Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 09 grudzień 2019 19:07

Lot pożegnalny generała brygady pilota doktora Mirosława Jemielniaka, byłego dowódcy 3. SLTr.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Lot pożegnalny generała brygady pilota doktora Mirosława Jemielniaka, byłego dowódcy 3. SLTr. Foto: 8.BLTr / 3.SLTr
W 8. Bazie Lotnictwa Transportowego odbył się lot pożegnalny generała brygady pilota doktora Mirosława Jemielniaka, byłego dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

W uroczystej zbiórce z okazji odbycia lotu pożegnalnego uczestniczyli przełożeni, personel lotniczy, pododdziały 8. Bazy Lotnictwa Transportowego (8. BLTr) oraz rodzina i grono przyjaciół generała Jemielniaka. Po złożeniu meldunku przez generała brygady Mirosława Jemielniaka generałowi dywizji Tadeuszowi Mikutelowi o gotowość do wykonania pożegnalnego lotu w lotnictwie wojskowym, wraz z załogą udał się do samolotu. Po wylądowaniu i opuszczeniu samolotu nastąpiło symboliczne pożegnanie z samolotem poprzez położenie dłoni na kadłubie samolotu. Po zakończeniu lotu generał brygady Mirosław Jemielniak złożył meldunek o wykonaniu pożegnalnego lotu. Następnie dokonane zostały wpisy w Osobistym Dzienniku Lotów oraz Księdze Pamiątkowej 8. BLTr. Po wpisach głos zabrali przełożeni i koledzy podkreślając wkład gen. bryg. pil. dr Mirosława Jemielniaka w rozwój Polskich Sił Powietrznych. Gen. bryg. Mirosław Jemielniak w okolicznościowym przemówieniu podziękował kadrze Sił Powietrznych za trzydzieści sześć lat współpracy, bezpieczne zabezpieczenie czterech tysięcy godzin lotów, które spędził w powietrzu na wielu typach statków powietrznych.

Generał brygady pilot dr Mirosław Jemielniak był m.in. dowódcą 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz Inspektrem Sił Powietrznych. W powietrzu na wszystkich statkach powietrznych spędził około 4000 godzin. Jest licencjonowanym pilotem cywilnym z uprawnieniami instruktora szkolenia praktycznego.  Posiada tytuł doktora nauk technicznych, klasę mistrzowską pilota wojskowego z zielonym wieńcem (nadawaną za działania w strefie wojny), a ponadto jest pilotem doświadczalnym pierwszej klasy. Pilotował takie statki powietrzne jak: Zlin-42M, Zlin 142, C -150 M , Diamond DA20 ,TS-11 Iskra, SB-Lim2, Lim-5, Lim-6 bis, An-2, An-28, M-28 Bryza, M-28 Skytruck oraz CASA C-295M.

Tekst: kpt. M.Nojek
Zdjęcia: kpt. M.Nojek/kpt. T.Drąg
Czytany 5118 razy

Artykuły powiązane