Wydrukuj tę stronę
piątek, 22 maj 2020 18:24

Muzeum Lotnictwa Polskiego ma nowy eksponat – policyjny śmigłowiec PZL Kania.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Policyjna PZL Kania w Muzeum Lotnictwa Polskiego Policyjna PZL Kania w Muzeum Lotnictwa Polskiego Foto: Muzeum Lotnictwa Polskiego

21 maja 2020 r. Muzeum Lotnictwa Polskiego wzbogaciło się o nowy eksponat – śmigłowiec PZL Kania, przekazany przez Biuro Logistyki Komendy Głównej Policji. Śmigłowiec ten posiada numer seryjny  900301, rej. SN-51XP i przez wiele lat był użytkowany przez Sekcję Lotnictwa Policyjnego Krakowie, mającą swoją siedzibę na terenie Muzeum.

Protokół przekazania podpisali naczelnik sztabu Policji KWP w Krakowie mł. insp. Mariusz Mazurek, kierownik Sekcji Lotnictwa Policji Sztabu Policji KWP w Krakowie, podinsp. pil. Łukasz Kochan, szef techniczny Sekcji Lotnictwa Policji Sztabu Policji KWP asp. szt. Paweł Stoczek i dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan.

PZL Kania to opracowana pod koniec lat 70. głęboka modernizacja śmigłowca Mi-2, napędzana amerykańskimi silnikami i wyposażona w amerykańską awionikę, przeznaczona pierwotnie na eksport do krajów zachodnich. Śmigłowce te były użytkowane w Polsce przez lotnictwo Policji i nadal są użytkowane przez lotnictwo Straży Granicznej. Sekcja Lotnictwa Policji w Krakowie użytkowała śmigłowce PZL Kania – najpierw jeden, później dwa egzemplarze – w latach 1996 – 2014. Egzemplarz muzealny przed przybyciem do Krakowa był eksploatowany przez Sekcję Lotnictwa Policji KWP w Poznaniu.

Źródło informacji: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Czytany 1280 razy

Artykuły powiązane