Wydrukuj tę stronę
wtorek, 17 marzec 2020 17:35

Książka "Turbulencja" kapitana Dariusza Kulika. Lektura nie tylko dla fanów lotnictwa.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Okładka książki Turbulencja Dariusza Kulika Okładka książki Turbulencja Dariusza Kulika Grafika: Wydawnictwo SQN

"Czy pracę pilota można przedstawić w sposób lekki, zrozumiały i dowcipny? Okazuje się, że TAK. Kapitan Dariusz Kulik robi to z prawdziwym znawstwem, dzięki czemu rzeczy skomplikowane stają się naprawdę łatwe w odbiorze. Przy okazji obala szereg mitów związanych z tym zawodem. Z kolei jego pionierskie podejście do awiacji wyzwala wiele emocji i skłania do refleksji." - tak mówi o pilocie, autorze książki, kapitan Tadeusz Wrona.

A co mówi o sobie sam Dariusz Kulik? - "Urodziłem się w 1970 roku w Głubczycach, a pilotem samolotów pasażerskich zostałem w wieku 37 lat. Pierwszy raz wzbiłem się w powietrze na szybowcu w 2001 roku. Zanim rozpocząłem latanie na „dużych” samolotach, byłem instruktorem szybowcowym. Pilotowałem Jetstreama 32 i Boeinga 737, a aktualnie pilotuję Airbusa A320 na terenie Europy, Azji i Ameryki Południowej. Od zawsze pasjonowałem się samolotami i lataniem, jednak w pewnym momencie marzenia musiały ustąpić miejsca rzeczywistości. Wykształciłem się na elektroenergetyka, a później po szkole i obowiązkowej służbie wojskowej zajmowałem się informatyką i filmowaniem na weselach. Po pewnym czasie postanowiłem wrócić do swojej największej pasji – i tak oto dziś pilotuję samoloty pasażerskie. Samoloty i wszystko, co z nimi związane, to szalenie ciekawe tematy, dlatego postanowiłem podzielić się z Wami związanymi z nimi ciekawostkami, moją wiedzą i doświadczeniem. I tak od stycznia 2018 roku w serwisie YouTube prowadzę kanał „Turbulencja”, który w ciągu dwóch lat zebrał ponad 178 000 subskrypcji. W filmach opowiadam o pracy pilota, moich początkach w tym zawodzie, poruszam różne zagadnienia związane z lotnictwem oraz opisuję najciekawsze miejsca, jakie odwiedziłem.

Dlaczego warto mieć tą książkę w swojej bibliotece?

- Jeśli boicie się latać, po przeczytaniu tej książki przestaniecie. W końcu kapitan zawsze czuwa nad bezpieczeństwem lotu... o ile właśnie nie uciął sobie drzemki.

- Jeśli z niecierpliwością wyczekujecie kolejnej podniebnej podróży, po lekturze jeszcze bardziej pokochacie latanie – i będziecie wiedzieli na jego temat dużo więcej. Jaką funkcję na lotnisku pełni marszałek? Ilu pasażerów rocznie obsługuje lotnisko Londyn-Gatwick, a ilu Lotnisko Chopina? Dlaczego japońscy piloci latają w rękawiczkach?

- A jeżeli marzycie o karierze pilota, dowiecie się, ile to kosztuje – pieniędzy i wyrzeczeń.

- Podczas tego lotu wzniesiemy się na prawie 400 stron, by poznać tajniki lotnictwa i zobaczyć, co się dzieje za pancernymi drzwiami kokpitu. Proszę się uważnie rozglądać – nie zabraknie pięknych widoków, które można podziwiać na zdjęciach zrobionych na wysokości kilku tysięcy metrów!

- Pogoda sprzyja, szykuje się więc długi lot pełen ciekawostek, obalania mitów i dobrej zabawy. Po udanym zakończeniu lektury można klaskać.

Więcej o książce przeczytacie tutaj: www.idz.do/turbulencja-no-to-lecimy

Czytany 2009 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 marzec 2020 17:42

Artykuły powiązane