Projekt umożliwia rozpoczęcie współpracy między przemysłem a uczelniami wyższymi w obszarach sztucznej inteligencji, systemów wizyjnych, fuzji sensorycznej oraz uczenia maszynowego.
Celem konkursu firmy Leonardo jest zarówno rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją stosowaną w systemach bezzałogowych, jak i stworzenie warunków, które umożliwią współpracę między dużymi przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi, małym i średnimi firmami oraz startupami.
Ta inicjatywa zakłada współpracę z sześcioma uczelniami: Politechniką w Turynie, Politechniką w Mediolanie, Uniwersytetem Bolońskim, Szkołą św. Anny w Pizie, Uniwersytetem Tor Vergata w Rzymie oraz Uniwersytetem im. Fryderyka II w Neapolu.
Rywalizacja zakończy się w 2022 roku - podczas konkursu doktoranci wspierani przez profesorów oraz ekspertów Leonardo opracują i zaproponują najbardziej innowacyjne rozwiązania dla bezzałogowych systemów dronowych.
Już 18 września 2020 roku zostanie przeprowadzona analiza pierwszych wyników oraz potencjału zaprezentowanych projektów. Leonardo funduje stypendia doktorantom, którzy uczestniczą w konkursie, a wyniki ich prac co roku będą porównywane.
„W przyszłości wykorzystanie technologii bezzałogowych wzrośnie, a konkurs dronów jest dużym krokiem na drodze firmy Leonardo do stworzenia znakomitych warunków rozwoju w sektorze, który dzięki postępowi technologicznemu może doprowadzić do rozwoju nowych modeli biznesowych", powiedział Laurento Sissmann, wiceprezes ds. systemów bezzałogowych w Leonardo.
Tworzenie i rozwój zaawansowanych technologii jest jednym z głównych elementów strategii Leonardo, a konkurs dla uczelni doskonale wpisuje się w politykę firmy.
„Konkurs dronów jest testem przyszłości, w której będziemy wykorzystywać systemy bezzałogowe do całej gamę działań niemożliwych do zrealizowania z taką skutecznością przez człowieka”, podkreślił Roberto Cingolani, dyrektor ds. technologii i innowacyjności w Leonardo.
Leonardo jest jedyną spółką w Europie, która zapewnia kompletnych rozwiązania w zakresie zdalnego pilotowania, projektuje i opracowuje wszystkie elementy systemu opartego o drony - dla misji wywiadowczych, nadzoru, monitorowania, pozyskiwania informacji, integracji platform, radarów i czujników elektrooptycznych, systemów misji oraz naziemnych stacji kontrolnych. Opracowanie technologii zastosowań systemów bezzałogowych to jeden z kluczowych celów planu strategicznego firmy Leonardo.
Źródło informacji: Leonardo