Wydrukuj tę stronę
piątek, 06 marzec 2020 18:42

Generał pilot Mirosław Hermaszewski odbył podróż sentymentalną śladami swojego pierwszego lotu nawigacyjnego.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Gen. pil. Mirosław Hermaszewski i pil. Tomasz Stępniewski. Gen. pil. Mirosław Hermaszewski i pil. Tomasz Stępniewski. Foto: Waldemar Wingralek

Pilot Tomasz Stępniewski miał okazję pilotować samolot, w którym na drugim fotelu zasiadł generał pilot Mirosław Hermaszewski. Był to lot, który odbywał się po trasie pierwszego lotu nawigacyjnego, którą generał wykonywał jeszcze jako uczeń pilot w 1961 roku podczas szkolenia samolotowego w Lisich Kątach.

Jak opowiada Tomasz Stępniewski, generał Hermaszewski przypomniał, że lot ten wykonywał na samolocie CSS-13 zwanym Papajem, gdzie za intercom służył "taki długi lejek do którego instruktor i uczeń się wzajemnie wydzierali". Tomasz Stępniewski tak wspomina lot i samego pilota-kosmonautę: - "Wspaniały człowiek, pełen skromności i miłości do lotnictwa każdego rodzaju. Człowiek, którego na równi cieszył sam sentymentalny dla niego lot, jak i konieczność walki z pomocą nagrzewnicy, gdy po chłodnej nocy silnik nie bardzo chciał zagadać (co widać na zdjęciach). Do tego jest niewyczerpanym źródłem anegdot lotniczych, również tych samokrytycznych, co zawsze jest bardzo cenne."

mirosław hermaszewski lot nawigacyjny grudziądz

mirosław hermaszewski lot nawigacyjny grudziądz

Generał Mirosław Hermaszewski zaszczycił swą obecnością galę 100-lecia Lotnictwa Polskiego organizowaną przez Lotniczy Grudziądz we współpracy z Aeroklubem Nadwiślańskim - Lisie Kąty. W ramach 100-lecia lotnictwa polskiego a zarazem lotnictwa grudziądzkiego powstał album "Lotniczy Grudziądz" wydana przez fundację o tej samej nazwie, w którym znalazła się mapka z odtworzoną trasą pierwszego lotu nawigacyjnego gen. Hermaszewskiego.

"Generał dał się namówić la lot widokowy rano, w dniu uroczystej gali" - mówi Tomasz Stępniewski - "Potem wpadliśmy na pomysł aby lot ten odbyć właśnie szlakiem pierwszego lotu nawigacyjnego Pana generała. Można powiedzieć, że mapka umieszczona w albumie przyczyniła się do tego właśnie lotu".

Foto: Waldemar Wingralek , Tomasz Stępniewski, Album "Lotniczy Grudziądz" (mapka)
Źródło informacji: Tomasz Stępniewski, Aeroklub Nadwiślański, Lotniczy Grudziądz, Aviation24.pl

Czytany 3851 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 marzec 2020 19:28

Artykuły powiązane