Historia lotnictwa (525)
wtorek, 19 styczeń 2021 11:35
Na ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego wrócił wyremontowany śmigłowiec SM-1.
Jak informuje Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, po remoncie wykonanym przez nowosądecką firmą Feniks Reco na ekspozycję wrócił śmigłowiec SM-1. Jest to kolejny - po SM-2 i SP-GIL - historyczny polski śmigłowiec, wyremontowany i ponownie udostępniony do zwiedzania.
Dział:
Historia lotnictwa
Etykiety
wtorek, 12 styczeń 2021 12:24
Klub Złotej Rybki. Należeli do niego uratowani z wody piloci.
Aby dostać się do tego grona, trzeba być lotnikiem, przeżyć katastrofę samolotu nad wodą i uratować się dzięki kamizelce lub pontonowi. Potem można dumnie nosić odznaką ekskluzywnego Goldfish Club, przedstawiającą złotą rybkę nad niebieskimi falami. Klub powstał w czasie II wojny światowej, a jednymi z jego pierwszych członków byli Polacy…
Dział:
Historia lotnictwa
wtorek, 12 styczeń 2021 11:29
Spitfire BM597, który będzie latał w tym roku nad Polską, zyskuje nowe malowanie.
Spitfire BM597 podlega właśnie malowaniu w firmie Vintage Fabrics at Audley end Airfield z Wielkiej Brytanii. Jest to drugi z samolotów, które być może w tym roku zobaczymy na polskim niebie.
Dział:
Historia lotnictwa
Etykiety
niedziela, 10 styczeń 2021 13:28
Zmarła ostatnia żyjąca brytyjska lotniczka z czasów IIWŚ. Miała 103 lata.
Eleanor Wadsworth z Wielkiej Brytanii była jedną ze 166 kobiet, która pracowała dla zakładów gdzie produkowano samoloty Spitfire.
Dział:
Historia lotnictwa
czwartek, 07 styczeń 2021 17:06
Nie żyje pułkownik pilot doc. dr hab. Bronisław Galoch.
3 stycznia zmarł nagle zasłużony pilot, dowódca, nauczyciel wojskowy, absolwent Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, współtwórca i kierownik Katedry Taktyki, Członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, samorządowiec pułkownik pilot doc. dr hab. Bronisława Galoch.
Dział:
Historia lotnictwa
czwartek, 31 grudzień 2020 10:59
Jedna z wycofanych Iskier trafi do Otwocka jako pomnik ku czci pilotów poległych w katastrofie z 1998 roku.
Jarosław Margielski, prezydent miasta Otwocka, poinfomował na swoim profilu facebook: "Otrzymaliśmy wspaniałą informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o "nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego Skarbu Państwa będącego we władaniu jednostek organizacyjnych podległych Panu Mariuszowi Błaszczakowi - Ministrowi Obrony Narodowej (…)", co oznacza, że egzemplarz niedawno wycofanych z użytkowania samolotów szkoleniowych TS-11 Iskra,…
Dział:
Historia lotnictwa
Etykiety
środa, 23 grudzień 2020 11:29
Kolekcja Muzeum Lotnictwa Polskiego wzbogaciła się o nowe eksponaty.
W ramach programu „Rozbudowa zbiorów muzealnych” Muzeum Lotnictwa Polskiego zakupiło cenną kolekcję pamiątek po wybitnych lotnikach II Rzeczypospolitej i Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Pozyskane artefakty pozwolą wzbogacić zasób o eksponaty związane ze służbą kapitana obserwatora Wacława Włosińskiego oraz sierżanta Mariana Jana Skubiszewskiego. Zakup kolekcji był możliwy dzięki dofinasowaniu ze…
Dział:
Historia lotnictwa
Etykiety
piątek, 18 grudzień 2020 13:18
Unikatowy album w kolekcji Muzeum Sił Powietrznych.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie otrzymało w ostatnim czasie wyjątkowy prezent świąteczny. Album historycznych zdjęć i dokumenty z okresu powstania lotniskowego kompleksu wojskowego w Dęblinie, przekazał do muzealnego archiwum mieszkaniec podkarpackiego Leżajska, Pan Stanisław Chmura.
Dział:
Historia lotnictwa
Więcej...
czwartek, 17 grudzień 2020 18:27
Kolejne prace przy myśliwcu MiG-19PM zakończone.
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie dobiegł końca drugi etap prac konserwatorskich przy historycznym samolocie myśliwskim MiG-19 PM. Do połowy grudnia zespół doświadczanych renowatorów zdemontował najważniejsze elementy samolotu oraz wykonał kompleksowy remont podwozia samolotu realizując tym samym zakres prac zaplanowany na 2020 rok. Sam projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu Ministra…
Dział:
Historia lotnictwa
Etykiety
czwartek, 17 grudzień 2020 18:05
Samotna ściana dawnego hangaru nr 5 lotniska Rakowice-Czyżyny uratowana.
Sto lat to w dziejach cywilizacji ledwie chwila, dla polskiego lotnictwa jednak to prawie cała jego historia. Samotna ściana dawnego hangaru nr 5 lotniska Rakowice-Czyżyny to jedna z najstarszych pamiątek architektury lotniczej w Polsce. Tę malowniczą ruinę, kojarzącą się wielu z dziełami starożytnej architektury, właśnie udało się zabezpieczyć z pomocą…
Dział:
Historia lotnictwa
Etykiety
poniedziałek, 14 grudzień 2020 17:54
Kończy się modernizacja ekspozycji plenerowej w Muzeum Sił Powietrznych.
Prace związane z realizacją inwestycji polegającej na modernizacji wystawy plenerowej dobiegają końca. Wiosną zrealizowany został już pierwszy etap związany z przyjęciem do kolekcji nowych statków powietrznych.
Dział:
Historia lotnictwa
czwartek, 10 grudzień 2020 11:36
Hurricane i Spitfire będą latać po Polsce w 2021 roku aby uczcić polskich lotników.
Jak informuje organizacja Laguna's Spitfire Legacy, brytyjskie samoloty z czasów IIWŚ upamiętnią latem 2021 roku historię udziału polskich żołnierzy, w tym pilotów, u boku wojsk alianckich. W ten sposób zostanie oddana cześć min. 18.000 dzielnym pilotom i załogom naziemnym Polskich Sił Powietrznych w latach IIWŚ.
Dział:
Historia lotnictwa
Etykiety
Kalendarium Wikipedii
Dzisiaj jest: 22 Stycznia 2021 | Wydarzyło się: 1925 – Warszawska Rada Miejska podjęła decyzję o wykupieniu min majątków w Okęciu pod budowę lotniska. 1973 - 176 osób zginęło w katastrofie jordańskiego Boeinga 707 w mieście Kano w Nigerii. 1998 – Izraelska rakieta nośna Shavit-1, mająca wynieść na orbitę satelitę szpiegowskiego, eksplodowała krótko po stracie i wpadła do Morza Śródziemnego. 1968 – NASA wystrzeliła bezzałogowy statek kosmiczny Apollo 5. 1889 – Urodził się Henry Folland, brytyjski konstruktor i przedsiębiorca lotniczy (zm. 1954). 1892 – Urodził się Marcel Dassault, francuski konstruktor lotniczy (zm. 1986). 1916 - Urodził się Ludwik Krempa, polski pułkownik pilot. 1922 - Zmarła Elsa Andersson, szwedzka pilotka, spadochroniarka (ur. 1897).