Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 02 listopad 2020 18:22

Rosjanie zapowiadają, że myśliwiec MiG-41 będzie zdolny do lotów w kosmos.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Rosjanie zapowiadają, że myśliwiec MiG-41 będzie zdolny do lotów w kosmos. Grafika: MiG / Migavia.ru

Rosja kontynuuje rozwój MiG-41 zwanego również PAK DP, nowego myśliwca dalekiego zasięgu. W sierpniu 2018 r. szef koncernu MiG, Ilya Tarasenko, ogłosił, że następny samolot MiG-41 "nie jest projektem mitycznym".

Biuro Mikoyana od 2013 roku pracuje nad projektem myśliwca przechwytującego, bazującego na wersji MiG-31. MiG-41 ma zastąpić starą flotę myśliwców MiG-31, których okres eksploatacji upływa w 2028 roku.

MiG-41 ma latać z prędkościami 4 Macha, a w kolejnych generacjach nawet z prędkością 4,3 Macha. W ten sposób ma stać się skutecznym środkiem odstraszającym.

Według rosyjskich źródeł wojskowych oraz portalu The EuroAsianTimes, PAK DP może w przyszłości stać się samolotem bezzałogowym. Kolejne informacje, które można znaleźć są jeszcze bardziej śmiałe. MiG-41 może być maszyną, która będzie mogła operować w kosmosie. Niestety nie wiemy, czy to nadinterpretacja mediów … być może chodzi o przekroczenie wysokości 100 km … choć rzeczywiście, dalej to już kosmos.

Według rosyjskiej gazety "Izvestia" MiG-41 będzie hipersonicznym samolotem wyposażonym w system rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu, które będą zawierały w sobie kilka mniejszych pocisków. Po ich uwolnieniu w bliskiej odległości od wrogiej rakiety, zwiększą prawdopodobieństwo jej trafienia. Oprócz rakiet, MiG-41 ma posiadać laser do niszczenia innych samolotów i rakiet.

Rosjanie chcą aby prototyp wzbił się w powietrze w 2025 roku. Czy to najbliższa przyszłość czy tylko science-fiction. Jak myślicie?

Źródło informacji: flightradiostation.online, EuroAsianTimes, aviation24.pl

Czytany 1965 razy

Artykuły powiązane