Wydrukuj tę stronę
środa, 27 maj 2020 18:17

Lufthansa obawia się pomocy rządowej i utraty niezależności.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Lufthansa obawia się pomocy rządowej i utraty niezależności. Foto: Pixabay.com / Pixabay License

Linie lotnicze Lufthansa miały otrzymać 9 mld euro pomocy rządowej, której część pochodzi z tzw. „tarczy” antykryzysowej finansowanej przez Komisję Europejską.

Jedyną przeszkodą dla przyjęcia pomocy są sankcje, które zostaną w zamian za nią nałożone. Pożyczka w wysokości 9 miliardów euro (9,90 miliarda dolarów) jest jak dotąd największą pożyczką ratunkową dla europejskich linii lotniczych. Chociaż pożyczka składa się z kilku elementów, większość pieniędzy pochodzi z Niemieckiego Funduszu Stabilizacji Gospodarczej (WSF). Jednak warunki Komisji Europejskiej stanowią, że linia lotnicza musi zrzec się praw do sześciu stanowisk z 300 miejsc na lotniskach we Frankfurcie i Monachium.

Lufthansa nie odrzuciła do końca propozycji, ale można przypuszczać, że osłabi to jej pozycję w największych lotniskowych hub-ach.

W grę wchodziła również pomoc rządowa na zasadzie przejęcia 20-25% udziałów w liniach lotniczych Lufthansa. Ta propozycja również nie odpowiadała zarządowi Lufthansy, który obawia się dużej ingerencji z zewnątrz w politykę firmy.

Podczas gdy Lufthansa może być zła na warunki pożyczki, inne linie lotnicze są zadowolone z ograniczeń. Michael O’Leary z Ryanair niedawno zauważył, że Lufthansa ma dość duży monopol na niemiecki rynek lotniczy.

Źródło informacji: Aviation24.pl, simpleflying.com, dw.com

Czytany 522 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 maj 2020 18:23

Artykuły powiązane