Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 18 listopad 2019 18:21

Samoloty polecą "gęsiego" czerpiąc inspiracje z natury i być przy okazji Eco.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Samoloty polecą "gęsiego" czerpiąc inspiracje z natury i być przy okazji Eco. Grafika: Airbus

Airbus ujawnił najnowszy projekt fello’fly, inspirowany biomimikrą*, który ma poprawić ekologiczność użytkowania samolotów pasażerskich i znacząco ograniczyć emisję spalin przez sektor lotniczy. Projekt fello'fly ma na celu wykazanie technicznej, operacyjnej i komercyjnej wykonalności wspólnych przelotów par samolotów na trasach długodystansowych.

Dzięki fello’fly samolot podążający za maszyną wiodącą (liderem) odzyska część jego energii uwalnianej w wytwarzanym strumieniu powietrza. Zapewni mu to wzrost siły nośnej, umożliwiając jednocześnie zmniejszenie ciągu silników, a tym samym zmniejszenie zużycia paliwa od 5 do 10% w jednym takim wspólnym rejsie.

Rozwiązanie techniczne, nad którym pracują inżynierowie Airbusa, dotyczy funkcji wsparcia dla pilotów, niezbędnych do zapewnienia, że prowadzona przez nich maszyna pozostanie przez cały czas bezpiecznie usytuowana w strumieniu powietrza samolotu wiodącego, utrzymując za nim tą samą odległość na stałej wysokości.

Jeśli chodzi o ustalenia operacyjne, Airbus, we współpracy z liniami lotniczymi oraz organami kontroli ruchu lotniczego identyfikuje potrzeby i odpowiednie rozwiązania niezbędne do planowania i wykonywania operacji lotniczych na zasadzie fello'fly. Podkreśla to znaczenie, jakie Airbus przywiązuje do działań na rzecz całej branży, pozwalających osiągnąć cele redukcji emisji spalin określone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) i Komitet Ochrony Środowiska Lotniczego (CAEP).

eko airbus 1811201902

eko airbus 1811201902

W 2020 roku Airbus zamierza rozpocząć testy fello'fly w locie z udziałem dwóch maszyn A350. Biorąc pod uwagę duży wpływ przemysłu na środowisko naturalne, Airbus planuje realizację projektu według ambitnego harmonogramu, tak by kontrolowane wdrożenie fello'fly do operacji lotniczych mogło nastąpić przed połową następnej dekady.

Celem nowego projektu optymalizującego eksploatację statków powietrznych jest umocnienie pozycji Airbusa w dziedzinie, w której już teraz firma intensywnie inwestuje, koncentrując wysiłki badawcze na opracowywaniu, innowacjach i wykorzystaniu powstających technologii, bezpośrednio przyczyniających się do trwałego zrównoważenia emisji spalin i zmniejszających ślad środowiskowy przemysłu lotniczego jako całości.

*Biomimikra: projektowanie i produkcja materiałów, struktur i systemów w sposób inspirowany przykładami z natury

Źródło informacji: Airbus

Czytany 830 razy

Artykuły powiązane