..Chcemy wspomóc służby medyczne w udzielaniu niezbędnej pomocy mieszkańcom irackiego Kurdystanu – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, mówiąc o pomocy wysłanej dzisiaj dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, podległymi mu jednostkami lotniczymi oraz Agencją Rezerw Materiałowych. To właśnie Agencja Rezerw Materiałowych przekazała – w ramach akcji pomocowej Polski dla Iraku – koce, fartuchy operacyjne, ręczniki oraz prześcieradła, które trafią do potrzebujących.
Irak i Region Kurdystanu Republiki Iraku to miejsce szczególnie związane z polską historią. To także miejsce udzielania bieżącej pomocy humanitarnej przez polskie organizacje pozarządowe. Dzięki misji i pracy polskich żołnierzy i organizacji pozarządowych możemy wspomóc tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie możemy zapominać, że Polska co roku zasila budżet UNDP związany z działaniami stabilizacyjnymi w Iraku – powiedział wiceminister Jabłoński.
Ze względu na pandemię COVID-19 rok 2020 był szczególnym rokiem dla całego świata. Polska akcja pomocowa od kwietnia ubiegłego roku trafiała do naszych partnerów – państw Partnerstwa Wschodniego (Białoruś, Ukraina, Gruzja, Mołdawia), Kazachstanu, Uzbekistanu, do krajów Kaukazu Południowego oraz na Bałkany Zachodnie, w których sytuacja epidemiologiczna była równie ciężka. Nie sposób zapomnieć o pomocy udzielonej Sudanowi w związku z powodzią – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.
Oprócz wsparcia materialnego, udzielana była pomoc przez zespoły polskich ratowników medycznych w Kirgistanie, Tadżykistanie czy Libanie w związku w wybuchem w porcie w Bejrucie, a także w Stanach Zjednoczonych czy Włoszech. Polskie służby medyczne oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagali w przeprowadzaniu testów kierowców z całej Europy oczekujących na przejazd z Wielkiej Brytanii do Francji, podobnej pomocy udzielono na rzecz obywateli Słowacji.
Źródło informacji: Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Biuro Rzecznika Prasowego