Wydrukuj tę stronę
wtorek, 02 marzec 2021 11:53

Szkolenie w lotach z ładunkiem zewnętrznym w 1. Dywizjonie Lotniczym.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szkolenie w lotach z ładunkiem zewnętrznym w 1. Dywizjonie Lotniczym. Foto: st. szer. Bielawski Piotr / 25.BKP

W części dziennej lotów wg PTL, jakie miało miejsce w 1. dywizjonie lotniczym, jednostce 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, zrealizowano szkolenie w lotach z ładunkiem zewnętrznym z wykorzystaniem nowo pozyskanych siatek do transportu zaopatrzenia i techniki bojowej.

Szkolenie miało na celu określenie sposobu realizacji od momentu wypełnienia, podczepienia poprzez przelot aż do złożenia w miejscu przeznaczenia.  Efektem dodatkowym była możliwość przetrenowania przez załogi śmigłowców i obsługę naziemną zadań związanych z akcjami ratunkowymi na wypadek klęsk żywiołowych.

Ponadto określono maksymalny udźwig statyczny i dynamiczny nowego rodzaju wyposażenia. Innym rodzajem szkolenia jakie przeprowadzono w dniu 25.02.2021r. było szkolenie w lotach  na bezpośrednie wsparcie lotnicze CCA. Istotnym elementem wartym podkreślenia jest fakt, że procedurę CCA realizowali żołnierze 1. bkpow pod nadzorem wykwalifikowanego JTAC z 1 BLWL.

Szkolenie to z załogą 1.dlot było finalnym efektem kursu prowadzonego w garnizonie Łęczyca od 22.02 do 25.02.2021r. W części nocnej lotów odbyło się przymusowe lądowanie śmigłowca W – 3 Sokół z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej (Mińsk Mazowiecki) na lotnisku Łęczyca. Transportował on pacjenta chorego na COVID – 19. Służby lotniskowe oraz zabezpieczające loty udzieliły załodze pełnego profesjonalnego wsparcia. Załoga po przeprowadzonej dekontaminacji została transportem kołowym przetransportowana do MSD, natomiast pacjent, karetką pogotowia ratunkowego, do szpitala.

Źródło informacji: 25.BKP kpt. Gabryszak Bartosz

Czytany 719 razy

Artykuły powiązane