Wydrukuj tę stronę
sobota, 11 lipiec 2020 15:27

Boeing dostarczył 22 śmigłowce Apache do Indyjskich Sił Powietrznych.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
AH-64E Apache AH-64E Apache Foto: Boeing

Boeing zakończył dostawę wszystkich nowych śmigłowców wojskowych AH-64E Apache i CH-47F(I) Chinook do indyjskich sił powietrznych (IAF). Ostatnia piątka z 22 śmigłowców bojowych Apache została przekazana do IAF w Hindan. Wcześniej w marcu Boeing przekazał IAF ostatnie pięć z 15 ciężkich helikopterów CH-47F(I) Chinook.

Indie są jednym z 17 krajów, które wybrały Apache i posiadają najbardziej zaawansowany wariant, AH-64E, który jest również używany przez Stany Zjednoczone i wiele innych krajów. AH-64E Apache jest zaprojektowany i wyposażony w otwartą architekturę systemów zawierającą najnowsze systemy komunikacji, nawigacji, czujników i broni. Posiada ulepszony Zmodernizowany System Wyznaczania Celów, który zapewnia informacje o celach w dzień, w nocy i w każdych warunkach pogodowych, a także możliwość nawigacji w nocy. Poza klasyfikacją celów powietrznych i naziemnych, Radar Kontroli Strzelania został zaktualizowany do działania w środowisku morskim. Wyjątkowo nadaje się do spełniania potrzeb dowodzenia, w tym do prowadzenia zwiadu, ochrony, operacji pokojowych i ataku w wielu środowiskach - bez konieczności rekonfiguracji.

Dwadzieścia krajów na całym świecie albo używa już śmigłowce Chinook, albo wkrótce je odbierze. Jak zachwala sam producent, śmigłowiec Chinook jest najbardziej niezawodną i wydajną maszyną tego typu na świecie od ponad 50 lat, pozwalając klientom operować w ekstremalnych warunkach klimatycznych (gorąco), wysokościowych (wysoko) i przy bocznym wietrze, które zazwyczaj uniemożliwiają latanie innym śmigłowcom. Chinook CH-47F(I) zawiera nowoczesny, obrabiany maszynowo płatowiec, kokpit systemu wspólnej architektury awioniki (CAAS) oraz cyfrowy system automatycznego sterowania lotem (DAFCS). Te innowacje i technologie pomogą indyjskim siłom powietrznym sprostać zmieniającym się wymaganiom misji, zmaksymalizować interoperacyjność i zmniejszyć koszty cyklu życia.

We wrześniu 2015 r. indyjskie Ministerstwo Obrony sfinalizowało swoje zamówienie z Boeingiem na produkcję, szkolenie i wsparcie 22 śmigłowców AH-64E Apache i 15 CH-47F(I) Chinook. Na początku tego roku Indie i USA podpisały kontrakt na zakup sześciu Apache dla armii indyjskiej podczas wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w New Delhi.

Źródło informacji: Boeing

Czytany 645 razy

Artykuły powiązane