Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 13 lipiec 2020 17:35

Polskie lotniska wracają do normalności. Przykład: Port Lotniczy w Gdańsku.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polskie lotniska wracają do normalności. Przykład: Port Lotniczy w Gdańsku. Foto: Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy
Port Lotniczy Gdańsk w czerwcu zaczął odrabiać straty, bo ruch lotniczy systematycznie się odradza. Jednak zgodnie z przewidywaniami, za całe pierwsze półrocze zanotowaliśmy spadki. To wynik prawie trzymiesięcznej przerwy w lataniu.

W ciągu sześciu miesięcy br. Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 907 618 pasażerów. To mniej o 63,1% niż w porównywalnym, rekordowym okresie ubiegłego roku. Zmniejszyła się także liczba operacji lotniczych, było ich 11 628, o 49,2 % mniej niż w pierwszej połowie 2019. 

„Nasze wyniki są zgodne z przewidywaniami. Nie obsługiwaliśmy bowiem rejsowych połączeń międzynarodowych przez cały kwartał, a krajowych przez dwa i pół miesiąca. Spadki są więc naturalną konsekwencją epidemii koronawirusa i prawie całkowitego uziemienia ruchu pasażerskiego. Na szczęście od czerwca ten ruch sukcesywnie się zwiększa i pierwsze wyniki napawają optymizmem, szczególnie, że w Gdańsku są lepsze niż na innych dużych polskich lotniskach. Obserwując statystyki widzę, że znakomicie odradza się Wielka Brytania i Irlandia, w tym Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Londyn-Stansted, Manchester i Dublin, gdzie lata po 150 osób w każdym samolocie. Bardzo szybko powraca też ruch do północnych Włoch, do Mediolanu-Bergamo podróżuje około 145 osób. Pasażerowie spragnieni są wakacji i słońca, dlatego też po 140 osób lata w każdym samolocie do Aten i Burgas. Rewelacyjnie obłożone są także połączenia do Eindhoven i Paryża-Beauvais. Dopełnieniem dobrych wiadomości jest zmiana przez linie KLM samolotu na większy, operującego na połączeniu do Amsterdamu. 88-miejscowy samolot nie wystarczał, by pomieścić chętnych na te loty. Podejrzewam, że za chwilę podobny ruch wykona Lufthansa na połączeniu do Monachium, gdzie współczynnik wykorzystania miejsc w samolocie dochodzi do 90%” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

W czerwcu gdańskie lotnisko obsłużyło 18 226 pasażerów i 1 141 operacji lotniczych. Od 1 czerwca ruszyły loty krajowe realizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT, a od połowy czerwca wznowiony został ruch międzynarodowy. 

W pierwszym półroczu 2020 najmniejszy spadek, o 8,7%, gdańskie lotnisko zanotowało w obsłudze cargo, czyli transporcie towarów i poczty. W czasie epidemii koronawirusa samoloty cargo mogły latać bez ograniczeń. Ruch był jednak mniejszy niż przed epidemią, bo nie było możliwości odprawiania przesyłek na samoloty rejsowe i nie działała duża liczba firm.  

Dotknięty epidemią prawie cały drugi kwartał 2020 przełożył się także na półroczne wyniki finansowe Portu Lotniczego Gdańsk. Za ten okres zanotowaliśmy stratę w wysokości 6,5 mln złotych. „Spadki w najważniejszych kategoriach ruchu lotniczego musiały przełożyć się na finanse. Wraz z odradzaniem się ruchu lotniczego nasze przychody będą rosły, a ponadto nadal będziemy oszczędzać, by w ten sposób przejść przez ten trudny czas.  Jednak rosnący ruch lotniczy pozwala widzieć przyszłość w jaśniejszych barwach. Dlatego zachęcamy wszystkich do latania, bo samolot to nadal najbezpieczniejszy środek transportu, który w szybki i bezpieczny sposób przeniesie nas w miejsca, do których ostatnio szczególnie tęsknimy” – powiedział Tomasz Kloskowski. 

Port Lotniczy Gdańsk odbudowuje swoją pozycję sprzed pandemii. Prawie każdego dnia linie lotnicze wznawiają swoje połączenia, a także ogłaszają nowe kierunki lotów, w tym wiele wakacyjnych. Dziś w siatce połączeń jest ponad 20 miejsc, do których w promocyjnych cenach można polecieć z Gdańska na letni odpoczynek lub weekendowy wypad. W ofercie są greckie Ateny, Saloniki, Kalamata, Korfu, Rodos, Mykonos, a na Krecie Chania i Heraklion, w Chorwacji: Dubrownik, Split i Zadar, w Hiszpanii: Barcelona, Alicante i Majorka, na Cyprze: Larnaka i Pafos, we Włoszech: Rzym, Mediolan i Piza, jest Malta, Burgas w Bułgarii, Odessa na Ukrainie i Tirana w Albanii. 

Liczba pasażerów w poszczególnych miesiącach 2020 kształtowała się następująco: 
- styczeń 374 355 pasażerów, wzrost o 17,4 2% w porównaniu do stycznia 2019
- luty 367 538 pasażerów, wzrost o 14,3% w porównaniu do lutego 2019
- marzec 145 117 pasażerów, spadek o 59,8% w porównaniu do marca 2019 
- kwiecień 1 128 pasażerów, spadek o 99,7% w porównaniu do kwietnia 2019 
- maj 1 257 pasażerów, spadek o 99,7% w porównaniu do maja 2019 
- czerwiec 18 226 pasażerów, spadek o 96,6% w porównaniu do czerwca 2019

Źródło informacji: Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy

Czytany 639 razy

Artykuły powiązane