sobota, 13 lipiec 2019 15:27

Sabastian Kawa - Szybowcowe Mistrzostwa Europy na półmetku.

Napisane przez Sebastiankawa.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sabastian Kawa - Szybowcowe Mistrzostwa Europy na półmetku. Źródło zdjęcia: Sebastiankawa.pl

Relacja Tomasza Kawy z udziału Sebastiana Kawy w Szybowcowych Mistrzostwach Europy - Lubimy Słowację, lubimy Nitrę, lubimy Prievidzę i tutejszych ludzi. Marzenie o możliwości latania w tym pięknym kraju sprawiły, iż doprowadziliśmy do podpisania na Żarze międzynarodowej umowy o możliwości latania nad przygranicznymi obszarami Czech, Słowacji i Polski już w czasach, gdy nawet ptaki wahały się przelecieć granicę na szczytach Tatr. Teraz na zawody organizowane w Nitrze i Prievidzy przybywają setki pilotów każdego roku. Gospodarze i entuzjaści szybownictwa spod zamku w Bojnicach dali już w 2010 roku pokaz swoich talentów organizacyjnych podczas otwarcia szybowcowych mistrzostw świata. Były pokazy lotnicze, był piękny balet w wykonaniu ślicznych dziewcząt, a nawet paradna musztra zespołu budowanych tu samolotów Dynamic.

Wieczorem uroczyste przyjęcie uczestników na zamku w Bojnicach uświetnione fanfarami, palbą muszkietów i  popisami sokolników.

Sebastian Kawa

Tegoroczne otwarcie było skromniejsze, ale także efektowne. Doświadczenie nabyte podczas organizowanych tu często zawodów procentuje wysoką sprawnością i porządkiem. Dobrze przygotowane odprawy przedlotowe nie trwają dłużej niż 10 minut. Lotnisko ma bardzo dobrą strukturę dla zapewnienia komfortu obsługi szybowców i pobytu uczestników.

Sebastian Kawa

W tym roku zbudowano asfaltowy pas startowy. 9 samolotów Dynamic pilotowanych przez doświadczonych pilotów bardzo sprawnie wyciąga szybowce w przestworza. Szkoda tylko, że nawet tutaj nie podjęto się wprowadzenia regulaminowych rozwiązań, event marker, czy slotów startowych, które zapobiegałyby sytuacji w której wielu uczestników wyczekuje na odlot liderów, a potem biernie wiezie się za nimi jak kaczuszki za matką. Metoda mało honorowa, ale gwarantująca dobry wynik tanim wysiłkiem. Jest to zmorą pilotów aktywnych i sytuacja jest dużo gorsza od momentu wprowadzenia urzdzeń Flarm, które mają zpobiegać kolizjom w powietrzu, ale przy okazji dają doskonała informację o pozycjach konkurentów. Wypacza to sens rywalizacji. W efekcie trudno wywalczyć indywuidualny wynik, różnice punktowe sa minimalne i zawodnicy latają w ogromnych rojach bo nawet kryjąc się poza zasięgiem wzroku nie można się w powietrzu ukryć przd zasięgiem radiowym tych urządzeń.

Sebastian Kawa

Sebastian ma taką „żółtą” kamizelkę i od lat gnębi go to, że konkurenci starają się mu ukraść punkty już na starcie.

Sebastian Kawa Odlatują z parominutowym opóźnieniem, a potem odrabiają dystans wlatując wprost do wyszukanych przez niego wznoszeń. Pierwszą konkurencję rozgrywano w małym okienku między frontami jako wyścig AAT / z dowolnymi punktami zwrotnymi z obszarach nawrotów/ przy dwugodzinnym limicie czasu lotu. W trudnych warunkach Sebastian zdołał uciec spod kurateli i w samotnym rajdzie wysforował się sporo kilometrów przed ścigających.

Sebastian Kawa

Pod koniec wyścigu trafił na sytuację, w której wokół góry Klak rozmyły się chmury i musiał łukiem dolatywać do ostatniego punktu zwrotnego koło Trencina. Gdy ścigający go konkurenci dolecieli do Klaka, zmienił się już korzystnie układ chmur, więc lecąc na skróty minimalnie wyprzedzili Sebastiana. Nie zmartwiło nas to, bo „pierwsze koty za płoty” a różnice punktowe były minimalne. Łukasz Błaszczyk i Jacek Flis dobrze zainaugurowali zawody lokując się na 3 i 4 miejscu. W klasie klubowej tryumfowali Czesi, a Mirek Izydorczak i Marek Sawczuk wywalczyli miejsca w połowie stawki. W następnym dniu Sebastian i Łukasz Grabowski znów pełnili rolę zająca przed chartami. Zyskał na tym Radek Krejcirik z Czech, który odleciał 6 minut później i dogonił naszych pilotów. Zresztą jako jeden z niewielu konkurentów potrafi pokazać pazur i stać go na indywidualne rajdy, które potem procentują. Jego koledzy z klasy standard zajmując trzy pierwsze miejsca dowiedli, że zespół kierowany przez ojca Radka, Petra Krejcirika, nie będzie tu w roli statystów. W trzeciej konkurencji Francuzi, Litwin i Finn, zastosowali taktykę sztywnego holu za Sebastianem. Mimo to wygrał o sekundy na dystansie 352 km uzyskując średnią prędkość 129,7 km/h, ale różnice były tak małe, że pierwsze i drugie miejsce miało premię 886 , a trzecie i czwarte 884 punkty. Podczas lądowania Sebastianowi złożyło się podwozie. Zdarza się to w szybowcach. Skończyło się na niewielkich uszkodzeniach, które usunęliśmy do następnego dnia.

Można żartobliwie stwierdzić, że naśladownictwo Sebastiana tak weszło w krew niektórym pilotom, że w następnym dniu jeden z Francuzów powtórzył manewr lądowania bez podwozia.

Sebastian Kawa

W czwartej konkurencji świetnie rozgrywali lot nasi piloci klasy standard. Ł.Błaszczyk osiągnął drugi wynik, lecz w końcowej fazie lotu dwie kolejne chmury zawiodły Jacka Flisa i musiał zawrzeć nowe znajomości koło Topolczan. Sebastian Kawa

Pogoda sprzyja. Rozegrano już 5 wyścigów. Wprawdzie wczoraj od strony Polski napłynęły chmury z krótką dostawą deszczów, ale nad Dunajem spodziewano się dobrej pogody, więc wygoniono wszystkich na ponad 400 kilometrowe trasy. Świetny i dowcipny twórca portalu meteorologicznego Flymet, Jan Horak, skwitował to stwierdzeniem, że w przypadku lądowania na Węgrzech nie jest konieczny pośpiech przy ściąganiu, bo zbliżają się deszczowe dni. Kilku pilotów wybrało taką opcję i dało zatrudnienie ekipom naziemnym. Sebastian zdołał uciec asyście i miał przyjemność lądowania na pustym jeszcze lotnisku, bo średnia prędkość 126 km/h przy dystansie 469 km pozwoliła wyprzedzić nawet pilotów z klasy club odlatujących na swoją trasę godzinę wcześniej.

Sebastian Kawa

Ze względów losowych musiał zrezygnować z udziału w mistrzostwach utalentowany Norbert Scarlet reprezentujący Rumunię w klasie standard. Dziś rankiem pojawiła się po zachodniej stronie nieba gruba ławica chmur. Mimo to przygotowaliśmy się do krótkiej konkurencji. Jednak pierwsze krople deszczu rozwiały wątpliwości. Odbój. Babcia Ewa będzie miała przerwę w podlewaniu ogródka, a piloci czas na dyskusje o swych sukcesach i niepowodzeniach. Na półmetku mistrzostw w klasie club prowadzi Niemiec Uwe Wahling, przed Madziarem Tomasem Ferencem, oraz Ivanem Novakiem z Czech. Mirek Izydorczak dzieli 13 i 14 miejsce z Markiem Sawczukiem. Nie musimy śledzić ich lotów na monitorze, bo Mirek jest lepszym sprawozdawcą sportowym niż Bogdan Tomaszewski. Klasę standard zdominowali Czesi. Prowadzi Louzecki przed Suchankiem, a Cink jest 4. Piątą pozycję utrzymuje Łukasz Błaszczyk. Bardzo ostra walka toczy się w klasie 15- metrowej, ale Sebastian i Diana 2 skutecznie bronią się na pierwszej pozycji. Drugą lokatę utrzymuje wierny cień naszej pary, Joris Vainius z Litwy. Przebojowy Radek Krejcirik latający na JS3 zajmuje 3 pozycję. Łukasz Grabowski jest piąty. Wróżono, iż deszczowy front będzie tym razem przez 3 dni podnosił poziom wód gruntowych, ale ten także leniuchuje jak poprzednie. Wygląda na to, że szybowce znów zawirują nad zamkiem w Bojnicach w niedzielę. Tomasz

Źródło informacji: Sebastiankawa.pl

Czytany 668 razy

Artykuły powiązane

 • 21. Balonowe Mistrzostwa Europy za nami. Polska drużynowo na 7 miejscu.

  Na Majorce dobiegły końca 21. Balonowe Mistrzostwa Europy. Polska drużynowo zajęła 7. lokatę.

 • O krok od katastrofy. Szczegóły "twardego lądowania" Sebastiana Kawy.

  Na stronie Sebastiana Kawy czytamy: - "Były Himalaje, Andy, Kaukaz, Alpy, Alpy Południowe a zdarzyło się w Apeninach. Pełni optymizmu wyjeżdżaliśmy w Apeniny, gdzie Sebastian miał bronić tytułu mistrza świata w klasie szybowców 13.5 m."

 • Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej w Toruniu.

  W Toruniu zakończyły się Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej. Równych nie mieli sobie Francuzi, którzy wygrali zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Reprezentacja Polski drużynowo uplasowała się ostatecznie na 4 miejscu.

 • Sebastian Kawa znów stanął na podium.

  Burzowym i lekko deszczowym akcentem zakończyliśmy 20. Szybowcowe Mistrzostwa Europy w klasie 15m/ club /standard. Złoty medal (z dużą przewagą) w klasie 15m na polskim szybowcu Diana 2 zdobył Sebastian Kawa. 

 • Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej.

  Toruń będzie gościł 50 najwybitniejszych przedstawicieli trudnej dyscypliny jaką jest akrobacja.

 • Sebastian Kawa wicemistrzem świata w wyścigach szybowcowych.

  Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski) po pięknej walce nad hiszpańskimi Pirenejami zdobył tytuł Wicemistrza świata w wyścigach szybowcowych. Warto dodać, że nasz zawodnik ma już na swoim koncie cztery tytuły Mistrza Świata w Wyścigach Szybowcowych. Pierwsze trzy wywalczył podczas pierwszych trzech edycji mistrzostw – we Francji (2005), Nowej Zelandii (2007) i Chile (2010) a czwarty w poprzednich mistrzostwach również rozgrywanych w Chile (styczeń 2018).

 • Sebastian Kawa o sezonie szybowcowym: Hiszpania czy Kamczatka?

  "W Polsce mokliśmy. Tu zmarzliśmy, ale będzie gorąco." - relacjonuje Tomasz Kawa - "Podróż do Hiszpanii samochodem po autostradach, zajmuje dwa etapy po 14 godzin jazdy."

 • To już 30-ty medal Sebastiana Kawy zdobyty pierwszy raz na szybowcu Diana-3.

  Na stronie Sebastiana Kawy możemy przeczytać: - Mimo powodzi Szybowcowe Mistrzostwa Europy rozegrane. Ministerstwo rolnictwa powinno wspierać szybownictwo. Słoneczna pogoda raduje szybowników i większość ludzi, ale susza jest zmorą rolników. Często się Zdarza, że podczas zawodów szybowcowych dokuczliwe opady deszczu występu w miejscach słynących z dobrej pogody.

 • Cztery medale Polaków na Szybowcowych Mistrzostwach Europy.

  Fantastycznie spisali się nasi piloci rywalizujący pod polskim niebem. W klasie 18 metrowej wygrał Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski) zdobywając 8 tytuł Mistrza Europy. Nasz zawodnik latał na nowym polskim szybowcu klasy 18 metrowej Diana 3 udostępnionym przez producenta firmę Avionic. Karol Staryszak (Aeroklub Nadwiślański) zakończył mistrzostwa na doskonałym 2 miejscu. Jest to drugi tytuł Mistrza Europy naszego zawodnika.

 • Dziś oficjalnie rozpoczynają się 20 Szybowcowe Mistrzostwa Europy.

  Uczestnicy zawodów na lotnisku w Turbi pojawili się już około 5 maja. Przez cały tydzień mogli trenować, zapoznawać się z przestrzenią powietrzną południowo-wschodniej Polski oraz lokalnymi warunkami atmosferycznymi.

 • Sebastian Kawa dodał kolejne ogniwko do swego długiego łańcucha zwycięstw.

  Sebastian i  Karolem Staryszakiem pięknie współpracując w zawodach Pribina Cup ani razu nie oddali pola konkurentom . Zdecydowanie zawładnęli prawą stroną podium klasy otwartej. Z kolei w klasie szybowców 15- metrowych Tomasz Horniak i Łukasz Grabowski obciążyli lewą stronę , a Mirosław Izydorczak, startując poza konkursem, uzyskał najlepszy wynik w klasie club przed dwoma młodymi pilotami ze Słowenii.

 • Tam gdzie kiwi udaje emu. Sebastian Kawa nad Pacyfikiem.

  Te wyspy na Pacyfiku są widoczną częścią niewielkiego kontynentu, który zapadł się pod wody oceanu. Bogatą formę Wyspy Południowej ukształtowały sfałdowania tektoniczne a kilkakrotne zlodowacenia ukształtowały w nich głębokie,malownicze, fiordy. Regularne pasma gór Wyspy Południowej stanowią parawanową przeszkodę dla huraganów popędzonych od Morza Tasmańskiego przez prądy strumieniowe.

 • Wspomnienia o Tadeuszu Górze i jego córce, zmarłej niedawno, Iwonie.

  Życie pisze dziwne scenariusze. Minęło 80 lat od czasu, gdy FAI przyznało Tadeuszowi Górze pierwszy w historii Medal Lilienthala za przelot szybowcem długości 577.8 km z Bezmiechowej do Solecznik.

 • Sebastian Kawa i azjatycki rekonesans. Kto raz się zachłysnął ogniska zapachem ten nigdy nie zaśnie pod dachem.

  Można słowa tej pieśni wagabundów przenieść na powietrzne szlaki. Latanie zachwyca, nawet jeśli odrywamy się od ziemi w pobliżu swej przystani. Każdy lot jest inny. Przynosi inne doznania estetyczne i emocjonalne. Odczucia te potęgują się, gdy wlecisz w bezgłośnym locie w nieznane ci obszary, skazany na kapryśne siły przyrody.

 • Chlebem i solą przywitano Sebastiana Kawę w Austrii.

  Myli się ten kto sądzi, że sezon lotniczy Sebastiana kończy się z chwilą jesiennego zamknięcia większości naszych hangarów. Możliwe jest jeszcze latanie na fali, a tak w zarysie wyglądał jego miesięczny kalendarz imprez podczas których promował piękno szybownictwa.

 • Gwiazdy lotnictwa w niedzielę opanowały Targi Kielce.

  Sebastian Kawa, Marcin Szamborski,Janusz Orłowski, Jerzy Makula oraz Mateusz Rękas i Jacek Bogdański - to nazwiska znane miłośnikom sportów lotniczych. W Targach Kielce trwają Targi Lotnictwa Lekkiego oraz Paragiełda i Międzynarodowe Targi Modelarstwa Redukcyjnego Model Kit Expo.

 • Sebastian Kawa po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszym pilotem szybowcowym świata.

  Zwycięstwo wywalczone podczas minionych dwu tygodni walki nad Czechami w 35 Szybowcowych Mistrzostwach Świata jest już jego 24 tryumfem w zawodach o randze mistrzostw świata, Europy, Światowych Igrzysk Lotniczych. Bezprecedensowy jest również fakt, że podobnie jak w ubiegłym roku wygrał wszystkie zawody w jakich uczestniczył. W styczniu nad Andami pokonał uczestników światowego finału wyścigów szybowcowych Grand Prix. W pierwszych dwu tygodniach lipca wywalczył w Ostrowie tytuł mistrza świata klasy 15-metrowej, a w Czechach latając z Mirkiem Matkowskim, właścicielem szybowca, złoty medal w klasie szybowców dwumiejscowych. Wyniki nie do powtórzenia.

 • Nie trzeba Afryki. Pierwsze starcie z burzami Sebastiana Kawy.

  Przegrzewane powietrze zaczyna wspinać się ku stratosferze, jakby ciasno mu było przy ziemi. Od rana z bezchmurnego nieba spływały megawaty energii, więc wysoka temperatura nie zachęcała do opalania się. Wzloty aerologiczne wskazywały na występowanie silnych wznoszeń termicznych i rozwój chmur kłębiastych, które miały przekształcać się w burze, toteż organizatorzy postanowili pokazać uczestnikom inne niż południowe obszary kraju wyznaczając cześć 500 km tras kołowymi obszarami nawrotów w układzie poprzecznym od granicy z Austrią do Kotliny Kłodzkiej.

 • Początek 15. Paralotniowych Mistrzostw Europy świetny dla Polaków.

  W Montalegre w Portugalii trwają 15. Paralotniowe Mistrzostwa Europy. Polska ekipa bardzo dobrze poradziła sobie podczas pierwszej konkurencji. Zawody w Montalegre potrwają do 28 lipca.

 • Sebastian Kawa Mistrzem Świata! Czterech Polaków na podium 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata.

  W Ostrowie Wielkopolskim zakończyła się rywalizacja na 35. Szybowcowych Mistrzostwa Świata FAI. Polska reprezentacja wywalczyła złoto drużynowe i cztery medale indywidualne – jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy. Sebastian Kawa obronił tytuł Szybowcowego Mistrza Świata.

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach ...
Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 14 Listopada 2019    |    Wydarzyło się: 1910 – Amerykański pilot Eugene Ely po raz pierwszy wystartował samolotem z pokładu okrętu. 1935 – Dokonano oblotu kanadyjskiego samolotu transportowego Noorduyn Norseman. 1970 – 75 osób zginęło w katastrofie lotu Southern Airways 932 w Huntington w stanie Wirginia Zachodnia. 1969 – Program Apollo: rozpoczęła się załogowa misja księżycowa Apollo 12. 1971 – NASA: sonda Mariner 9 osiągnęła orbitę Marsa, stając się pierwszym wysłanym z Ziemi sztucznym satelitą innej planety. 2008 – W ramach misji indyjskiej sondy kosmicznej Chandrayaan-1 na Księżycu wylądował próbnik Moon Impact Probe. 2011 – Rozpoczęła się załogowa misja Sojuz TMA-22 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top