Wydrukuj tę stronę
wtorek, 03 marzec 2020 17:54

Zwycięski Lot 303 - Sylwetki polskich asów wracają na wybrzeże Anglii.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zwycięski Lot 303 - Sylwetki polskich asów wracają na wybrzeże Anglii. Grafika: Alexander Smaga
Sylwetki polskich Asów Myśliwskich wracają na wybrzeże Anglii - mobilna instalacja wystawowa na cześć lotników będzie podróżowała po najważniejszych miejscach historycznych Bitwy o Anglię.
 
“Nie sądzę, by wynik tej bitwy był taki sam, gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niezrównana waleczność.” - to przemówienie generała Hugh Dowdinga, naczelnego dowódcy RAF w czasie Bitwy o Anglię.
 
80 rocznica Bitwy o Anglię, obchodzona w tym roku w Wielkiej Brytanii, jest uważana za najważniejsze wzdarzenie historyczne na Wyspach Brytyjskich. W tym wypadku, nie może brakować pamięci o najlepszych pilotach, asach myśliwskich z Polskich Sił Lotniczych, którzy wnieśli ogromny wkład w walce o wolność nie tylko Anglii ale całej Europy. 
 
W hołdzie polskim lotnikom powstał projekt mobilnej instalacji wystawowej pt. „Zwycięski Lot 303” autorstwa Alexandra Smagi. Smaga jest również autorem Pomnika Polskich Lotników w Normandii, odsłoniętego w zeszłym roku na 75 rocznicę D-DAY lądowania wojsk alianckich. Jego najnowszy projekt łączy elementy współczesnej rzęźby ze sztuką instalacji architektoncznej.
 
Koncepcja instalacji pt. "Zwycięski Lot 303" została zainspirowana śmigłem samolotu Spitfire i przemawia do wszystkich grup wiekowych. Mobilna instalacja przypomina Brytyjczykom szlak bojowy polskich lotników i ich wielki wkład w zwycięstwo nad niebem Anglii w 1940 roku. Wystawa składa się dwóch elementów: instalacja wystawowa w kształcie śmigła myśliwskiego samolotu Spitfire oraz sylwetki polskich asów myśliwskich ze stali. Wystawa ma charakter czasowy i będzie podróżowała po symbolicznych miejscach pamięci Bitwy o Anglię.

Projekt został objęty Honorowym Patronatem Ambasady RP w Londynie. Inicjatorem projektu jest Fundacja Wstęga Pamięci. Inauguracja wystawy nastąpi z okazji Polish Heritage Days w maju i w Muzeum Bitwy o Anglię w Londynie, we wrześniu. Projekt wystawy powstaje we współpracy z Polish Air Force Memorial Committee w Londynie z prezesem Ryszardem Kornickim, synem Franciszka Kornickiego, legendarnego pilota Polskich Sił Lotniczych.
 
Idea wystawy i jej dynamiczna  forma jest dostosowana do widzów współczesnych. Jedną z głównych atrakcji wystawy będą stalowe sylwetki słynnych, polskich lotników myśliwskich, które są integralną częścią składową wystawy edukacyjnej. Przewidziana jest ich ekspozycja w muzeum ale także i ustawienie na wybrzeżu morza , dzięki czemu  wkomponują się w angielskie niebo. Sylwetki polskich asów nieba szczególnie zaznaczą udział polskich pilotów , jednocześnie zadziałają na wyobraźnię odbiorców. Jest to artystyczny hołd polskim lotnikom ! Termin projektu: maj 2020 - pażdziernika 2020
 
Przewidywane przystanki angielskiej instalacji: Londyn, RAF Norholt, Southampton, Portsmouth, Coventry, Biggin Hill, Dover, Duxford, i miejsca pamięci w hrabstwach Essex, Kent, Sussex i Hampshire. Przewiduje się także umiejscowienie instalacji na festiwalach polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. 
 
 
Przewidywane przystanki polskiej instalacji: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Gdańsk itp.
 
Kulminacją projektu będzie przystanek wystawy w Muzeum Bitwy o Anglię (The Battle of Britain Bunker), w Uxbridge, w Londynie we wrześniu 2020.
 
Projekt przewiduje start równoległej ekspozycji na terenie Polski. Finansowanie zakłada udział sponsorów oraz zbiórkę crowdfoundingową  na www.polakpotrafi.pl .
 
Organizator przewiduje uhonorwanie każdego wspierającego różnymi nagrodami jak np.: specjalną edycją pinki, imiennym umieszczeniem  w napisach końcowych pokazu filmu archiwalnego wyświetlanego w muzeach, czy  limitowaną edycją szkiców autorskich itd. 

Realizatorzy projektu wyrażają szczere przekonanie, że powodzenie projektu i otwarcie wystawy w hołdzie polskim lotnikom Bitwy o Anglię w Londynie, jej podróż po Anglii oraz po Polsce,  mogą się udać dzięki  mocnemu wsparciu naszej wspólnej akcji crowdfundingowej, której uczestnicy udowodnią tym samym, jak wielkim osiągnięciem polskich lotników była wygrana Bitwa o Anglię.
 
"„Gdyby Polska nie stanęła po naszej stronie w tamtych dniach […] płomień wolności mógłby zgasnąć jak świeca na wietrze.” - powiedziała w 1996 roku królowa Elżbieta II.
 
 
 https://polakpotrafi.pl/projekt/zwycieskilot
 
Informacje można również znaleźć na instagramie pod hasłem Bitwa o Anglię: #Zwycieskilot #BOA80 #BOB80 #Polandfirsttofight #Polishheritage #Forourfreemandyours
 
Źródło informacji: Alexander Smaga
Czytany 2342 razy

Artykuły powiązane

1 komentarz