wtorek, 05 listopad 2019 17:48

Gdy pilot straci przytomność ... samolot wyląduje sam lub z pomocą pasażerów.

Napisane przez Snow PR
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gdy pilot straci przytomność ... samolot wyląduje sam lub z pomocą pasażerów. Foto: Garmin

Firma Garmin International, Inc., należąca do Garmin Ltd., zaprezentowała rewolucyjne rozwiązanie dla lotnictwa - pierwszą generację systemu Garmin Autoland. W sytuacji awaryjnej Autoland może przejąć kontrolę nad statkiem powietrznym i doprowadzić do bezpiecznego lądowania bez interwencji człowieka.

System może wybrać najbardziej optymalne lotnisko i pas startowy, biorąc pod uwagę czynniki takie jak pogoda, teren, przeszkody czy statystyki dotyczące osiągów samolotu. System ten znacząco podnosi komfort psychiczny podróży drogą lotniczą i już niedługo będzie dostępny w wybranych maszynach wyposażonych w zintegrowany system Garmin G3000®.

„Wraz z wprowadzeniem tej niezwykłej innowacji, jaką jest pierwszy system automatycznego lądowania Autoland, branża lotnicza zmieni się na zawsze” - powiedział Cliff Pemble, prezes i dyrektor zarządzający Garmin - „Stworzenie tego systemu pokazuje jak bardzo wielką wagę przykłada Garmin do tworzenia zaawansowanych technologii, które podnoszą bezpieczeństwo lotów i potencjalnie mogą ratować ludzkie życie.”

W sytuacji awaryjnej pilot lub pasażerowie na pokładzie mogą aktywować system, może on także włączyć się automatycznie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Autoland oblicza plan lotu do odpowiedniego lotniska, inicjuje podejście do lądowania i autonomicznie ląduje samolotem - bez interwencji pilotów czy pasażerów.  

„Wizja jaka stała za stworzeniem pierwszego systemu automatycznego lądowania Autoland dedykowanemu lotnictwu cywilnemu, to naturalny krok w przyszłość dla Garmin. Wiedząc jakie technologie już stworzyliśmy i jakie technologie autonomicznego lotu już są dostępne, doszliśmy do wniosku, że naszą odpowiedzialnością jest stworzyć z tego jedną całość. To, co powstało, zrewolucjonizuje podróżowanie drogą lotniczą” - powiedział Phil Straub, wiceprezes Garmin i dyrektor zarządzający działem produktów dla lotnictwa - „Gratulacje należą się całemu zespołowi pracowników Garmin, który przekuł w rzeczywistość niesamowitą wizję. Zmieni ona całą branżę, nasze życie, a także pozwoli chronić to co dla nas najcenniejsze - nasze dzieci, rodzinę i przyjaciół.”

System Autoland wybiera lotnisko na podstawie wielu kryteriów m.in. pogody, ilości paliwa w zbiornikach, nawierzchni i długości pasa startowego, ukształtowania terenu, ewentualnych przeszkód oraz dostępności systemu podejściowego GPS z prowadzeniem pionowym i poziomym. Może także zostać nawiązana automatyczna komunikacja z kontrolą lotów (ATC), aby uprzedzić kontrolerów i pilotów pozostających w pobliżu o podejmowanych automatycznie krokach i lokalizacji maszyny.

Gdy system jest aktywny, pasażerowie otrzymują proste do zrozumienia wizualne i głosowe komunikaty dotyczące tego, co się dzieje. Ekrany w przedziale pasażerskim pokazują lokalizację samolotu na mapie wraz z informacją o docelowym porcie lotniczym, szacowanym czasie przybycia, odległości do portu docelowego i pozostałych zasobach paliwa. W prosty do zrozumienia sposób podane są także prędkość, wysokość oraz kurs samolotu. Pasażerowie mają także możliwość komunikowania się z udzielającą im instrukcji kontrolą lotów poprzez wyświetlany na ekranach interfejs.

System Garmin Autothrottle używany jest do automatycznej kontroli prędkości samolotu, monitorowaniu parametrów pracy i mocy silników - tak aby samolot mógł wznosić się, obniżać lub utrzymywać pułap lotu, gdy aktywny jest system Autoland. Podczas samego podejścia do lądowania, system inicjuje kontrolowane obniżenie pułapu w celu dotarcia do wybranego lotniska, wysuwa podwozie i hamulce aerodynamiczne. Będąc już w konfiguracji gotowej do lądowania, samolot rozpoczyna schodzenie do pasa startowego. Po wylądowaniu automatycznie inicjowane jest hamowanie przy jednoczesnym śledzeniu linii środka pasa i utrzymywaniu toru jazdy, aż do zupełnego zatrzymania się samolotu. Następnie automatycznie wyłączane są silniki, tak aby osoby znajdujące się na pokładzie mogły bezpiecznie opuścić samolot.

Wprowadzając pierwszy system automatycznego lądowania Autoland, Garmin® rewolucjonizuje branżę lotnictwa cywilnego.

Pilot może w każdym momencie wyłączyć system Autoland poprzez proste wciśnięcie przycisku „AP” na autopilocie lub przycisku odłączającego autopilota. Ekrany pokażą wtedy informację, że system Autoland został wyłączony, a w przypadku przypadkowej deaktywacji, system wskaże pasażerom jak ponownie go uruchomić.

Garmin AutonomíTM, jest rodziną rozwiązań technologicznych służących automatyzacji lotu - w jej skład wchodzą systemy takie jak Autoland, Emergency Descent Mode (EDM) i Electronic Stability and Protection (ESP). Technologie te wzbogacają awionikę Garmin o dodatkowe elementy podnoszące bezpieczeństwo lotu. Na przykład, gdy nastąpi rozszczelnienie kabiny, EDM może automatycznie obniżyć pułap lotu do żądanej wysokości bez interwencji pilota, co zapobiega niebezpieczeństwom związanym z niedotlenieniem.

ESP jeszcze bardziej wzbogaca zestaw funkcji Autonomí poprzez wspomaganie pilota w unikaniu latania na niepożądanych pułapach, innych niż standardowe. System ten pracuje w tle podczas ręcznego sterowania samolotem i zapobiega nieumyślnemu wejściu na nieodpowiedni pułap czy przyjęcie nieodpowiedniego kąta w skręcie. Gdy pilot utraci czujność podczas sterowania ręcznego i przekroczy zadany kąt wznoszenia lub opadania, przechyłu lub zadaną prędkość, system Garmin ESP aktywuje się i pilot wyczuje opór na drążku sterowym, który naprowadzi go na odpowiednie parametry lotu.

System Autoland będzie wkrótce dostępny jako element zintegrowanego systemu awioniki G3000 w samolotach Cirrus Vision Jet oraz Piper M600 - obecnie oczekuje na uzyskanie niezbędnych certyfikatów Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). Aby dowiedzieć się więcej o rodzinie produktów Garmin Autonomí i technologiach automatyzacji lotu, odwiedź www.garmin.com/Autonomi.

Garmin w segmencie rozwiązań dla lotnictwa jest wiodącym dostawcą rozwiązań OEM, dla rynku wtórnego, rozwiązań wojskowych, rządowych, a także konsumenckich rozwiązań dla podróżujących oraz dla dronów. Portfolio produktów zawiera nawigacje, systemy komunikacji, kontroli lotu, unikania niebezpieczeństw, rozwijający się zestaw rozwiązań z grupy ADS-B oraz inne produkty i usługi znane z innowacyjności, niezawodności oraz dobrej relacji jakości do ceny. Aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach aeronautycznych Garmin, odwiedź www.garmin.com/aviation.

Od dziesięcioleci Garmin jest pionierem w wykorzystywaniu systemu GPS w nawigacji, a także w użytkowaniu urządzeń bezprzewodowych dedykowanych osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Marka dostarcza rozwiązania dla pięciu głównych gałęzi jakimi są motoryzacja, lotnictwo, żegluga, outdoor i rekreacja. Więcej informacji dostępnych jest także w wirtualnym centrum prasowym Garmin pod adresem Garmin.com/newsroom, Dodatkowe informacje można także uzyskać kontaktując się z działem Media Relations albo odwiedzając nasz profil na Facebooku facebook.com/garmin, Twitterze twitter.com/garmin lub kanał na Youtube youtube.com/garmin.

Odwiedź Garmin.com/ALuse aby dowiedzieć się więcej o wymogach systemu Autoland oraz jego ograniczeniach.

Źródło informacji: Snow PR

Czytany 534 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 listopad 2019 18:02

Artykuły powiązane

 • Projekt Politechniki Poznańskiej "Aerosfera. Lotnisko rzeczy" z unijnym wsparciem.

  Prawie 22 mln zł kosztować będzie projekt Politechniki Poznańskiej "Aerosfera. Lotnisko rzeczy", dotyczący badań związanych m.in. z transportem lotniczym. Przedsięwzięcie uzyskało 13 mln zł unijnego wsparcia.

 • Samoloty polecą "gęsiego" czerpiąc inspiracje z natury i być przy okazji Eco.

  Airbus ujawnił najnowszy projekt fello’fly, inspirowany biomimikrą*, który ma poprawić ekologiczność użytkowania samolotów pasażerskich i znacząco ograniczyć emisję spalin przez sektor lotniczy. Projekt fello'fly ma na celu wykazanie technicznej, operacyjnej i komercyjnej wykonalności wspólnych przelotów par samolotów na trasach długodystansowych.

 • POLSA staje się partnerem międzynarodowego projektu edukacyjnego Future Space.

  POLSA została partnerem międzynarodowego projektu edukacyjnego Future Space. Jego celem jest edukacja z zakresu przedmiotów ścisłych z wykorzystaniem tematyki kosmicznej oraz inspiracja do rozwoju zawodowego w sektorze.

 • Aviation X Lab odmieni przyszłość podróży lotniczych.

  W ośrodku Area 2071 zaprezentowano Aviation X Lab – ambitny inkubator technologii lotniczych będący wspólną inicjatywą największych pionierów branży na świecie. Aviation X Lab wyznacza początek długofalowej współpracy linii Emirates z firmami Airbus, Collins Aerospace, GE Aviation i Thales, która ma na celu zwiększenie jakości podróży. W projekcie uczestniczy także operator telekomunikacyjny du jako partner ds. innowacji cyfrowych.

 • Polski dron Hermes laureatem nagrody specjalnej KGHM w konkursie „Dobry Wzór 2019”.

  KGHM Polska Miedź po raz pierwszy przyznało nagrodę Wzór Roku Dla Zrównoważonego Rozwoju w XXVI edycji konkursu „Dobry Wzór” 2019, zorganizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Otrzymał ją dronoid Hermes V8M zaprojektowany przez Sławomira Huczałę i wyprodukowany przez firmę Spartaqs Sp. z o.o. Dron otrzymał również nagrodę jury konkursu w kategorii Nowe Technologie.

 • WAT zbudował "Osę" - niewielki samolot do zadań rozpoznawczych i patrolowych.

  Waży ponad pół tony, ma skrzydła o rozpiętości 9 metrów, na pokład może zabrać dwóch pasażerów, a napęd w układzie ze śmigłem pchającym pozwala mu latać z bardzo małą prędkością – 60 km/h. Inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej skonstruowali Osę, niewielki samolot, który może zastąpić w zadaniach rozpoznawczych i patrolowych drogie w eksploatacji śmigłowce.

 • Konkurs Polskiej Agencji Kosmicznej na najlepszą pracę dyplomową dot. inżynierii kosmicznej.

  Do 30 października można zgłaszać kandydatury do konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej na najlepszą pracę dyplomowaną z zakresu inżynierii kosmicznej. Przewidziano nagrody rzeczowe o wartości od 3 do 5 tys. zł.

 • Innowacyjne hangary lotnicze Rubb.
  Projektując hangar z zamiarem zapewnienia flocie maszyn odpowiednich warunków garażowania, należy zwrócić uwagę na szereg równoważnych wymogów konstrukcyjnych. Odpowiednie rozmiary wnętrza, jego ocieplenie oraz wytrzymałość i lekkość szkieletu hangaru – od spełnienia tych wymogów zależy, czy stan techniczny maszyn zostanie utrzymany na właściwym poziomie. Ich krótkiej charakterystyce poświęcony zostanie niniejszy artykuł.
 • Studencki satelita KRAKsat uległ awarii. Czy to koniec misji?

  Studencki satelita KRAKsat, znajdujący się od kwietnia na orbicie okołoziemskiej, zasygnalizował awarię. Dokładna jej przyczyna nie jest znana. Jeśli nie uda się jej usunąć, planowany eksperyment z ferrofluidowym kołem zamachowym może się nie powieść – poinformował zespół KRAKsat.

 • Misji Apollo zawdzięczamy wykorzystywane dziś powszechnie rozwiązania.

  Niepalne tkaniny polimerowe, bezprzewodowe wiertarki, filtry do wody, aparaty tlenowe dla strażaków, m.in. te powszechne dziś wynalazki zawdzięczamy przygotowaniom do pierwszego załogowego lądowania na Księżycu sprzed 50 lat - powiedziała PAP dr Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik.

 • Jak albatros inspiruje skrzydła samolotów nowej generacji.

  Inżynierowie Airbusa opracowali model samolotu z ruchomymi końcówkami skrzydeł, które mogą zrewolucjonizować konstrukcję skrzydła samolotu.

 • Technologia umożliwiająca wielokrotne wykorzystywanie rakiet nośnych zostanie opracowana przez polskie podmioty.

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kontrakt z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa na realizację trzyletnich badań mających na celu opracowanie układu regulacji ciągu silnika rakietowego wykorzystującego ekologiczne ciekłe materiały pędne. Technologia jest kluczowa dla rozwoju europejskich rakiet wielokrotnego użytku, jak również lądowników księżycowych i misji eksploracyjnych ESA.

 • KLM pracuje nad samolotem przyszłości. Pokaz modelu już na jesieni.

  Holenderskie Linie KLM i Politechnika w Delft rozpoczęły prace nad nowym, paliwooszczędnym modelem samolotu przyszłości. Model pokazowy zostanie zaprezentowany w październiku tego roku na obchodach 100-lecia KLM w Amsteramie.

 • Mały robot chodzący pociągnął 3-tonowy samolot biznesowy.

  Naukowcy z Istituto Italiano di Tecnologia zbudowali robota HyQReal, który ma wspierać ludzi w sytuacjach nietypowych i awaryjnych.

 • Samolot elektryczny eAircraft – od marzeń do rzeczywistości.

  Zdaniem dr Franka Antona kluczowy wpływ na historię lotnictwa miały trzy przełomowe wydarzenia. Na początku XX w., a dokładnie w roku 1903, miało miejsce pomyślne lądowanie pierwszego statku powietrznego z napędem silnikowym, który spędził w powietrzu łącznie dwanaście sekund. Zakończona sukcesem próba była początkiem pierwszej rewolucji w lotnictwie – wraz z pierwszym samolotem nastała era wynalazków aeronautycznych.

 • Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) szuka dzieci i młodzieży z pomysłami.

  Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) ogłasza konkursy w ramach Aviation Innovation Competitions, związane z rozwojem lotnictwa, skierowane do nowej generacji innowatorów.

 • BAE Systems buduje lotniczą fabrykę przyszłości.

  BAE Systems wdraża najnowocześniejsze rozwiązania w zakładzie w Warton w Wielkiej Brytanii. Niektóre technologie, które znajdą w nim zastosowanie, w tym cyfrowe instrukcje pracy, jeszcze w tym roku zaczną wspierać produkcję myśliwców Typhoon, torując tym samym drogę do wytwarzania samolotów kolejnych generacji.

 • Inżynierowie MIT i NASA demonstrują niesamowite skrzydło samolotu.

  Zespół inżynierów zbudował i przetestował radykalnie nowy rodzaj skrzydła samolotu, złożonego z setek maleńkich identycznych elementów. Jak twierdzą naukowcy, skrzydło może zmienić kształt, aby kontrolować lot samolotu i może zapewnić znaczący wzrost produkcji samolotów, stabilności lotu i wydajności konserwacji.

 • Emilewicz: polsko-niemiecka współpraca w dziedzinie eksploracji kosmosu jeszcze w tym roku.

  Budowa ramienia robotycznego, które pozwoli pobrać próbki z Marsa to pierwszy projekt, jaki ma być realizowany w ramach podpisanej w poniedziałek polsko-niemieckiej umowy pomiędzy PIAP Space a OHB System. Współpraca zacznie się jeszcze w tym roku - powiedziała PAP szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

 • Satelity BRITE, w tym LEM i Heweliusz, już niemal sześć lat obserwują gwiazdy.

  Satelity konstelacji BRITE, do której należą polskie satelity naukowe Lem i Heweliusz, niemal sześć lat temu zaczęły badania przestrzeni kosmicznej. W tym czasie cała konstelacja obserwowała już 625 gwiazd, przemierzając orbitę ziemską w sumie ponad 133 tys. razy.

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach ...
Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 12 Grudnia 2019    |    Wydarzyło się: 1968 – 51 osób zginęło w katastrofie samolotu Boeing 707 linii lotniczych Pan Am koło stolicy Wenezueli Caracas. 1985 – Samolot czarterowy Douglas DC-8 linii lotniczych Arrow Air, lecący z Kairu do Fort Campbell (Kentucky), rozbił się krótko po starcie po międzylądowaniu w Gander (wschodnia Kanada). Zginęło 256 osób, w tym 248 amerykańskich żołnierzy ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej. 1986 – 70 osób zginęło w katastrofie radzieckiego samolotu Tu-134A w Berlinie Wschodnim. 2012 – Korea Północna umieściła na orbicie okołoziemskiej swego pierwszego sztucznego satelitę Kwangmyŏngsŏng-3B. 1902 – Urodził się Adam Dziurzyński, polski pilot szybowcowy (zm. 1991). 1964 - Urodził się Kenneth Ham, amerykański inżynier, pilot wojskowy, astronauta. 1956 - Zmarł Franciszek Antoni Wiza, polski porucznik pilot (ur. 1916). 1963 - Zmarł Józef Zając, polski generał dywizji pilot (ur. 1891). 1966 - Zmarł Stanisław Skrzydlewski, polski pilot szybowcowy (ur. 1927).

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top