Wydrukuj tę stronę
sobota, 25 styczeń 2020 14:04

Zmarł Jerzy Matyja, uznany sędzia lotniczy, wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i lotniczymi.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jerzy Matyja Jerzy Matyja Foto: Aeroklub Częstochowski

Jak informuje Aeroklub Częstochowski, w dniu 23 stycznia zmarł Jerzy Matyja, związany z aeroklubem od 1948 roku.

Jerzy Matyja urodził się w Częstochowie w 1932 roku. Tu też zdobył wyksztalcenie, aby jako mgr inż. mechanik , absolwent Politechniki Częstochowskiej podjąć pracą zawodową, początkowo w hutnictwie, później w górnictwie. Tu także poznał małżonkę – Elżbietę, z którą przeszedł cale życie.

Z lotnictwem związany był od najmłodszych lat. Już w gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza budował modele. Zasłynął wówczas wykonaniem modelu angielskiego bombowca Halifax na wystawę związaną z otwarciem trasy W-Z. Wspaniały model okazał się niesłuszny politycznie i nie doczekał otwarcia trasy W-Z.

Z Aeroklubem Częstochowskim związał się już w 1948 roku, kiedy został skierowany na kurs szybowcowy do szkoły szybowcowej w Nowym Młynie na Opolszczyźnie. W swoich ostatnich wspomnieniach na spotkaniach opłatkowych Klubu Seniorów lotnictwa opowiadał, że Instruktorem był Tadeusz Odor, a współuczestnikami szkolenia Aleksander Kujawski , Lech Niementowski, Stefan Mercik. I tylko Jerzy Matyja i Czarek Kujawski zostali dopuszczeni do startu za wyciągarką z dolnego zaczepu. Podobnie też, już w Częstochowie, na lotnisku Kucelin, instr. Piętka pozwalał Jerzemu na loty na szybowcu SG38 z dolnego zaczepu na wysokość 200m.

Tu trzeba podkreślić, że Jerzy Matyja był jednym z ostatnich "Mohikaninów" z Kucelina. Po śmierci Pana Matyji zostało ich tylko siedmiu. Jerzy Matyja był od początku aktywnym członkiem Aeroklubu. W latach 1987 - 1994 był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym komisji rewizyjnej Aeroklubu Częstochowskiego. Po zdobyciu odpowiednich uprawnień został sędzią sportów samolotowych zarówno ogólnopolskich, w tym Kadry Narodowej , jak też lokalnych aeroklubowych. Jako sędzia lotniczy zdobył uznanie i poważanie wśród zawodników w całej Polsce. Od początku powstania Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, tj od 1982 roku był jego członkiem, uczestniczył we wszystkich spotkaniach i wycieczkach.

Za swoją aktywność został wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i lotniczymi, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Sztandaru Pracy II kl, odznaką Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego, odznaką za Zasługi dla Aeroklubu Częstochowskiego.

"Odszedł od nas wspaniały kolega i współpracownik , którego pożegnamy w poniedziałek 27 stycznia 2020. na cmentarzu Kule . Cześć Jego Pamięci!" - czyta,u na stronie Aeroklubu Częstochowskiego.

Źródło informacji: Aeroklub Częstochowski / Autor: R. Antonowicz

Czytany 817 razy

Artykuły powiązane