Wydrukuj tę stronę
piątek, 03 kwiecień 2020 17:41

Śmigłowiec CH-47F Chinook dla Królewskich Sił Powietrznych Holandii.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Śmigłowiec CH-47F Chinook Śmigłowiec CH-47F Chinook Foto: Boeing

Boeing przekazał pierwszy egzemplarz CH-47F Chinook ze zmodernizowanym kokpitem Królewskim Siłom Powietrznym Holandii, kontynuując serię terminowych dostaw. Holendrzy będą dysponować flotą dwudziestu śmigłowców CH-47F w najnowszej konfiguracji.

„Przedstawiciele RNLAF dali nam jasno do zrozumienia, że potrzebują zaawansowanych, sprawdzonych zdolności CH-47F” – powiedział Andy Builta, wiceprezes Boeing Cargo & Utility Helicopters i kierownik programu H-47. „Chcę podziękować naszemu fenomenalnemu zespołowi, który ciężko pracował, aby bezpiecznie dostarczyć maszynę w tej trudnej sytuacji. To przypomnienie dla nas wszystkich, jak ważny dla klientów jest Chinook.”

Flota dwudziestu śmigłowców CH-47F będzie wyposażona w te same najnowocześniejsze technologie co maszyny używane przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych: cyfrowy system kontroli lotu, w pełni zintegrowany cyfrowy kokpit Common Avionics Architecture System (CAAS) oraz zaawansowane zdolności obsługi ładunków. Wspólna konfiguracja spowoduje obniżenie kosztów całego cyklu życia śmigłowca.

Obecnie w użytkowaniu RNLAF są dwa typy maszyn: Chinook typu F z zaawansowanym systemem zarządzania kokpitem (ACMS) oraz CH-47D.

„Ścisła współpraca z armią USA i zespołami Boeinga była czystą przyjemnością” – powiedział płk Koen van Gogh z holenderskiej agencji uzbrojenia Defensie Materieel Organisatie (DMO). „Śmigłowiec Chinook stanowi istotny atut dla naszych działań, a jego terminowa dostawa z pewnością wspiera nasze planowanie operacyjne. Wyrażam uznanie dla pracowników Boeinga za ich nieustające wysiłki w tych niespokojnych czasach, a także dla urzędników armii amerykańskiej, którzy pomogli nam przejść przez ten proces.”

Dostawy dla RNLAF mają zakończyć się w 2021 roku. Śmigłowce CH-47 Chinook są obecnie w służbie 20 krajów, w tym ośmiu państw członkowskich NATO oraz w Siłach Lądowych i Siłach Specjalnych Stanów Zjednoczonych.

Boeing jest największą na świecie firmą lotniczą i wiodącym dostawcą samolotów pasażerskich, systemów obronnych, kosmicznych i bezpieczeństwa oraz globalnych usług dla lotnictwa. Jako czołowy eksporter w USA firma obsługuje klientów komercyjnych i rządowych w ponad 150 krajach. Boeing zatrudnia ponad 160 000 osób na całym świecie, czerpiąc jednocześnie z talentów współpracujących w ramach globalnej sieci dostawców. Bazując na swoim dziedzictwie i wiodącej pozycji w branży lotniczej, Boeing przewodzi w dziedzinie technologii i innowacji, dzięki czemu odpowiada na potrzeby swoich klientów, inwestuje w swoich pracowników i wspiera rozwój technologii przyszłości.

Źródło informacji: Boeing

Czytany 1175 razy

Artykuły powiązane