środa, 07 październik 2020 13:08

Nasz subiektywny ranking najbrzydszych samolotów jakie kiedykolwiek widzieliśmy.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Siebel Si-201 - kredens wśród samolotów. Siebel Si-201 - kredens wśród samolotów. Foto: Wikimedia.com

Brzydka może być pogoda, brzydki może być oddech, brzydkich kobiet nie ma, tylko wina czasem brak (żeby nie wyjść na męskiego szowinistę - dotyczy to też facetów). Czy słowo "brzydki" może się też odnieść do samolotów, skoro mają bardziej służyć do latania niż do oglądania?

Oczywiście, że tak, szczególnie dla nas spotterów, którzy się nimi zachwycamy i rejestrujemy je na wszelkiej maści nośnikach po to, żeby umieścić je na tapecie komputera, albo oprawić i postawić w ramce na biurku (zamiast rodzinnego zdjęcia z żoną i dzieckiem). Idąc tym tropem postanowiliśmy stworzyć ranking dziesięciu najbrzydszych samolotów ostatnich 100 lat, czyli takich, które do umieszczenia w ramce kompletnie się nie nadają. Nie będziemy ich dzielił na śmigłowe czy odrzutowe, bo w obu typach znajdą się brzydactwa jakich mało.

Na miejscu 10-tym Fairchild A-10/OA-10 Thunderbolt II. Ten amerykański samolot bliskiego wsparcia sił lądowych jest tak brzydki, że aż piękny. Całą jego "urodę" psują turbowentylatorowe silniki umieszczone tuż przed tylnym usterzeniem (jedynie piękny jest ich dźwięk przypominający przelatujący samolot pasażerski typu Airbus albo Boeing), przednia goleń ustawiona niesymetrycznie do osi kadłuba i to przeraźliwie wielkie siedmiolufowe "działo" systemu Gatlinga GAU-8/A Avenger strzelające z szybkością 4200 pocisków na minutę (70 pocisków/sek !) umieszczone na przedzie kadłuba. Był taki film z serii o agencie 007 - zatytułowany "Zabójczy widok". Można powiedzieć, że w przypadku tej maszyny jej widok jest zabójczy, dosłownie i w przenośni.

Na miejscu 9-tym Airbus A300-600ST Beluga. Wieloryb wśród samolotów transportowych mierzący 56 metrów długości jest niesiony jedynie przez dwa silniki General Electric. Jego nośność obliczona na 47 ton, pokazuje, że samolot został zaprojektowany do transportu dużych ale nie zbyt ciężkich ładunków. Posiada idealną przestrzeń do transportu kadłubów samolotów w fazie produkcyjnej. Załadunek tego pokracznego kolosa jest możliwy przez opuszczenie kokpitu i umieszczenie nad nim 17-metrowej otwieranej pokrywy.

Na miejscu 8-ym Grumman A-6 Intruder. Amerykański pokładowy samolot szturmowy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych o twarzy niewinnego wróbelka z przerośniętymi gruczołami ślinowymi. Mamy oczywiście na myśli sporej wielkości wloty silników umieszczonych tuż pod dwuosobowym kokpitem, który z kolei swoim wyglądem też nie zachwyca. Patrząc od przodu samolot ten wygląda naprawdę komicznie. Ze względu na "tępy" dziób oraz długą i smukłą część ogonową, Intrudery zyskały kilka przezwisk poczynając od Double Ugly (podwójnie brzydki), The Mighty Alpha Six (wszechmogąca A szóstka), Iron Tadpole (żelazna kijanka), oraz Drumstick (pałeczka od perkusji) lub Pregnant Guppy (ciężarny gupik). Na jego obronę jednak należy zaznaczyć, że jego zasięg i udźwig uzbrojenia w połączeniu ze zdolnością do lotów w każdych warunkach atmosferycznych stanowiły ich największą zaletę. Samoloty te najbardziej zasłużyły się w działaniach w Wietnamie oraz Zatoce Perskiej podczas operacji "Pustynna Burza". Miały też swoją filmową karierę. Min. w komedii "Hot shots" wystąpił jako niezidentyfikowana maszyna - nie inaczej :).

Na miejscu 7-ym Gee Bee. Samolot z przełomu lat 20-tych i 30-tych nazwalibyśmy raczej silnikiem z dołączonymi skrzydłami. Jak na jednoosobową maszynę ciężko w niej znaleźć pilota. Jego kabina jest umieszczona tuż przed sterem kierunku … jeżeli oczywiście można to nazwać sterem. Samolot ten był przeznaczony do bicia rekordów prędkości. Jeden z nich został pobity przez Jimmy Doolittle'go w 1932 roku. Wyniósł on 476 km/h. Maszyna ta oprócz, że pokraczna była również niebezpieczna. W 1933 roku podczas jednego z wyścigów samolot rozbił się grzebiąc w swoim wraku pilota Russella Boardmana.

Na miejscu 6-tym Fairey Gannet. Ten niezwykle "przeuroczy" brytyjski pokładowy turbośmigłowy samolot patrolowy do zwalczania okrętów podwodnych i wczesnego ostrzegania posiadał napęd realizowany za pomocą dwóch przeciwbieżnych śmigieł. Mimo kompletnie beznadziejnego wyglądu i trzech kabin umieszczonych jedna za drugą, samolot ten posiadał dobre właściwości lotne. Niestety nie posiadał stałego uzbrojenia, ale to nie było jego przeznaczeniem, ponieważ od grudnia 1958 marynarka brytyjska zaczęła go używać jako samolot wczesnego ostrzegania AEW.3. Była to najlepsza i najbardziej przydatna wersja tej maszyny w służbie dla marynarki. Osobiście jego wygląd przypomina nam kubańskie cygaro z wentylatorem do zwiększenia mocy "zaciągania się" (dla wtajemniczonych - cygarem się jednak nie "zaciągamy").

Na miejscu 5-tym Beriev Bartini VVA 14. Jest to maszyna zbudowana w Związku Radzieckim w latach 70-tych. Była przeznaczona do pionowego startu z wody, dalekiego zasięgu, wysokiego pułapu i lotów z dużą prędkością. Maszyna ta wykorzystując efekt oddziaływania ziemi miała też latać tuż nad powierzchnią wody. Na czym polega jego brzydota? Otóż na ogromnych „pontonach” umieszczonych po dwóch stronach kadłuba i kabinie wyglądającej z boku jak głowa żółwia. Dwa silniki  D-30M o ciągu 6800kg każdy umieszczone tuż nad centralną częścią kadłub,a prawie między statecznikami pionowymi, potęgowały ogrom udziwnień w tym samolocie.

Na miejscu 4-tym Siebel Si-201. Ten niemiecki obserwacyjny samolot z końca lat 30-tych został wyprodukowany tylko w ilości 2 egzemplarzy. Nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Górnopłat z silnikiem umieszczonym w środkowej części kadłuba ze śmigłem pchającym był dosyć dziwną konstrukcją. Opływowością kadłuba nie grzeszył. Patrząc na niego można wywnioskować, że ktoś pomylił kredensy naszych babci z kabiną pilota. Nie dajmy się jednak zwieźć temu arcyzabawnemu wyglądowi. Ta oszklona konstrukcja miała na celu zapewnienie doskonałej widoczności załodze samolotu, stąd też pewnie niska prędkość poniżej 180km/h jaką jedynie był w stanie on osiągnąć (coś jak ciągniki siodłowe przystosowane do ścigania się po torach wyścigowych).

siebel

Na miejscu 3 ląduje, a raczej spada, Caproni Ca-60. Był to włoski samolot pasażerski, zbudowany w celu obsługi połączeń transatlantyckich ze 100 osobami na pokładzie. Został skonstruowany w 1921 roku. Rozumiemy, że początku XX wieku to był czas pionierskich konstrukcji lotniczych, ale to co powstało w głowach konstruktorów tego samolotu przeszło nasze najśmielsze wyobrażenie. Potrójny trzypłatowiec napędzany ośmioma silnikami miał powierzchnię nośną 2 razy większą niż B-52. Jego jedyny oblot zakończył się wypadkiem i śmiercią dwóch pilotów oblatywaczy. Cała uroda tego potwora kończy się na misterności połączeń i wzmocnień zastosowanych w układzie trójpłata. Patrząc obojętnie z której strony na "przodka A380" można odnieść wrażenie, że właściciel firmy budowlanej nie miał co zrobić z masą rusztowań i zbudował z nich maszynę swoich marzeń.

Na miejscu 2 ląduje Stipa Caproni. To bardzo "zgrabny" eksperymentalny włoski samolot zaprojektowany w 1932 przez Luigi Stipa. Był tak przemyślaną konstrukcją, że kabina pilota przykleiła się do ogromnej beczki po winie z zamontowanym w środku silnikiem i dwułopatowym śmigłem. Można powiedzieć, że było to kolejne rozwiązanie wprowadzające do stosowania w konstrukcjach lotniczych przepływowych silników odrzutowych. Pokracznego wyglądu tego samolotu jednak nie zrekompensowały osiągi. Maszyna okazała się ociężała i powolna by osiągając jedynie prędkość 130km/h. Umieszczenie silnika w beczkowatej obudowie przyczyniło się głównie to zmniejszenia hałasu emitowanego na zewnątrz. Pod koniec XX wieku w Australii zbudowano latającą replikę tego brzydactwa. Medal za odwagę...

I wreszcie miejsce 1-sze! Zajął go przepaskudny, przedziwny i całkowicie pozbawiony "polotu" Lippisch P13.A. Miał to być myśliwiec odrzutowy, napędzany pyłem węglowym, skonstruowany przez znanego niemieckiego inżyniera Alexandra Lippischa w latach 40-tych. Samolot według założeń miał przelecieć 45 minut na 800 kg węgla ze zmienną prędkością w okolicach 1000km/h. Zastanawia nas gdzie miałby przenosić ten pył węglowy i na myśl przychodzi nam jedynie rozwiązanie z lokomotyw parowych z wagonem na węgiel. Jego UFO-waty wygląd z kabiną umieszczoną w stateczniku pionowym czyni go kontrowersyjną konstrukcją XX-wieku i stawia na czele samolotów, których wygląd powoduje uśmiech na twarzy - od ucha do ucha.

Mamy wrażenie, że Henryk Jerzy Chmielewski wykorzystał jego wygląd w jednej z części "Tytusa, Romka i Atomka" jako aparat fotograficzny przystosowany do lotów załogowych ;-).

Tytus, Romek i Atomek

Źródło grafiki: esensja.pl / Ilustracja autorstwa Jerzy Chmielewski

Źródło informacji: MB Aviation24.pl , Youtube.com, Wikipedia.com, Wikimedia.com, Esensja.pl, Greyfalcon.us

Czytany 948 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 październik 2020 13:55

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Paź 09, 2020
Już wkrótce pierwsi komercyjni pasażerowie mogą podróżować z naddźwiękową prędkością. Zbudowany właśnie odrzutowiec poleci po raz pierwszy ...
Paź 07, 2020
Brzydka może być pogoda, brzydki może być oddech, brzydkich kobiet nie ma, tylko wina czasem brak (żeby nie wyjść na męskiego szowinistę - dotyczy to ...
Paź 01, 2020
Czy to sen czy jawa? Tym pytaniem można by w zasadzie rozpocząć ten nietypowy przegląd modelarskich konstrukcji lotniczych. Jednak po bliższym ...
Cze 25, 2020
W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie katastrofy lotu PIA PK8303 w Karaczi, w którym uczestniczyło 99 osób, w tym 8 członków załogi, ...
Cze 24, 2020
Należąca do sił Włoskich Sił Powietrznych (AMI) baza w Aviano była świadkiem historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy wykonano w niej tzw. marsz ...
Cze 22, 2020
Wczoraj doszło do kolejnej interwencji funkcjonariuszy Grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie na pokładzie ...
Cze 20, 2020
Dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-2 Spirit z 509. Skrzydła Bombowego USAF, spotkały się 18 czerwca za kołem podbiegunowym z norweskimi ...
Cze 18, 2020
Amerykański Bell jest gotowy, aby dostarczyć Polsce nowoczesne rozwiązania śmigłowcowe dostosowane do Kruka, Perkoza i Kondora, uwzględniając ...

Najczęściej czytane

Paź 18, 2020
Od roku w pracowni aerografu Przemysława Drozda powstaje model TS-11 Biało-czerwonej Iskry nr 5. Jedyny taki istniejący model w imponującej skali 1:7 ...
Paź 15, 2020
Rodzice siedmioletniego Polaka, który zginął w katastrofie lotniczej w 2018 r., wytoczyli proces przeciwko Irish Parachute Club i właścicielom ...
Paź 13, 2020
Krzysztof z Zebrzydowic ma 50 lat. Lubi kontakt z przyrodą, zapach traw i powiew wiatru. Od zawsze chciał być pilotem i powtarza, że „Wiatr to jego ...
Paź 12, 2020
Jak informuje pilot Kamil Skorupski, ten można powiedzieć, szalony pomysł powstał prawie dwa lata temu. Jego pomysłodawcami są Paweł Jakubowski i ...
Paź 11, 2020
W dniu wczorajszym dwa samoloty, w tym jeden ultralekki Alpi Pioneer 300 i turystyczny Robin DR.400/140 Major zderzyły się w powietrzu na terenie ...
Paź 09, 2020
Dzisiaj portal Echodnia.eu pisze o przebiegu prac na radomskim lotnisku. - "Bez najmniejszych opóźnień trwa budowa Portu Lotniczego Warszawa – Radom ...
Cze 01, 2020
Agenci celni Hong Kongu odkryli 217 kilogramów kokainy ukrytej w silniku odrzutowym. To prawdopodobnie pierwszy w historii przemyt narkotyków, gdzie ...
Maj 30, 2020
Amerykańskie Siły Marynarki Wojennej na rejon Europy i Afryki poinformowały, że 26 maja dwa samoloty Su-35 należące do sił powietrznych Federacji ...
Maj 29, 2020
Jak podkreśla Dowódca 2 SLT gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, realizowana przez Amerykanów operacja Bomber Task Force to obejmująca bardzo długi ...
Maj 18, 2020
W dniu wczorajszym krótko po starcie z lotniska Kamloops samolot Canadair Tutor CT-114, należący do Królewskich Kanadyskich Sił Powietrznych i ...
Maj 22, 2020
W poniedziałek późnym wieczorem podczas podejścia do lądowania, około 7 km od lotniska w Łasku, ktoś próbował oślepić pilota laserem. Na szczęście ...
Maj 15, 2020
Na pokładzie samolotu C-130E Hercules z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego do Polski przyleciał Humber, historyczny pojazd z czasów II wojny ...

Nasze wywiady

Paź 27, 2020
W tym roku minęło 60 lat od wielkiej defilady lotniczej nad polami Grunwaldu. Wciąż żyje kilku pilotów, którzy uczestniczyli w pokazie, który odbył ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Wrz 10, 2020
Na początku września odwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z Panem Dyrektorem Pawłem Pawłowskim. Pan ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w tym roku przypada 100-Lecie Lotnictwa Polskiego oraz 100-Lecie Niepodległości ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga 737-800, który znajduje się w warszawskim AirPoint. Teoretycznie wszystko wygląda ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat swoim tańcem w tunelu aerodynamicznym, popularyzując i zwracając uwagę na nową, ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 23 Listopada 2020    |    Wydarzyło się: 1937 – W górach Piryn w Bułgarii rozbił się należący do PLL LOT samolot Douglas DC-2; zginęło wszystkich 6 osób na pokładzie. 1961 – 54 osoby zginęły w brazylijskim Campinas w katastrofie samolotu de Havilland Comet. 1976 - 50 osób zginęło w katastrofie greckiego samolotu pasażerskiego NAMC YS-11 w mieście Kozani. 1985 – Członkowie organizacji Abu Nidala uprowadzili samolot pasażerski linii lotniczych EgyptAir. Dzień później na lotnisku na Malcie, w wyniku nieudolnej akcji odbicia samolotu przez egipskie jednostki specjalne, zginęło 60 osób. 1996 – Katastrofa lotu Ethiopian Airlines 961: uprowadzony przez trzech kenijskich terrorystów Boeing 767 wodował przymusowo z powodu braku paliwa u wybrzeży Komorów; zginęło 125 osób, uratowano 50. 1923 - Urodził się Zbigniew Neugebauer, polski dziennikarz, pisarz, kapitan, pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie (zm. 2000).

Lotnicza książka

Lis 03, 2020
O polskich pilotach mówiono nieraz, że jak będzie trzeba, polecą nawet na drzwiach od stodoły. I to jest prawda. Ich odwagę oraz determinację ...
Paź 30, 2020
W latach 20. Karolina jako pierwsza Polka samodzielnie siada za sterami Basia, Anna i Jadwiga pilotują najszybsze myśliwce czasów II wojny światowej ...
Paź 25, 2020
Nakładem Kuźnicy Techniki Aeronautycznej i Kompozytowej „Draco” ukazał się album czarno-białej fotografii lotniczej oraz artystycznej autorstwa ...
Mar 17, 2020
"Czy pracę pilota można przedstawić w sposób lekki, zrozumiały i dowcipny? Okazuje się, że TAK. Kapitan Dariusz Kulik robi to z prawdziwym znawstwem, ...
Lut 22, 2020
Nakładem kuźnicy techniki aeronautycznej i kompozytowej „Draco” ukazało się drugie (poprawione i uzupełnione) wydanie książki autorstwa Michała ...
Lut 19, 2020
Nakładem kuźnicy techniki aeronautycznej i kompozytowej „Draco” ukazała się książka autorstwa Michała Imiołka, pt. „W stronę dronów czyli kilka słów ...
Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, może go zaspokoić sięgając po ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i opowiadania przedstawione w niniejszej książce, zostały zapisane przeze mnie już ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe elementy sukcesu w eksploracji kosmosu. Po lądowaniu na Księżycu na wiele lat ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz samych pokazach lotniczych zorganizowanych w ramach Air Show Radom 2018. Ponieważ ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia lotu atlantyckiego Ludwika Idzikowskiego i 30-lecia MiGa-29, Niebo bez Granic ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , W-3W/W-3WA Sokół, Mi-14 i Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, Mi-17, Mi-24 oraz Mi-2. Samoloty ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim Okęciu wylądował nowy nabytek LOT-u Dreamliner B787-9. Przyleciał wprost z Everett, ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś możecie zobaczyć co działo się podczas konferencji prasowej tego oszałamiającego ...
Top