Wydrukuj tę stronę
wtorek, 01 wrzesień 2020 17:16

Międzynarodowy Dzień Służby Informacji Powietrznej.

Napisane przez PAŻP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Międzynarodowy Dzień Służby Informacji Powietrznej. Foto: Pixabay.com / Pixabay License

1 września to święto FIS – Międzynarodowy Dzień Służby Informacji Powietrznej. Każdego dnia informatorzy FIS Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej utrzymują łączność z załogami statków powietrznych operujących w polskiej przestrzeni niekontrolowanej, stojąc na straży bezpieczeństwa nawet dwóch tysięcy lotów VFR.

Ich codzienna praca stanowi nieocenioną pomoc dla pilotów General Aviation. To także Nim rynek lotnictwa ogólnego może się w Polsce tak sprawnie rozwijać.

Służba Informacji Powietrznej PAŻP nie przestaje ewoluować. Rosnące natężenie ruchu lotniczego i zwiększająca się liczba transmisji radiowych powodują, że niekontrolowana przestrzeń powietrzna jest także modernizowana i dostosowywana do bieżących potrzeb, czego elementem jest stopniowa implementacja nowego podziału sektorowego FIS.

W roku 2019 informatorzy FIS PAŻP obsłużyli około 260 000 lotów. Warto zauważyć, że lotnictwo General Aviation odnotowuje systematyczny wzrost z roku na rok o około 10-12% operacji. Także teraz, pomimo trudnego i wymagającego okresu dla całej branży lotniczej, lotnictwo ogólne wciąż jest bardzo aktywne. Dowodem na to może być lipiec 2020 roku, który okazał się najbardziej lotnym miesiącem w historii General Aviation.

Źródło informacji: PAŻP

Czytany 736 razy

Artykuły powiązane