Wydrukuj tę stronę
piątek, 12 czerwiec 2020 14:37

Stulecie lotnictwa morskiego w cieniu pandemii Covid-19.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Stulecie lotnictwa morskiego w cieniu pandemii Covid-19. Grafika: BLMW

W związku z przypadającą na lipiec tego roku setną rocznicą obecności polskich skrzydeł nad Bałtykiem Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej planowała uczcić to święto w kolebce lotnictwa morskiego, w Pucku. Niestety sytuacja epidemiologiczna związana z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 mocno ograniczyła plany.

Sto lat temu, w lipcu 1920 roku, pięć miesięcy po symbolicznych zaślubinach Polski z Bałtykiem powstała w Pucku Baza Lotnictwa Morskiego. Już po dwóch tygodniach, mechanicy, dysponując zaledwie kilkoma wrakami, pozostawionymi przez armię pruską, zmontowali wodnosamolot typu Friedrichshafen FF.33 H, którym, w dniu 15 lipca 1920 r, pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim wykonał chor. pil. Andrzej Zubrzycki. Dzień ten uznawany jest za symboliczną datę narodzin polskiego lotnictwa morskiego. Dla podkreślenia roli Pucka, kolebki polskiego lotnictwa morskiego pod koniec ubiegłego roku rozpoczął się proces przygotowań do uczczenia 100 lat obecności polskich skrzydeł nad Bałtykiem uroczystą zbiórką stanów osobowych BLMW na rynku w Pucku. Wraz z partnerami: Miastem Puck i Stowarzyszeniem Historycznym Morskiego Dywizjonu Lotniczego. W tym br. celu, już w lutym BLMW zainicjowało serię spotkań, w trakcie których został ustalony zarys współpracy. Niestety, harmonogram działań przygotowawczych wystawiony został na próbę wraz z początkiem marca i postępującą pandemią koronawirusa.

"Dziś wiemy już, że z większości planowanych przedsięwzięć musimy, ze zrozumiałych względów, zrezygnować. Trudno byłoby realizować jakiekolwiek spotkania w sferze publicznej, w warunkach koniecznego dystansu społecznego, stąd decyzja o anulowaniu uroczystej zbiórki na rynku w Pucku oraz towarzyszącym jej przedsięwzięć. W przeddzień święta złożymy wiązanki kwiatów w miejscach pamięci lotnictwa morskiego w Pucku. 15 lipca uczestniczyć będziemy w uroczystej mszy św. w intencji lotników morskich w Kościele Garnizonowym w Gdyni-Oksywiu. Tam też nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 100 leciu lotnictwa morskiego. Złożymy także wiązankę kwiatów pod obeliskiem poświęconym lotnikom morskim, na cmentarzu garnizonowym MW w Gdyni-Oksywiu." - informuje BLMW.

Źródło informacji: BLMW

Czytany 1279 razy

Artykuły powiązane