Wydrukuj tę stronę
środa, 30 październik 2019 17:59

Mariusz Szpikowski, prezes PPL zapowiada pierwsze loty z Radomia pod koniec 2021 roku.

Napisane przez Echodnia.eu
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mariusz Szpikowski, prezes PPL zapowiada pierwsze loty z Radomia pod koniec 2021 roku. Foto: Pixabay.com / Pixabay License
Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze był we wtorek gościem „Mocnej Rozmowy” na antenie Radia Radom. Opowiadał o przebiegu ważnych inwestycji na lotnisku na Sadkowie.

Pojawiają się informacje o wydłużonym terminie budowie terminala. Czy to zachwieje harmonogramem całości prac na radomskim lotnisku?

- Cieszę się przede wszystkim z tego, że mówiąc o lotnisku w Radomiu przestaliśmy wreszcie pytać, czy powstanie, ale kiedy zostanie oddane do użytku. Prace związane z budową drogi startowej przebiegają bez zakłóceń. Jeśli chodzi o budowę terminala, zakładaliśmy, że potrwa dwanaście miesięcy i był to termin zasadny. Otrzymaliśmy odwołania od dwóch firm, które wskazywały dłuższe terminy - od 22 do 30 miesięcy. My zdecydowaliśmy się wydłużyć termin do dwudziestu miesięcy i dać premię wykonawcy za wcześniejsze zrealizowanie kontraktu.

Ważne jest również samo skomunikowanie lotniska z siecią dróg i trasami kolejowymi.
- Mamy informację o planowanym zakończeniu budowy linii kolejowej z Warszawy do Radomia latem 2021 roku i to jest termin dla nas korzystny. Niedogodność jest natomiast taka, że warszawskie Lotnisko Chopina praktycznie wyczerpało swoją przepustowość. Nie jest w stanie obsługiwać całego ruchu i stąd tak ważne jest lotnisko zapasowe. Port w Radomiu ma spełniać rolę uzupełniającego, przesiadkowego, czarterowego. W kwestiach budowy sieci drogowej zależy nam na porozumieniu z władzami miasta, aby spełniała ona wszelkie parametry.

Wracając do przetargu na budowę terminala - do kiedy zainteresowane firmy mogą zgłaszać swoje oferty?
Do 15 listopada tego roku. Ze względów proceduralnych czas rozpatrywania odwołań został wydłużony właśnie do tego czasu. Zakładam, że ten termin nie będzie już wydłużony. Dwadzieścia miesięcy to okres bardzo bezpieczny dla realizacji tej inwestycji. Ponieważ lotnisko zostanie ukończone już w 2021, a jego funkcją będzie również obsługiwanie lotów niskokosztowych, możliwe jest uruchomienie pierwszych lotów jeszcze w czwartym kwartale 2021. Wyczerpywanie przepustowości na lotnisku Chopina w Warszawie i brak możliwości obsługi dodatkowych lotów - przy rosnącym rynku - jak najbardziej uprawdopodabnia taki scenariusz dla lotniska w Radomiu.

Źródło informacji: Echodnia.eu

Czytany 734 razy

Artykuły powiązane