Wydrukuj tę stronę
środa, 25 marzec 2020 05:02

Pilot samolotu pasażerskiego i youtuber. Takiego połączenia w Polsce jeszcze nie było!

Napisane przez Wydawnictwo SQN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Od 25 marca "Turbulencja" w księgarniach oraz e-book na SQNStore.pl. Od 25 marca "Turbulencja" w księgarniach oraz e-book na SQNStore.pl. Źródło: Wydawnictwo SQN

W wieku 37 lat usiadł za sterami samolotu pasażerskiego i tym samym całkowicie spełnił swoje marzenie o lataniu. Po kilku latach sięgnął po kamerę, by opowiadać o najciekawszych elementach lotnictwa i pokazać to, czego zwykły podróżnik nie zobaczy. Oto Dariusz Kulik, pilot samolotu pasażerskiego i autor kanału „Turbulencja” w jednym. Na YouTubie pokochało go ponad 178 000 osób.

Jego książka ukaże się nakładem Wydawnictwa SQN już 25 marca 2020 roku. Samolotami interesował się od zawsze, przeczytał o nich wszystkie dostępne książki w bibliotece i wiedział dużo o konstrukcji szybowców. Marzenia o lataniu zeszły na drugi plan, gdy przyszło mu zmierzyć się z codziennością. Nim Dariusz Kulik oficjalnie został pilotem samolotów pasażerskich, odbył obowiązkową służbę wojskową, fascynował się komputerami, pracował jako automatyk i informatyk, a w międzyczasie nagrywał również filmy na weselach.

Pasja jednak zwyciężyła

W książce Dariusz Kulik opowiada o absolutnie wszystkim, co związane jest z lotnictwem, a więc o symulatorach, odprawie i obsłudze naziemnej lotniska. Opisuje szereg czynności wykonywanych po wylądowaniu samolotu, gdy do kolejnego startu pozostało niewiele czasu. W bardzo lekki sposób tłumaczy te kwestie, które wydają się najbardziej skomplikowane. Najważniejsze: odpowiada na mnóstwo pytań, obalając przy tym wiele powszechnie znanych mitów.

Ale „Turbulencja” to nie tylko kompendium wiedzy o samolotach pasażerskich i wszystkim, co składa się na bezpieczną, udaną podróż. To także spojrzenie w przyszłość na rozwój lotnictwa. Czy autopiloty wkrótce zastąpią ludzi? Czy licencję będzie można zdobyć ot tak? Z kolei czytelnikom spragnionym ciekawostek i spojrzenia na lotnictwo od kulis Dariusz Kulik przedstawia zaskakujące fakty i dane, a także snuje zadziwiające opowieści. Ile kosztuje wyszkolenie pilota? Ilu pasażerów rocznie przyjmuje lotnisko London-Gatwick, a ile Warszawa Okęcie? Dlaczego japońscy piloci latają w rękawiczkach?
Czy pilot w czasie lotu może uciąć sobie drzemkę?

Tym, którzy marzą o karierze pilota samolotów pasażerskich, pilot doradzi, od czego najlepiej zacząć.

Na kartach książki przybliża swoją historię, która na pewno zainspiruje wielu czytelników do działania. Oprócz tego „Turbulencja” wyróżnia się ciekawym spojrzeniem na zawód pilota w naszych, polskich realiach.

Relacje prosto z lotniska, wycieczka do kokpitu, start, lot, lądowanie – to tylko początek tego, co znajdą Państwo na kartach „Turbulencji”! Dariusz Kulik zabiera czytelników w najciekawszą podróż!

Fragment książki: Kiedyś z okien automatyki w Cukrowni Baborów obserwowałem smugi za samolotami przelatującymi daleko na horyzoncie. Gdyby ktoś powiedział mi wtedy, że kiedyś w nich zasiądę jako pilot, pewnie nie uwierzyłbym mu i nazwałbym go fantastą. A jednak po ponad 10 latach tak się stało.
Gdyby ktoś w listopadzie 2017 roku powiedział mi, człowiekowi bez konta na Facebooku, że za dwa miesiące będę miał kanał na YouTubie, profil na fejsie i będę wysyłał zdjęcia na Instagrama, powiedziałbym mu, że jest nienormalny. A jednak po niecałych dwóch miesiącach tak się stało…

Dariusz Kulik (ur. w 1970 roku w Głubczycach) – pilot samolotów pasażerskich i instruktor szybowcowy. Latał na Boeingu B737 i Jetstreamie 32, a obecnie pilotuje Airbusa A320 na terenie Europy, Azji i Ameryki Południowej. Z wykształcenia elektroenergetyk. Wcześniej zajmował się informatyką i filmowaniem na weselach. Pilotem samolotów pasażerskich został w wieku 37 lat. Od lutego 2018 roku w serwisie YouTube prowadzi kanał „Turbulencja”, który w ciągu dwóch lat zebrał ponad 178 000 subskrypcji. W filmach kapitan opowiada o pracy pilota, o swoich początkach w tym zawodzie,
porusza różne zagadnienia związane z lotnictwem oraz opisuje najciekawsze odwiedzone przez siebie miejsca.

Zachęcamy do obejrzenia filmów Dariusza Kulika na kanale: Turbulencja na YouTube

Patronem medialnym książki jest min. Aviation24.pl

Książkę "Turbulencja" można zakupić na: www.idz.do/turbulencja-no-to-lecimy
Od 25 marca, dostępna będzie również jako e-book do zakupienia w SQNStore.pl

Czytany 1123 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 24 marzec 2020 18:42

Artykuły powiązane