Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 wrzesień 2020 10:55

Nowa misja ESA satelitarnego zobrazowania topografii lodu polarnego i śniegu.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rozpoczęcie misji CRISTAL planowane jest na 2027 r. Rozpoczęcie misji CRISTAL planowane jest na 2027 r. Grafika: Airbus Defence and Space

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrała Airbusa do opracowania i skonstruowania obiektów dla misji Copernicus w zakresie topografii lodu i śniegu (CRISTAL). Dzięki dwóm satelitom misja ta zapewni długoterminową kontynuację pomiarów radarowych i rejestracji zmian grubości lodu.

Jest to jedna z sześciu nowych misji, których celem jest rozszerzenie obecnych możliwości komponentu kosmicznego programu Copernicus z korzyścią dla wszystkich obywateli Europy. Wartość kontraktu to 300 mln euro.

Rozpoczęcie misji CRISTAL planowane jest na 2027 r. Satelity zostaną wyposażone w zaawansowany wysokościomierz wieloczęstotliwościowy, do mierzenia grubości lodu morskiego i wysokości lądolodu. Zebrane przez nie dane będą wspierać operacje morskie na akwenach polarnych i przyczynią się do lepszego zrozumienia procesów klimatycznych. Efekty misji CRISTAL będą również przydatne w odniesieniu do wód przybrzeżnych i śródlądowych oraz obserwacji topografii oceanów.

Sześć stałych i dwa rozkładane panele słoneczne o łącznej powierzchni 18,6 m² zapewnią satelitom wystarczającą moc na orbicie polarnej na wysokości 760 km nad powierzchnią Ziemi. Wbudowana pamięć będzie w stanie przechowywać do 4 terabitów danych naukowych, dostarczając naukowcom mnóstwa informacji przez 7,5 roku życia. Zakład Airbus Defence and Space w Friedrichshafen (Niemcy) stanie na czele konsorcjum przemysłowego z udziałem firm z 19 krajów, które zrealizują projekt. Wśród nich będzie Thales Alenia Space, która dostarczy interferometryczny wysokościomierz radiolokacyjny IRIS. Statki kosmiczne o masie 1,7 tony powstaną w oparciu o sprawdzoną, solidną konstrukcję Airbusa, znaną z satelitów Sentinel-6 i CryoSat.

Jean-Marc Nasr, dyrektor ds. systemów kosmicznych w firmie Airbus, powiedział: „Ponieważ jedna dziesiąta powierzchni Ziemi jest stale pokryta pokrywami lodowymi lub lodowcami, kriosfera jest ważnym regulatorem globalnego klimatu. Dane ze zbudowanego przez Airbusa poprzednika CRISTAL, CryoSat, wykazał, że topnienie lodu na Antarktydzie podniosło globalny poziom mórz o 7,6 mm od 1992 r., przy czym dwie piąte tego wzrostu (3,0 mm) nastąpiło w ciągu ostatnich pięciu lat. CRISTAL będzie kontynuować te istotne pomiary, stanowiące dla naukowców kluczowy wskaźnik zmiany klimatu”.

Warto zauważyć, że Airbus jest odpowiedzialny za pojazd kosmiczny lub ładunek w 3 z 6 misji obserwacji Ziemi i środowiska Copernicus nowej generacji: LSTM, CRISTAL i Rose-L oraz dostarcza ważny sprzęt dla wszystkich sześciu misji obserwacyjnych.

Źródło informacji: Airbus Defence and Space

Czytany 946 razy

Artykuły powiązane