapewnił sobie miejsce w finale. Drugi pokaz najlepszego z Polaków dotyczył tematyki ,,Gwiezdnych Wojen”. W stroju Kylo Ren’a i przy akompaniamencie charakterystycznej muzyki Tomasz wprawił w zdumienie całą publiczność oraz jury. Jego występ składał się między innymi z prezentacji lewitujących w powietrzu myśliwców oraz robiącego w powietrzu niesamowite akrobacje Millennium Falcona.
Zawodnicy rywalizowali również na największy dystans i najdłuższy czas w powietrzu.
W finale akrobacji piloci mieli 60 sekund na zaprezentowanie w kreatywny sposób możliwości swoich modeli. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta, Ukrainka Kateryna Ahafonova. Połączenie akrobacji z akrobatyką dało jej same dziesiątki. Tomek Chodyra miał tylko dwa punkty mniej.
„Wciąż nie mogę uwierzyć, że wygrałam“ – mówiła Kateryna. „Trenowałam codziennie, może stąd tak wysoki wynik – nie wiem. Spełniło się moje marzenie” – skomentowała.
Niezwykły pojedynek wywiązał się w kategorii najdłuższego czasu w powietrzu. Stoczyli go Australijczyk Cameron Clark i Niemiec Vince Scholl. Lepszy okazał się pierwszy z nich, którego to papierowy samolot utrzymywał się w powietrzu przez 13,33s.
Gwoździem programu był finał konkurencji na największy dystans, który na 70-metrowym „pasie” mierzono co do milimetra. Wygrał Amerykanin Jake Hardy, którego samolot z papieru przeleciał 56,61 m.

Wyniki Światowego Finału Red Bull Paper Wings World Final 2019:

Akrobacje
  1. Kateryna Ahafonova (Ukraina) 27 pkt.
  2. Tomasz Chodyra (Polska) 25
  3. Zachary Horowitz (USA) & Taichi Deguchi (Japonia) 23
Czas w powietrzu
  1. Cameron Clark (Australia) 13,33s
  2. Vince Scholl (Niemcy) 12,25s
  3. Marek Lentsius (Estonia) 10,59s
Dystans
  1. Jake Hardy (USA) 56,61m
  2. Lazar Krstić (Serbia) 52,28m
  3. Robert Teršek (Słowenia) 46,36m

Źródło informacji: Redbull.pl

Czytany 1444 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 maj 2019 18:59

Artykuły powiązane