Wydrukuj tę stronę
niedziela, 25 październik 2020 10:19

Budowa gigantycznego kompleksu kosmicznego na Szetlandach.

Napisane przez Londynek.net
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Amerykański gigant Lockheed Martin chce zbudować Shetland Space Centre na wyspie Unst i używać placówki do wysyłania w kosmos kolejnych satelitów. Amerykański gigant Lockheed Martin chce zbudować Shetland Space Centre na wyspie Unst i używać placówki do wysyłania w kosmos kolejnych satelitów. Foto: Lockheed Martin/Shetland Space Centre
Budowa gigantycznego kompleksu kosmicznego, który utworzy w Szkocji setki miejsc pracy, ma coraz większe szanse na realizację. Jak informuje BBC, organ UK Space Agency dał właśnie zielone światło na realizację ambitnej inwestycji.

Amerykański gigant Lockheed Martin chce zbudować Shetland Space Centre na wyspie Unst i używać placówki do wysyłania w kosmos kolejnych satelitów.

Szacuje się, że centrum kosmiczne ma rozpocząć działalność w 2024 roku, a zatrudnienie w nim znajdzie ponad 600 osób.

Dzisiejsza decyzja UK Space Agency oznacza, że Lockheed Martin może teraz złożyć formalny wniosek o budowę. BBC donosi, że aplikacja o pozwolenie ma być wniesiona do końca roku.

Wyspa Unst w Szkocji jest najbardziej wysuniętym na północ terytorium. Zdaniem ekspertów, to dobra lokacja do zadań kosmicznych z uwagi na mnóstwo wolnego miejsca w przestworzach (brak komercyjnych lotów).

UK Space Agency proponowało również w przeszłości wykorzystanie rozległych terenów w regionie Sutherland, ale amerykański koncern wybrał Szetlandy.

Dyrektor Shetland Space Centre - Frank Strang - podkreślił, że decyzja UK Space Agency jest "przełomowym momentem" dla przyszłości projektu.

"Wielka Brytania bierze udział w wyścigu kosmicznym z innym krajami w Europie i poza Europą, takimi jak Norwegia, Szwecja czy Nowa Zelandia. Chodzi o szybkie wysyłanie ładunków międzynarodowych do kosmosu i zamierzamy wykorzystać nasze korzystne położenie geograficzne, aby sprostać temu zadaniu" - wskazał.

Źródło informacji: Londynek.net / BBC / Marcin R.
Czytany 604 razy

Artykuły powiązane